אירוויזיון 2022 בטורינו
צילום: רויטרס

אירוויזיון 2023: הערים הבריטיות מתנדבות - אבל אוקראינה מתעקשת

גלזגו, מנצ'סטר, לידס וליברפול הביעו עניין לארח את האירוויזיון • ראש ממשלת בריטניה: קייב או כל עיר בטוחה אחרת תהיה נפלאה לארח את התחרות
אלון פרוכטר
19 ביוני 2022
10:22

לאחר הודעת איגוד השידור האירופי, כי אירוויזיון 2023 לא יתקיים באוקראינה שזכתה בחודש שעבר בתחרות, ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון אמר אתמול (שבת) כי "אוקראינה ראויה לארח את התחרות בשנה הבאה". ג'ונסון הוסיף כי הוא מקווה שהמדינה תוכל לעשות זאת למרות המלחמה המתמשכת עם רוסיה.

בשיחה עם עיתונאים לאחר ביקור הפתע השני שקיים בסוף השבוע בקייב, אמר ג'ונסון כי "האוקראינים זכו בתחרות. אני יודע שהיה לנו שיר פנטסטי, אני יודע שהגענו למקום השני. אבל העובדה היא שהם ניצחו ומגיע להם לקבל את זה". ג'ונסון הוסיף כי הוא מאמין "שקייב או כל עיר בטוחה אחרת תהיה נפלאה לארח את התחרות".

בתוך כך, בעקבות החלטת איגוד השידור האירופי לפתוח במו"מ עם ה-BBC על קיום האירוע בממלכה, גלזגו, מנצ'סטר, לידס וליברפול הביעו עניין לארח את התחרות בשטחן. ולא רק הן. על פי כמה דיווחים בממלכה, גם שפילד, בלפסט, ברייטון ואברדין הצטרפו לבורסת השמות.

כל עיר שמעוניינת לארח את התחרות, צריכה לעמוד בכמה קריטריונים: מקום שמסוגל להכיל עשרת אלפים צופים; גישה נוחה לנמל תעופה בינלאומי; ובתי מלון קרובים שיספיקו ללפחות 2,000 נציגים, עיתונאים וצופים.

מנגד, משרד התרבות וההסברה האוקראיני פרסם בסוף השבוע הצהרה בתגובה להחלטת איגוד השידור האירופי, בה נאמר כי "אוקראינה אינה מסכימה עם אופי ההחלטה שהתקבלה כעובדה מבלי לדון באפשרויות אחרות". בהצהרה נמסר כי אוקראינה מאמינה שיש לה את כל הסיבות לקיים משא ומתן נוסף כדי למצוא פתרון משותף שיענה על דרישות כל הצדדים.

"אירוח אירוויזיון 2023 באוקראינה הוא סימן גדול לתמיכה העולמית באוקראינה", נכתב בהצהרה משותפת עליה חתומים שר התרבות וההסברה האוקראיני אולכסנדר טקצ'נקו, יו"ר מועצת תאגיד השידור האוקראיני מיקולה צ'רנוטיטסקי ושלוש המנצחות של אוקראינה באירוויזיון - זוכת אירוויזיון 2004 רוסלנה, זוכת אירוויזיון 2016 ג'מאלה ואולה פסיוק, סולן להקת קאלוש אורקסטרה שזכתה בתחרות בטורינו בחודש שעבר.