-

סיר הלחץ הישראלי: איך הפכנו למעבדת סטרס?

סדרת כתבות שתבדוק איך הפכנו למדינה הכי לחוצה בעולם - חמישה ישראלים שחיים בלחץ תמידי יחוברו למכשיר שמודד דופק ויבדוק באיזה מצבים המתח הופך לבלתי נסבל
אלון שרביט
19 ביוני 2022
16:16
עודכן ב 25 יוני 23:32

לא סתם אומרים שלישראלים יש פתיל קצר. יוקר המחיה, המצב הביטחוני, העבודה - כל אלה הפכו את ישראל למעצמת סטרס. אנחנו עצבניים יותר, חולים יותר, מתגרשים יותר וישנים פחות טוב בלילה. בסדרת הכתבות "סיר הלחץ הישראלי" יצאנו לבחון את מד הלחץ הישראלי. במסגרת הסדרה חיברנו חמישה ישראלים למכשיר שמנטר קצב לב במצבים שונים בחייהם וצילמנו את התוצאות. 

פרק 1 - לחץ תמידי: הישראלים שמנסים לאזן בין קריירה למשפחה

בפרק הראשון ניסינו להבין מה המחיר שגובים הניסיונות הבלתי נגמרים לאזן בין חיי המשפחה והילדים לבין הקריירה המצליחה. עקבנו אחר בן בזילר, בעלים של שתי מסעדות בתל אביב, עצמאי שמג'נגל בין העסק למשפחה. מולו הצבנו מאמנת כושר אל-הורית.

פרק 2 - התקפי לב, התקרחות וגירושים: מחיר הלחץ על הישראלים

בפרק השני בסדרה נבחן איך הלחץ משפיע על כולנו ונשמע סיפורי התמודדות של חמישה ישראלים ממקצועות מלחיצים ברגעי שיא - יש מי שנשאר באוטוסטרדה של העיר ויש מי שהרחיק למדבר. 

פרק 3 - "אני בסטרס תמידי": כך המצב הביטחוני משפיע על הבריאות של כולנו

בפרק השלישי בסדרה ננסה להבין איך המציאות הביטחונית המורכבת משפיעה עלינו, ואיך האירועים הטראומטיים שחוו חלקים מאיתנו, משפיעה על המצב הבריאותי והנפשי. אלון שרביט נכנס למעבדת שינה, וניסה להבין מדוע אחד מכל חמישה ישראלים סובב מנדודי שינה. 

 

פרק 4 - כך משפיע הלחץ על הצוותים הרפואיים - וגם עלינו

אלון שרביט פגש את הרופאים וצוותי הרפואה, שנמצאים בראש רשימת העבודות השוחקות, המלוות בלחץ נפשי גבוה, אלו שסופגים אלימות בלתי פוסקת בזמן משמרות - ומצילים חיים.

 

פרק 5- החלום ושברו: הלחץ והמתח הנפשי של אנשי הכדורגל הישראלי

כבר 20 שנה שבכפר קאסם רוצים לעשות היסטוריה ולעלות עם קבוצת הכדורגל העירונית לליגת העל. לפני חודשיים הכול היה מוכן – ניצחון במשחק האחרון ואפשר לפתוח את החגיגות. אבל בכדורגל כמו בכדורגל – איך אומרת הקלישאה – משחקים 90 דקות. וגם את הפנדל בדקה ה- 90 הם החמיצו. אלון שרביט הצטרף למאמן הקבוצה סלימאן אזברגה ברגעי ההכרעה הללו. להכנות בבית, לחדר ההלבשה ולרגעי הדרמה על הדשא. לחץ ומתח נפשי של עונה שלמה התנקזו לשעות הקריטיות ולכתבה מרגשת אחת.