עמנואל מקרון
צילום: אי-פי

מכה למקרון בבחירות לפרלמנט בצרפת

לפי הסקרים, מפלגתו של הנשיא התרסקה ולא תשיג רוב עם בנות בריתה. המנצחים הגדולים - מארין לה פן הימנית ומפלגת השמאל הקיצוני של מלנשון
בן יניב ורם ברנדס
19 ביוני 2022
22:42

רעידת אדמה פוליטית בצרפת: מסתמן כי מפלגת המרכז של מקרון לא הצליחה להשיג היום (ראשון) רוב בבחירות לפרלמנט. לפי מדגמי הבחירות, מפלגתו של הנשיא קורסת מ-350 מושבים ב-2017 ל-224 מושבים בלבד. המנצחת של הערב היא מארין לה פן ומפלגת האיחוד הלאומי שמגיעה להישג היסטורי עם 89 צירים, מה שמעניק למפלגה מעמד רשמי כסיעה, לראשונה מאז 1986.

לפי הסקרים, השמאל הקיצוני בראשות ז׳אן לוק מילנשון הופך לכוח השני בגודלו בצרפת עם 149 מושבים. הימין הגוליסטי ובעלי הברית קיבלו 78 מושבים, מפלגות שמאל נוספות זכו ל-21 מושבים ועוד כמה מפלגות זכו ל-16 מושבים. כדי להקים ממשלה נדרש רוב של 289 מושבים בפרלמנט ולמעשה, כעת, מקרון אינו יכול לקבל אמון בממשלתו כשאין לו רוב גם עם בעלי בריתו ולפי שעה לא נראה שילך עם לה פן או מלנשון.

מאחר שבצרפת מפלגתו של הנשיא בדרך כלל זוכה לרוב, התוצאות הערב יקשו מאוד על מקרון במלאכת הרכבת הממשלה כשלפי הפרשנים מפלגת השמרנים יהיו היחידים שיהיו מוכנים להעניק לממשלה שלו תמיכה מלבד מפלגתו שלו. "כמובן שקיווינו לתוצאה טובה יותר", אמרה  דוברת הממשלה. "אנחנו עדיין הסיעה החזקה ביותר בפרלמנט, גם אם התוצאה מאכזבת".