t
.
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בנט ולפיד סיכמו: הכנסת תפוזר ולפיד ימונה לרה"מ

הצעת חוק תובא בשבוע הבא לאישור הכנסת. לאחר אישורה תתבצע הרוטציה באופן מסודר • בנט ימסור יחד עם לפיד הצהרה לציבור הערב על כוונתם להקדים את הבחירות • התאריך המסתמן לבחירות: 25 באוקטובר • מקורבי שקד: בנט ניסה לחסל אותה פוליטית
יערה שפירא, מיכאל שמש וזאב קם
20 ביוני 2022
00:47
עודכן ב 19:40

ראש הממשלה נפתלי בנט וראש הממשלה החליפי יאיר לפיד סיכמו היום (שני) כי הכנסת תפוזר ולפיד ימונה לראש הממשלה, "לאחר שמוצו הניסיונות לייצב את הקואליציה", כפי שנכתב בהודעה המשותפת. ראשי מפלגות הקואליציה כונסו בלשכת בנט, והערב ב-20:00 תתקיים הצהרה מיוחדת של השניים על כוונתם להקדים את הבחירות. התאריך המסתמן לבחירות הוא 25 באוקטובר. 

מקורבי שקד תקפו את ראש הממשלה: בנט ניסה לחסל אותה פוליטית - זו בגידה שלא נראתה בפוליטיקה הישראלית. בלשכת שקד הכחישו את הדברים. שר הביטחון בני גנץ אמר לכאן חדשות: "חבל שהמדינה צריכה להיגרר לבחירות. נמשיך כממשלה זמנית לתפקד ככל שניתן. לא שופט את ההחלטה". 

בנט - ההתרסקות? האזינו לעוד יום 

כבר אתמול בישיבת ראשי מפלגות הקואליציה התקבלה החלטה שאם החוק לפיזור הכנסת יעבור בטרומית - לא יעכבו אותו כדי לא לאחוז בקרנות המזבח. בינתיים קרו שני דברים: בעוד שאתמול היו תקוות שחבר הכנסת מאזן גנאים יתפטר בקרוב מהכנסת - היום גנאים אמר לכל מי ששאל שאין לו כוונות כאלה. במקביל, בליכוד הודיעו שהחוק לפיזור הכנסת עולה ברביעי.

המאמצים שקדמו להחלטה הדרמטית

מוקדם יותר אמר לפיד כי אם יציעו לחבר הכנסת ניר אורבך שיריון בתמורה להצבעה נגד הממשלה - זה ייחקר. לשאלת כאן חדשות אמר לפיד - "אנחנו משוחחים עם אורבך בימים האחרונים, מקווים שיעשה את הדבר הנכון". בפתח ישיבת הסיעה של יש עתיד הוסיף לפיד כי "מי שלא עומד במתח, שיתפטר". 

בתוך כך, באופוזיציה החליטו לשים את החוק לפיזור הכנסת על סדר היום השבוע ולמשוך אותו לפני ההצבעה ביום רביעי אם יגלו שאורבך אינו צפוי לתמוך בו. באופוזיציה מבקשים להפעיל לחץ על חבר הכנסת מימינה ולא להחמיץ הזדמנות, במקרה שיסכים להתחייב לתמוך בפיזור הכנסת ברגע האחרון.

אתמול פורסם כי חבר הכנסת ניר אורבך לא התחייב לליכוד שיתמוך בפיזור הכנסת, ואז היה נדמה שהחוק לפיזור הכנסת יידחה לשבוע הבא. לדברי אורבך, הוא עדיין מנסה לגבש ממשלה חלופית. אמש הוא נפגש עם חבר הכנסת משה גפני מיהדות התורה ועם השרה איילת שקד מימינה.

בד בבד, בשל היעדר רוב, הקואליציה לא תצביע השבוע גם על חוק יהודה ושומרון. אתמול בבוקר פורסם בכאן רשת ב כי ראש הממשלה בנט העריך בישיבת סיעת ימינה שנערכה לפני כמה ימים שאם החוק לא יעבור בתוך שבועיים בכנסת - יגיע סופה של הקואליציה שלו במצב כזה.

ח"כ ביטון יצביע עם הקואליציה על חוק מענק לנפגעי אומיקרון

יו"ר ועדת הכלכלה, חבר הכנסת מיכאל ביטון, הוריד היום את גובה העימות עם שרת התחבורה והודיע כי בכוונתו להצביע עם הקואליציה בעד חוק מענקים לבעלי עסקים שנפגעו בגל האומיקרון. בדיון בוועדה בראשותו אמר ביטון: "יזמתי פגישה עם שרת התחבורה. פגישה טובה רק של שנינו. הבנו שנינו שיש פתרונות שניתן להגיע בהסכמה במגוון נושאים. לצערי בסוגיית הרפורמה בתחבורה הציבורית הפערים הם עדיין גדולים. ויתרתי בסוגיות רבות. אני מעריך את הגיבוי של שר האוצר. אני מקווה שבימים הקרובים ננסח פתרון מניח את הדעת. הכיוון הוא הליכה לפשרה ולהסכמות".

בחזית אחרת החליטה הקואליציה לתמוך בשני חוקים שיזמה האופוזיציה ויעלו להצבעה בכנסת ביום רביעי הקרוב. חוקים אלו צפויים לייצר עימות מול סיעת רע"ם שתתקשה מאוד לתמוך בהם ואף צפויה להתנגד אליהם.

החוק הראשון הוא של חבר הכנסת אופיר סופר מהציונות הדתית והוא קובע עדיפות בקבלה לעבודה בשירות המדינה לבני מיעוטים שעשו שירות צבאי או אזרחי על פני בני מיעוטים שלא שירתו. החוק השני הוא של חברת הכנסת קטי שטרית מהליכוד והוא קובע עונש מינימום של ארבע שנות מאסר על מחבלים שיידו אבנים או בקבוקי תבערה לעבר כלי רכב. שני החוקים הם פרי יוזמת תנועת אם תרצו וכאמור יעלו מטעם האופוזיציה, והקואליציה החליטה לתמוך בהם, מה שעשוי בסבירות גבוהה לעורר את זעמה של סיעת רע"ם השבוע.