חיילות
צילום: גילי יערי, פלאש 90

מפקד שייטת 13 לשעבר בדיון בכנסת: "כל המקצועות בצה"ל, כולל השייטת, צריכים להיות פתוחים לנשים"

גור שרייבמן אמר שכדי שהדבר יקרה, הקריטריונים לגברים ונשים צריכים להיות זהים "והם נגזרים מהתרחיש המבצעי" • מפקד השייטת לשעבר מעריך: "זה יקרה תוך 8-5 שנים"
רועי שרון
20 ביוני 2022
10:49
עודכן ב 10:53

מפקדת שייטת 13 לשעבר, גור שרייבמן, אמר היום (שני) בדיון בכנסת של השדולה לבחינת קידום נשים במגזר הציבורי, שעוסקת בשילוב לוחמות בצה"ל, כי "כל המקצועות בצבא, כולל השייטת, צריכים להיות פתוחים לנשים". שרייבמן המשיך ואמר כי "הקריטריונים צריכים להיות זהים לגברים ונשים, והם נגזרים מהתרחיש המבצעי". אבל, הוסיף, "אנחנו לא במקום שהקריטריונים זהים. אנחנו צריכים להיות שם כדי שהכול ייפתח". 

"יש פה אתגר. כשאני מדמיין את התרחיש המבצעי של לגלוש ממסוק עם 30 קילו על הגב ולרדת לגג של המרמרה לנהל קרב - יש קריטריון שצריך לדבר עליו וכרגע אנחנו לא שם", אמר. לצד זאת, מפקד השייטת לשעבר העריך כי תוך 8-5 שנים כל תפקידי הצבא יהיו פתוחים לגברים ונשים כאחד.

שירות קרבי לנשים: למה שלא תתנו לרמטכ"ל להחליט? | שמואל רוזנר, המדד

לפני כשבוע וחצי פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי בקרוב תפורסם החלטת הרמטכ"ל אביב כוכבי אם לאמץ את הפיילוט שמכשיר נשים לשרת בחיל השריון, שהחל לפני כשנתיים בגבול ישראל-מצרים - ומסתמן כי יכריז שהפיילוט הצליח ונשים יוכלו להתגייס לחיל באופן קבוע. לפני כשלושה שבועות, קיבל הרמטכ"ל את המלצת מפקד חיל האוויר והחליט כי תפקידי לוחמה לנשים ביחידת החילוץ 669 ייפתחו לנשים. ההחלטה התקבלה על רקע עתירת נשים לבג"ץ, בדרישה להתמיין ליחידות מיוחדות.