צילום מסך
חייל רוסי

רוסיה מאיימת על ליטא: "הפסיקו את המצור על קלינינגרד או שאו בתוצאות"

במוסקווה טוענים שהמדינה הבלטית מונעת שינוע של סחורות בשטחה למובלעת הרוסית בים הבלטי. ליטא: "המדיניות החדשה – בגלל הסנקציות של האיחוד האירופי"
סוכנויות הידיעות
20 ביוני 2022
12:58

זירת עימות חדשה מתפתחת בין רוסיה למערב: בכירים בפרלמנט הרוסי דרשו היום (שני) להפסיק את "המצור שהטילה ליטא על מחוז קלינינגרד או לשאת בתוצאות". במקביל משרד החוץ הרוסי זימן אליו את הממונה על שגרירות ליטא במוסקווה ובהודעה שפרסם נכתב: "אנו שומרים לעצמנו את הזכות להגן על האינטרסים שלנו אם ליטא לא תחדש את אספקת הסחורות לקלינינגרד". 

קלינינגרד היא מובלעת רוסית בין פולין לליטא ובה מתגוררים כ-460 אלף תושבים. מאז תחילת הלחימה באוקראינה הטילה ליטא איסורים על העברת סחורות דרכה מרוסיה למובלעת וכעת החלו ברוסיה לכנות את המהלכים של ליטא "מצור". ראש מחוז קלינינגרד הכריז: "המהלכים של שלטונות ליטא חונקים את החבל והופכים את חיי התושבים לבלתי נסבלים". 

היום שוגרו לעבר ליטא איומים גם מכיוון הפרלמנט הרוסי. יו"ר הוועדה להגנה על הריבונות הרוסית אנדריי קלימוב הצהיר: "אם האיחוד האירופי לא יפתור את סוגיית שינוע המטענים לקלינינגרד ידיה של רוסיה לא יהיו קשורות כדי לפתור את הנושא בכל דרך שנמצא לנכון. ליטא החליטה באופן חד צדדי לעצור כמעט כמחצית מן המטען העובר בשטחה לעבר המובלעת – בכך וילנה בעטה בעצמה בכיסא עליו ישבה כחברה באיחוד האירופי".

מנגד ליטא, החברה באיחוד האירופי ובנאט"ו, טוענת כי השינוי במדיניות שלה נובעת מהסנקציות שהטיל האיחוד האירופי על רוסיה בשל המלחמה באוקראינה. לדברי שר החוץ של ליטא מתנאס אדומינס: "אנחנו מתאימים את המדיניות שלנו למציאות החדשה".