t
-

הקרב על שכר המורים: האם ארגוני המורים מקדמים את החינוך בישראל או מעכבים אותו?

כמעט כולם מסכימים על דבר אחד: את שכר המורים צריך להעלות - הוויכוח הוא בכמה ולמי. לירן כוג'הינוף שוחח עם שני מורים שרואים את הדברים אחרת | עוד יום
עוד יום עם לירן כוג'הינוף
21 ביוני 2022
07:12

כמעט בכל ערב, לקראת השעה 19:00, הורי ישראל במתח ומחכים למוצא פיה של אחת - מזכ"לית הסתדרות המורים יפה בן דויד. איפה יהיו השיבושים מחר בבוקר? לכמה זמן? ומתי יסתיים המשחק המקדים ויתחיל הדבר האמיתי - שביתה מלאה במערכת החינוך.

האזינו לעוד יום

בינתיים, במשא ומתן שבו הפערים בין הצדדים גדולים, לפחות אין ויכוח על דבר אחד. על הצורך להעלות את שכר המורים שנשחק, ועיקר הוויכוח נוגע לשאלה האם נכון להעלות את השכר רק או בעיקר למורים הצעירים כמו שמציע משרד האוצר? לתגמל לפי איכות ולא רק בגלל ותק? והאם העיצומים זו הדרך היחידה ללחוץ על האוצר, ואולי בעצם ארגוני המורים מעכבים את התקדמות מערכת החינוך?

הוויכוח הזה קיים גם בתוך חדרי המורים. לירן כוג'הינוף ניסה לברר את כל זה עם שני מורים, המייצגים שתי השקפות שונות. יש מי שחושבים שיפה בן דויד מנהלת מאבק צודק. היא דורשת להגדיל ביותר מ-40% את שכר המורים הצעירים ובעוד כ-15% את שכרם של המורים הוותיקים יותר, שגם כך משתכרים יותר. ויש מי שסבורים שאת עיקר התקציב צריך להקדיש לשיפור שכרם של המורים המתחילים כדי למשוך את כוח האדם שחסר למערכת.

"עד שאין השבתה כוללת, לאף אחד לא אכפת", אומרת זאבי. מנגד, בולר חושב ששביתה היא כוחנית ופוגעת בתלמידים

"עד שאין השבתה כוללת, לאף אחד לא אכפת", טוענת תמר זאבי מבית הספר נאות פרס בחיפה. "המון מורים איכותיים מעריכים את עצמם קצת יותר מ-8,000 שקלים. רבים מרוויחים הרבה פחות. אנשים לא מוכנים להישאר במשכורת כזאת. לא ייתכן שאני, שנותנת את הנשמה למקצוע, לא יכולה להרשות לעצמי לקנות דברים לילדים. לצערי רק השביתה מעלה את הדיון לסדר היום הציבורי. זה הדבר היחיד ששם אותנו על המפה".

מי רוצה להיות מורה? | האזינו לפרק הקודם של עוד יום שעסק בחינוך

"זו הדרך הכי כוחנית", טוען מנגד דני בולר, מורה למתמטיקה בגימנסיה הרצליה וכוכב טיקטוק. "זו הדרך שעושה הכי הרבה רעש, זו הדרך שהסתדרות המורים חושבת שהיא הכי יעילה, אבל היא לא והיא הכי פוגעת בתלמידים ולא הגיוני שהם הראשונים שאנחנו פוגעים בהם. אני מציע להתיישב ולהתחיל לדבר".

"צריך לתקן את העיוות שנוצר במודל השכר. צריך לעשות העלאה דיפרנציאלית – להעלות יותר לצעירים ופחות לוותיקים. צריך למשוך אנשים טובים למערכת. נעלה לוותיקים, אבל פחות"

"כל הזמן אומרים לי – 'אתה צעיר, שב בשקט ותן ליפה בן דויד לנהל את זה בשבילך'. אנחנו נותנים את הכוח להסתדרות כבר 40-30 שנה וזה הצליח לנו? לאן זה הוביל אותנו? הוביל אותנו למודל שכר מעוות שמתגמל ותק יותר מכל המדינות ב-OECD. המורים הצעירים אצלנו מרוויחים הכי מעט ב-OECD, זה גורם לכך שאנשים איכותיים לא נכנסים למערכת החינוך וזה מוביל לאיכות חינוך ירודה. נתנו את המושכות ליפה בן דויד וזה לא הצליח, אולי הגיע הזמן שננסה משהו אחר", ממשיך בולר. 

בולר מבקש לשים את הדגש על המורים הצעירים: "בכל פעם ששואלים את בן דויד כמה נעלה למורים הוותיקים היא מתחמקת. צריך לתקן את העיוות שנוצר במודל השכר. צריך לעשות העלאה דיפרנציאלית – להעלות יותר לצעירים ופחות לוותיקים. צריך למשוך אנשים טובים למערכת. נעלה לוותיקים, אבל פחות. המודל שאנחנו נמצאים בו היום נותן יותר לאלה שכבר מקבלים יותר".

"זה לא הגיוני שמורה חדש ירוויח יותר ממני כשאני כבר נמצאת שבע שנים במערכת. איזו מוטיבציה תהיה לאנשים להישאר במערכת שלא מתגמלת את העובדים שלה?"

זאבי רוצה לראות גם את המורים הוותיקים זוכים להעלאה: "המורות הוותיקות הן בעלות ידע וניסיון וזה לא משהו שאפשר לרכוש במכללה. צריך להעלות את השכר לכולם. זה לא הגיוני שמורה חדש ירוויח יותר ממני כשאני כבר נמצאת שבע שנים במערכת. איזו מוטיבציה תהיה לאנשים להישאר במערכת שלא מתגמלת את העובדים שלה".