מיקי לוי ובנימין נתניהו
צילום: אריה לייב אברמס ויונתן זינדל, פלאש 90

פרסום ראשון: יו"ר הכנסת קובר את "חוק הנאשם"

מיקי לוי קיים אתמול שיחה עם בכירי הקואליציה והבהיר – מתנגד נחרצות לחקיקת החוק בצורה חפוזה, כחלק מהחקיקה לפיזור הכנסת. לדבריו, מדובר בחוק שעוסק בנושא מהותי הדורש דיון מעמיק, ושהליך מהיר יפגע בכבוד הכנסת. לוי הגיב: "תומך בחוק, חובתי להעביר אותו באופן מסודר"
זאב קם
22 ביוני 2022
06:57
עודכן ב 08:44

פרסום ראשון: "חוק הנאשם", שמבקש למנוע מאדם עם כתבי אישום להתמנות לראש ממשלה, בדרך להיקבר לאחר שהגורם הבכיר ביותר בכנסת - יו"ר הכנסת מיקי לוי - מביע התנגדות נחרצת לקידומו בהליך בזק. בתוכנית הבוקר הזה בכאן רשת ב פורסם היום (רביעי) שיו"ר הכנסת קיים אתמול שיחה עם בכירים בקואליציה, והבהיר שהוא מתנגד נחרצות לחקיקת "חוק נתניהו" בצורה חפוזה ובהליך מהיר, וכחלק ממהלך החקיקה של החוק לפיזור הכנסת.

לדבריו, מדובר בחוק יסוד שעוסק בנושא מהותי של הזכות להיבחר, ונדרש דיון עמוק ומקצועי בהליך חקיקה שכזה, ולא בהליך בזק שיפגע בכבודה של הכנסת ובהליך החקיקה הראוי. זאת, למרות שברמה האישית חבר הכנסת מיקי לוי תומך בתוכן החוק ובעיקרון שעומד מאחוריו. ההתנגדות של יו"ר הכנסת, מתוך רצון לשמור על כבודה של הכנסת, למעשה צפויה לקבור את יוזמת קידום החוק. בד בבד, ראש הממשלה נפתלי בנט הודיע היום שיאפשר לחברי ימינה חופש הצבעה בחוק הנאשם. 

יו"ר הכנסת לוי הגיב בטוויטר: ‏"שלא יהיו אי הבנות - אני, וכל חבריי ב'יש עתיד', תומכים בחוק הנאשם ונעשה הכול להעבירו. כיו״ר הכנסת חובתי לעשות זאת באופן מסודר". מיש עתיד נמסר: "תומכים בחוק הנאשם ונעשה הכול כדי שיעבור". יו"ר הקואליציה, בועז טופורובסקי, אמר בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב לאריה גולן: "יש עתיד תומכת בהעברת חוק הנאשם. לכל מפלגה בקואליציה יש זכות וטו על חקיקת חוקי יסוד. עד עתה ימינה התנגדה לחוק הנאשם, אך ככל הנראה כעת היא אינה מתנגדת לו ולכן הוא יקודם. זה אבסורד שבישראל יש מפלגה שבה נאשם בפלילים מועמד לראשות הממשלה, רוב האזרחים יודעים שזה לא הגיוני ואני מקווה שזה יתבטא בקלפי".

ח״כ אלי אבידר הדוחף לחקיקת החוק פנה ליאיר לפיד בבקשה לדחות את מועד פיזור הכנסת בשבוע כדי שחוק הנאשם יעבור: "לאורך השנה האחרונה קיבלנו הזדמנות היסטורית להוציא את נתניהו מהחיים הפוליטיים, ולא עמדנו בהבטחה לציבור שבחר בנו. תן עוד שבוע אחד והחוק עובר״.

ח״כ נעמה לזימי ממפלגת העבודה אמרה בתגובה: ״את חוק הנאשם צריך להעביר. זה נכון, זה מוסרי, זו הסיבה שבגללה הממשלה הזו קמה. הדברים של מיקי לוי מדאיגים ואני מאמינה שאנחנו במפלגת העבודה נפעל כדי שהחוק יעבור בהקדם״.

ח״כ גבי לסקי, ממרצ אמרה: ״לחוק הנאשם יש הסכמה רחבה בקואליציה, מכיוון שיש הבנה שהמשבר הפוליטי לא ייגמר עד שנצליח להחזיר את הנורמות להנהגה הפוליטית בישראל. החוק מוכן ובשל, ולתפיסתי, אם לא נחוקק את החוק הזה נמצא את עצמנו במערכות בחירות בלתי נגמרות. נכון היה לחוקק את החוק בצורה מסודרת במהלך השנה האחרונה בה כיהנה הממשלה, זאת אחת המשימות אליהן הציבור שבחר בנו ותמך בממשלה שלח אותנו לעשות - אך משלא עשינו זאת, יש לחוקק אותו לפני פיזור הכנסת״.

אתמול אישרה ועדת הכנסת את בקשת יש עתיד להעלות היום במליאת הכנסת את ההצעה לפיזור הכנסת בקריאה טרומית. ביש עתיד רצו להשלים את פיזור הכנסת היום, אך הליכוד והיועצת המשפטית של הכנסת התנגדו.

גם הבקשה להצמיד לחוק הפיזור את חוק הנאשם בפלילים נדחתה. מפלגות העבודה, ישראל ביתנו ומרצ מצויות בניסיון אחרון להעביר את הצעת החוק שמונעת מנאשם בפלילים להרכיב ממשלה, בתמיכת חברי הרשימה המשותפת, עוד לפני פיזור הכנסת.

בחדשות הערב בכאן 11 פורסם אמש כי ברע"ם מסתייגים מחוק הנאשם בפלילים, כי הם לא מעוניינים לשרוף את כל הגשרים עם מפלגות הימין - לאחר ההיסטוריה הסבוכה ביניהם ובין הליכוד. גורמים במפלגתו של מנסור עבאס מסרו לכאן חדשות: "לא משנים את הכללים תוך כדי משחק".