כהן

בחירות העורכים - כאן 88 | 21.6.2022

עדכון אחרון - 21.6.2022
מערכת כאן
22 ביוני 2022
16:15

כאן 88 עם מוזיקה חדשה בשבילכם. אלה שירים ישראלים ובינלאומיים שתוכלו לשמוע אצלנו. כמובן שלצדם אנו משמיעים שירים חדשים ומעולים נוספים בשידורי התחנה. בכל שבוע נפרסם כאן באתר שירים חדשים שכדאי להכיר, אשר בחרו העורכים המוזיקליים שלנו. לכל בחירות העורכים אפשר להאזין בפלייליסט מתעדכן בספוטיפיי.

כהן – כוכב אחד

כמעט 15 שנה עברו מאז שמיכאל כהן הכיר להיפ-הופ הישראלי זהות חדשה של ראפר. אז, כחצי מהצמד כהן@מושון, הוא לימד דורות של מאזיני היפ-הופ שראפר לא חייב להיות מלא ביטחון ומאיים, אלא יכול להיות גם חנון ממושקף ולוזר עם בנות. אלא שמאז כהן היה הכל בקריירה שלו חוץ מלוזר. הוא הוציא שני אלבומים רצופי להיטים עם מושון, ייסד עמו ועם דיג'יי מש את הלייבל המקומי "שיגולה" ואז חתך לאמריקה כדי להתמקצע כמפיק ביטים ולהתחכך עם שמות כמו אנדרסון פאאק ודה אלכימיסט. אבל אור הזרקורים לא סינוור אותו וכהן החליט לעזוב את האולפן בלוס אנג'לס ולחזור לארץ כדי לעשות ראפ בעברית. בשנים האחרונות הוא נמצא בפריחה יצירתית מהפנטת שהגיעה לשיא באלבומו האחרון "מה שאפשר עם מה שנשאר" שיצא בשנה שעברה. לאורכו, כהן ממשיך לסרב לצמצם את עצמו לתת-ז'אנר אחד של היפ-הופ ומלהטט בקלילות בין ביטים אפלוליים וסקסיים אה-לה דרייק ('שמיניות'), שירים מרימים באווירת בלינג ("למה לא") וראפ תודעתי מעוטר בסימפולים עבריים ישנים בסגנון שזוהה עם יצירתו המוקדמת ("חוזר"). ב-"כוכב אחד", הסינגל האחרון ממנו, כהן מדגים במיומנות את ההליכה האינטילגנטית שלו על המנעד שבין מתי כספי לאריקה באדו, כשהוא מגיש לנו בלדה מהורהרת ועשירה בהרמוניות שמרפררת מצד אחד אל הכוכב המעז של נתן זך ומתי כספי, אך נשענת גם על ביט שמהדהד את ג'יי דילה ב-Slum Village - Fall In Love.

טונה - סהרה

אמנם עברו חמישה חודשים מאז שיצא אחד האלבומים הבולטים של התקופה האחרונה במוזיקה הישראלית (ובעיקר בעולמות ההיפ-הופ), אבל זה לא מונע מטונה לשמור על עצמו גבוה במצעדי האזנות ובתודעה בכלל. אחרי ההיכרות עם "היי בייב" ו"הטוב, הרע ואחותך" (יחד עם שלום חנוך) מגיע תורו של "סהרה" - שיר מינימליסטי על חיפוש עצמי שלא מזמן זכה גם לגרסת הופעה מיוחדת, ולמרות שאולי בשיר הוא מתאר טיפוס קצת מפוזר, נדמה שטונה הצליח להביא לנו שיר שלם ומדויק.

Karen Elson – Broken Shadow

הסינגל החדש של קרן אלסון מתוך האלבום השלישי שלה Green, מוקדש לצד הפגום שלה, ושל כולנו. "זו הכרה בעובדה שכולנו פגומים, מורכבים וקצת דפוקים. זו הכרה והשלמה עם זה, ללמוד לאהוב את החלקים השבורים שלנו". את השיר והאלבום היא יצרה יחד עם שניים מהמפיקים הבולטים בסצנת הקאנטרי האמריקאית, איאן פיטצ'ק ודניאל טאשיאן. אלסון, שהייתה דוגמנית מצליחה, שמה את הקריירה הזו בצד לטובת קריירה מוזיקלית שנכון לעכשיו נותרה בשוליים. אולי הבחירה ליצור עם הצמד שיצר עם קייסי מאסגרייב את אלבום הקאנטרי המצליח ביותר בשנת 2018, תטה את המאזניים.

JAWNY Feat. Beck - Take It Back

ג'ייקוב לי ניקולאס סאלנג'ר העונה לשם הבמה JAWNY, הוא אולי רק בן 26 אבל לא חדש בעסקי הגשמת החלומות. כמי שהתחיל לשחרר מוזיקה רק ב-2018, שהשירים שלו בספוטיפיי כבר הרוויחו מאות מיליוני האזנות ושהוזמן השנה להיות הופעת החימום של בק - אפשר היה לחשוב שהצלחות מתעכלות אצלו בקלות. אבל כשבק הסכים לשתף איתו פעולה ולבצע מחדש שיר שג'וני כתב והוציא בשנה שעברה, הפעם, החלום שהתגשם היה קצת יותר ממה שהוא הצליח לעכל. "זה לא סוד שבק הוא השפעה עצומה עליי. הזכות לעבוד איתו ולהקליט איתו באולפן, היא לא פחות מרגע אמיתי של סגירת מעגל. זה יותר מכל חלום מופרע שיכולתי לדמיין". יחד הם יצרו גרסה חדשה לשיר של ג'וני, Take It Back, שיר רוק שמתחרע לכל הכיוונים, מחכה שירסקו עליו גיטרות ומתחנן מהקהל להתחיל קראודסרפינג שיוביל מישהו לבית חולים.


פרוטוקול בחירות העורכים

לשאלות ולשליחת חומרים: 88music@kan.org.il

(חומרים חדשים יש לשלוח בפורמט Mp3-320 בלבד)

למדור בחירות העורכים