-
צילום: רויטרס

הרכבות בבריטניה נעצרו: העובדים פתחו בשביתה הגדולה מאז 1989

40 אלף עובדים מוחים על תנאי השכר - רק 20% מהרכבות פעלו אתמול • ג'ונסון יצא נגד השביתה: "לא נכונה ולא הכרחית", בלייבור תקפו: "לא נקפת אצבע כדי לשוחח עם העובדים"
שחר אלהרל ורם ברנדס
22 ביוני 2022
16:46

עשרות אלפי עובדי רכבת בבריטניה פתחו אתמול (שלישי) בשביתה הגדולה ביותר בתחום מזה 30 שנה, במחאה על תנאי השכר שלהם, כאשר רק 20% מהרכבות במדינה פועלות. השביתה, שכוללת 40 אלף עובדים, תימשך גם מחר ובשבת, והובילה אתמול לשיבושים נרחבים עבור מיליוני נוסעים בבריטניה. היום השביתה לא התקיימה, אך רק 60% מהרכבות במדינה פעלו.

ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון יצא נגד השביתה, ואמר כי היא "תפגע בבתי עסק שמתאוששים ממשבר הקורונה" וכי היא "לא נכונה ולא הכרחית". מנהיג הלייבור קיר סטירמר האשים בתגובה את ג'ונסון ואת שר התחבורה גרנט שאפס: "הם לא הגיעו לפגישה אחת, לא שוחחו ולא נקפו אצבע כדי לעצור את השביתות הללו. במקום להאשים את כולם למה שהם לא יבצעו את עבודתם, ישבו סביב שולחן ויפעילו את הרכבות?"

בתגובה, אמר ג'ונסון: "הממשלה עושה הכול כדי למנוע את השביתה", וטען כי על עובדי הרכבת להגיע למשא ומתן. עוד מחה על כך ש-25 חברי פרלמנט ממפלגת הלייבור הצטרפו לשביתה כדי לגבות את העובדים וכינה את המהלך "בושה וחרפה". שר התחבורה שאפס אמר כי הממשלה תקדם חקיקה שתאפשר למלא את מקומיהם של העובדים השובתים וכינה את השביתה "לא נחוצה" ו-"מחזירה אותנו לימי עבר נוראים של שביתות איגודים". 

תחנת הרכבת בפרסטון בצפון אנגליה. צילום: רויטרס

איגודי העובדים במדינה הזהירו כי שביתת הרכבת יכולה להתחיל שרשרת של שביתות בסקטורים שונים בכלכלה הבריטית, בהם במערכת החינוך, הרפואה, פינוי האשפה ומערכת המשפט. מיק לינץ', מזכ"ל איגוד עובדי התחבורה במדינה אמר כי "חברי האיגוד מובילים את הדרך עבור כל העובדים במדינה שנמאס להם מכך שתנאי השכר שלהם מקוצצים בעקבות מדיניות ממשלתית ורווחים של עסקים גדולים". 

השביתה מגיעה על רקע שיבושים נרחבים גם בשדות התעופה במדינה, עם ביטולים ברגע האחרון ודחיות של טיסות, בעקבות מחסור חמור בעובדים. כלי התקשורת במדינה מדווחים גם על קושי רב במערכת הבריאות, עם אזרחים שמחכים לטיפולים ברשימות ההמתנה עוד מימי משבר הקורונה.