בנט
צילום: אוהד זוויגנברג, פלאש 90

רה"מ לח"כים בימינה: שוקל לקחת פסק זמן מהפוליטיקה ולא להתמודד בבחירות

בעקבות קידום "חוק הנאשם": נתניהו מסר לחברי סיעתו שלא ימנע את פיזור הכנסת • ח"כים בימינה שוקלים לפרוש אם בנט יודיע על פרישה • התאריך המסתמן לקיום הבחירות הוא 1 בנובמבר • מקורבים לאורבך: אם לא תחול התקדמות בהקמת ממשלה חלופית, חה"כ יפסיק לעכב את ההליכים לפיזור הכנסת
מיכאל שמש ויערה שפירא
22 ביוני 2022
21:13

ראש הממשלה נפתלי בנט הבהיר בשיחות עם חברי הכנסת מסיעת ימינה כי הוא שוקל את האפשרות לקחת פסק זמן מהחיים הפוליטיים ולא להתמודד בבחירות לכנסת הקרובה. כך דווח היום (רביעי) בחדשות הערב בכאן 11. ההחלטה הסופית עדיין לא התקבלה, והיא יכולה להיות דרמטית לא רק בנוגע לבנט אלא גם בנוגע לכמה מחברי הכנסת מימינה שכבר מתבטאים על כך שאם בנט יפרוש גם הם יפרשו. 

עוד דווח בחדשות הערב כי התאריך המסתמן לקיום הבחירות לכנסת הקרובה הוא 1 בנובמבר. השיחות שמתנהלות בין האופוזיציה לקואליציה נסובות גם סביב הסכמות על החקיקה שתובא בפני המליאה עד לפיזור הכנסת - כשהקואליציה תולה כאיום את האפשרות שתעביר את "חוק הנאשם", שלא יאפשר לראש האופוזיציה, בנימין נתניהו, להתמודד לראשות הממשלה, בהיותו נושא כתב אישום.

בסביבת בנט אומרים כי החלטתו לאפשר חופש הצבעה בימינה על החוק נועדה "לשחרר לחץ" בינו לבין הח"כים בסיעה, אבל זה גם מהווה זרז להגעה להסכמות בין הקואליציה לאופוזיציה. האיום בהעברת החוק הביא את נתניהו לשנות את רצונו לדחות את פיזור הכנסת. יו"ר הליכוד העביר לחברי סיעתו מסר לפיו אם אפשר יהיה לסיים את פיזור הכנסת ביום שני הבא הוא לא יעצור את זה.

גורם משמעותי נוסף ששינה את דעתו הוא חבר הכנסת ניר אורבך, שעיכב גם הוא את קידום ההליכים לפיזור הכנסת. מקורביו אומרים שאם לא תחול התקדמות משמעותית מאוד בהליכים להקים ממשלה חלופית בכנסת הזו הוא יכנס את ועדת הכנסת, שהוא עומד בראשה, כבר ביום שני.

הבוקר פורסם לראשונה בתוכנית הבוקר הזה בכאן רשת ב כי "חוק הנאשם" בדרך להיקבר לאחר שהגורם הבכיר ביותר בכנסת - יו"ר הכנסת מיקי לוי - מביע התנגדות נחרצת לקידומו בהליך בזק. לוי קיים אתמול שיחה עם בכירים בקואליציה, והבהיר שהוא מתנגד נחרצות לחקיקת "חוק נתניהו" בצורה חפוזה ובהליך מהיר, וכחלק ממהלך החקיקה של החוק לפיזור הכנסת.

לדבריו, מדובר בחוק יסוד שעוסק בנושא מהותי של הזכות להיבחר, ונדרש דיון עמוק ומקצועי בהליך חקיקה שכזה, ולא בהליך בזק שיפגע בכבודה של הכנסת ובהליך החקיקה הראוי. זאת, למרות שברמה האישית חבר הכנסת מיקי לוי תומך בתוכן החוק ובעיקרון שעומד מאחוריו. ההתנגדות של יו"ר הכנסת, מתוך רצון לשמור על כבודה של הכנסת, למעשה צפויה לקבור את יוזמת קידום החוק.