טאייב

ראש המודיעין האיראני הודח מתפקידו

דיווחים סותרים בעניין מצבו של חוסיין טאייב, מקורבו של חמינאי ומי שעומד מאחורי הניסיונות לפגוע בישראלים בטורקיה. לפי הודעת משמרות המהפכה, הוא ימשיך לשמש כ"יועץ" למפקד משמרות המהפכה
עמיחי שטיין
23 ביוני 2022
13:52

כתב רשת BBC דיווח הלילה (חמישי) כי חשבונות טוויטר הנחשבים למקורבים לשלטון האיראני טוענים שראש המודיעין במשמרות המהפכה האיראניות, הודח מתפקידו. חוסיין טאייב זוהה לאחרונה כגורם העומד מאחורי הניסיונות לפגוע בישראלים בטורקיה. מפקד משמרות המהפכה, חוסיין סלאמי, מינה במקומו את את מוחמד כאזמי. לפי הודעת משמרות המהפכה, טאייב ימשיך לשמש כ"יועץ" למפקד משמרות המהפכה.

בחשבונות טוויטר אחרים דווח הלילה כי טאייב מאושפז בבית חולים לאחר שעבר ניסיון התנקשות. הוא עמד בראש המודיעין האיראני מאז 2009 ונחשב למקורב למנהיג העליון של איראן עלי חמינאי.


חוסיין טאייב ומוחמד כזאמי (משמאל)

כלי תקשורת בטורקיה דיווחו היום כי סוכל ניסיון חטיפה של שגריר ישראלי לשעבר ורעייתו, כמו גם פיגוע נגד קבוצות ישראלים באיסטנבול. בדיווחים בשורה של עיתונים המזוהים עם מפלגתו של ארדואן, נטען כי בשני האירועים נמצא קשר ישיר למודיעין האיראני. לפי התקשורת הטורקית, ביום חמישי בוצעה פשיטה נגד החוליה האיראנית, שהתיישבה בבתים ובבית מלון. לחולייה כבר היה נשק כדי לבצע את הפיגועים. עוד דווח כי המוסד אסף את הישראלים שהיו במוקד המבצע האיראני והחזיר אותם לישראלי במטוס פרטי.

בדיווחים, בהם לא פורסם שמו של הדיפולמט הישראלי, נמסר כי שהה במלון באיסטנבול. עוד דווח כי בתוכנית שסוכלה היה ניסיון להוציא פיגוע ירי נגד קבוצת תיירים ישראלים ולחטוף את הבכיר לשעבר. על פי הדיווחים, עשרה איראנים וטורקים נעצרו ביום חמישי שעבר בשלב איסוף המודיעין, "כחלק ממבצע משותף של משטרת איסטנבול, המודיעין הטורקי ורשויות הביטחון".