t
שר החוץ הטורקי צ'בושולו ושר החוץ לפיד, היום בטורקי
צילום: בועז אופנהיים, לע"מ

בפשיטה על מלון באיסטנבול: סוכלה חטיפת שגריר ישראל לשעבר ופגיעה בישראלים

הרמטכ"ל: מתמודדים ב-6 זירות, מג'נין ועד טהראן, זה חסר תקדים • לפיד בהצהרה לצד שר החוץ הטורקי: המודיעין לא מותיר מקום לספק – איראן עומדת מאחורי ניסיון הפיגועים
כתבי כאן חדשות
23 ביוני 2022
09:22
עודכן ב 16:28

ברקע האיומים מאיראן | הרמטכ"ל אביב כוכבי אמר הערב (חמישי) בנאומו בטקס מסדר כנפיים בבסיס חיל האוויר בחצרים: ״אין צבא בעולם שמתמודד עם אויב בשש זירות שונות - מג׳נין עד טהראן, זה חסר תקדים״. ראש הממשלה נפתלי בנט השתתף גם כן בטקס, והוסיף: "אויבנו יודעים שנגיע לכל פינה בעולם כדי לשמור על ביטחון אזרחינו. הם לומדים שמי שזומם לפגוע בנו כאן, בביתנו, ישא במחיר כבד בביתו שלו".

כלי תקשורת בטורקיה דיווחו היום כי כוחות ביטחון ומודיעין טורקיים סיכלו בשבוע שעבר תוכנית לחטוף שגריר ישראלי לשעבר ורעייתו ולפגוע בישראלים נוספים. לפי הדיווח, הכוחות פשטו ביום חמישי על חדר המלון של חברי חוליה איראנית בעיר.

בפשיטה נעצרו עשרה איראנים וטורקים כשבידיהם כלי נשק. אנשי המודיעין האיראני הגיעו במסווה של אנשי עסקים, תיירים וסטודנטים במטרה לרצוח תיירים ישראלים. בהצהרה שקיים אחר הצוהריים בטורקיה, אמר שר החוץ ורה"מ החליפי יאיר לפיד שמבקר במדינה :"המודיעין אינו מותיר מקום לספק - איראן עומדת מאחורי ניסיון הפיגועים".


שמו של השגריר לשעבר אינו מפורסם בגלל הרגישות הביטחונית, אך צוין כי הוא השתכן במלון "ביולו" וכי הירבה לבקר בטורקיה בשליחות ישראל. עוד נאמר כי מטוס מטעם המוסד אסף את הישראלים והחזיר אותם לישראל.

לפי הדיווח, זו הסיבה שבישראל פורסמה ביום חמישי שעבר בשעות הערב הודעה חריגה, על כך שישנן חוליות איראניות באיסטנבול וקראה לישראלים שבכל זאת שוהים בעיר להסתגר בחדריהם. באתר העיתון "הורייט" נאמר כי התוכנית האיראנית נעצרה בשלב התכנון וכי המודיעין האיראני ניסה להקים רשת באזורים נוספים בטורקיה עם תקציב של כ-30 אלף דולר.

מוקדם יותר היום אמר גורם ביטחוני לכאן חדשות כי גופי הביטחון ממשיכים לזהות נחישות ומוטיבציה גבוהה מצד איראן להוציא לפועל את הפיגועים אותם תכננה. לדברי הגורם, משום כך, בשלב זה אין שום שינוי בהנחיות, באזהרת המסע ובהמלצה לא לטוס לאיסטנבול. גם אחרי הפרסום גורם בטחוני בכיר מזהיר: "מלאכת הסיכול עוד לא הושלמה, ואזהרת המסע והסכנה עדיין בתוקף".

שר החוץ לפיד בטורקיה: איראן עומדת מאחורי ניסיון הפיגועים

רגע לפני שימונה לראש ממשלה וברקע האיום הביטחוני על ישראלים באיסטנבול, שר החוץ יאיר לפיד נחת בשעות הצוהריים בטורקיה. לאחר פגישתו עם מקבילו הטורקי מבלוט צ'בושולו, נתנו השניים הצהרה לתקשורת.

"בשבועות האחרונים ניצלו חייהם של אזרחים ישראלים בזכות שיתוף הפעולה הבטחוני והמדיני בין ישראל לטורקיה", אמר לפיד. "רק היום פורסם שהמודיעין הטורקי הצליח לסכל ממש לאחרונה פיגוע איראני חמור באיסטנבול. מאחורי הנסיונות האלה עומדת איראן. המודיעין אינו מוטל בספק״. שר החוץ הטורקי צ'בושולו אמרה לתקשורת כי טורקיה לעולם לא תאפשר התקפות טרור נגד ישראלים ואזרחים אחרים. "לעולם לא נאפשר לנקמה כזו להתרחש בארצנו".

שר החוץ הטורקי צ'בושולו והשר לפיד, היום באנקרה (צילום: בועז אופנהיים, לע"מ)

ביום שני אמר ראש הממשלה נפתלי בנט כי מאמצי הפעילות הישראלית והטורקית לסיכול פיגועים איראניים "נשאו פרי". בשיחה עם כתבים אמר ראש הממשלה: "סיכלנו מספר צירי פיגוע ונעצרו מספר מחבלים על אדמת טורקיה". בנט סירב לומר אם מדובר באזרחים איראנים או טורקים. על אזהרת המסע המתמשכת אמר כי מטרת העבודה המשותפת היא "להחזיר את המצב לשגרה כמה שיותר מהר, כולל התיירות הישראלית". בנט הודה לנשיא ארדואן ולאנשיו על המאמץ בסוגייה.

ברקע הדברים, נשיא המדינה יצחק הרצוג שוחח ביום ראשון השבוע עם נשיא טורקיה רג'יפ טאיפ ארדואן. השניים שוחחו על רקע כוונות לביצוע פיגוע טרור כנגד ישראלים באיסטנבול.

בהכנת הידיעה השתתפו: גילי כהן, עמיחי שטיין, מאיה ראכלין ובן יניב