המחלקה לחקירות שוטרים, ארכיון
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

אישום בפלילים במקום קנסות: מח"ש משנה גישה מול שוטרים שהטרידו מינית מילולית

לאחרונה הורשעו שוטרים - הן נגדים, הן קצינים - בהטרדות מיניות של שוטרות זוטרות • מח"ש: העובדה שהתופעה עדיין קיימת, מחייבת עליית מדרגה במאבק בתופעה
ורד פלמן
23 ביוני 2022
12:26
עודכן ב 15:35

לא עוד נזיפות או קנסות: בתקופה האחרונה מוגשים במח"ש יותר ויותר כתבי אישום פליליים נגד שוטרים המטרידים מינית מילולית שוטרות. כך פורסם הבוקר (חמישי) בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב. בעבר רבים מהאירועים הללו היו מסתיימים בבית הדין למשמעת של המשטרה, אבל במחלקה לחקירות שוטרים אומרים כי הזמן שחלף מחקיקת החוק למניעת הטרדה מינית והעובדה כי התופעה עדיין קיימת, מחייבת עליית מדרגה במאבק בתופעה.

עורכת הדין הילה ירון-אדלמן ראש צוות פרקליטים במח"ש, אמרה לכאן חדשות כי הפגיעה של ההטרדות המיניות היא לא פגיעה פחותה מאשר של מעשה מגונה שיש בו אלמנט של מגע. "במיוחד כשמדובר באנשים צעירים שזה המפגש הראשון שלהם עם אנשים מבוגרים יותר, בסיטואציה צבאית כשהגבולות משתנים ומטשטשים, נמצאים הרבה מאוד שעות ביחד. זה יותר מבלבל גם להם. לכן חשוב יותר לשים את הקווים האדומים ולהגיד שאלו מעשים פסולים בפני עצמם", הסבירה.

לאחרונה הורשעו שוטרים - הן נגדים, הן קצינים - בהטרדות מיניות של שוטרות זוטרות. עוזי כהן, נגד משמעת במג"ב, הורשע בשורה של מקרים של אמירות בעלות אופי מיני והצעות מיניות חוזרות ונשנות לשוטרת מג"ב בסדיר. הוא נידון תחילה ל-350 שעות לתועלת הציבור. במח"ש לא הסתפקו בכך וערערו לבית המשפט המחוזי, שם הוחמר העונש לחודש וחצי של עבודות שירות ופיצוי גבוה יותר לנפגעת.

בתחילת החודש גזר בית משפט השלום בירושלים חודש וחצי עבודות שירות על קצין המשטרה רמי גרוסברג שהורשע גם הוא בהצעות חוזרות ונשנות לשוטרת בשירות חובה. השופט מינטקביץ' קבע במקרה זה כי "ניתן היה לקוות, כי הימים בהם חיילת צעירה נתפסה כאובייקט מיני לבעלי דרגה מכוח מעמדם חלפו מהעולם – ולמרבה הצער עולה כי לא כך היא".

"בסוף קשה להשית עונש מוחשי על אותו אדם כמו במקרה שלנו - שוטרים, אנשים חיוביים ללא עבר פלילי ושכל 'חטאם' הוא אותן אמירות מילוליות", אמרה עו"ד ירון-אדלמן. "במקרים המתאימים חשבנו שגזרי הדין לא משקפים את החומרה ואת הפגיעה להגיש ערעורים".

כעת ממתינים במח"ש לגזר דינו של טל גרגירף סמל מחלקה לשעבר במג"ב שמשפטו בגין שורה של הטרדות מיניות התנהל במשך כארבע וחצי שנים עד הרשעתו.