.

"כבוד גדול לעמוד לצד הטייסות": הטייסים הדתיים החדשים בריאיון

על רחבת המסדרים של קורס טיס עמדו שבעה טייסים דתיים – מספר שיא של חובשי כיפות שמסיימים יחד את הקורס. בשיחה עם רועי שרון הם מנסים להרגיע את החששות של הרבנים בכל הנוגע לשילוב נשים בצה"ל, ולא שוכחים לפרגן לטייסות שסיימו את הקורס לצידם
רועי שרון
23 ביוני 2022
21:37
עודכן ב 07:10

שבעה דתיים סיימו השבוע את המסלול הארוך ביותר בצה"ל, קורס טיס, והשיא הזה מתרחש דווקא כשהמאבק בין רבני הציונות הדתית למפקדי הצבא מרקיע שחקים כמעט מדי יום, ברקע שילוב נשים בתפקידי לחימה. בריאיון שערך רועי שרון עם הטייסים הטריים, וששודר היום (חמישי) בחדשות הערב, הם מדברים על הקשר עם הרבנים ועל השירות לצד הטייסות. 

"אם יש בחור דתי שלא רוצה לדבר עם בת כל השירות הצבאי שלו – קורס טיס זה לא המקום", אומר סגן ש'". "אנחנו אנשים בוגרים, חלק מחברינו הטובים שמסיימים הם בעצם חברותינו, כבוד גדול לעמוד לצידן". 

חלק מהטייסים הם בוגרי ישיבות הסדר בירוחם, שדרות, תורה בציון ובעתניאל. הם ערים לקריאות בעולם הרבנים נגד שילוב לוחמות, והם פה כדי להרגיע קצת את הלחץ ואת החששות. "בסוף אנחנו מוכוונים למשימה. אנחנו יודעים שאנחנו יכולים להיות מאויישים באותו הקוקפיט גם עם לוחמת, ואנחנו מגיעים עם הידיעה הזו לקורס", מסביר סגן ר'. חברו לקורס הוסיף: "לא מכניסים אותנו לסיטואציות שאנחנו לא רוצים להיות בהן. מי שלא רוצה לא מנווט עם בת, והמפקדים מתייחסים לזה". 

"מטרה היא להגן על מדינת ישראל, ואם יהיו יותר לוחמים ולוחמות שיכולים לעשות את זה – זה מבורך"

 

כ-20 נשים התחילו איתם את הקורס הכי יוקרתי בצה"ל, ושלוש הגיעו לקו הסיום, שתי טייסות מסוקים ונווטת קרב. במשך שלוש שנים הם ביצעו ניווטים, מסעות, שבועות שטח מפרכים והרבה אימונים משותפים, ואיכשהו הכול עבר בשלום. 

"יש הרבה שיח", אומר סגן ת'. "יש לנו הערכה רבה לכל אחת מהחברות שלנו לקורס. כל אחת מהן לוחמת וחברת צוות. הן מוכנות להקשיב, בסך הכול אין פה מחלוקות ענקיות, הכול למען אותה מטרה". חברו ליחידה הוסיף: "החשש קצת יותר גדול ממה שקורה פה בפועל. אנחנו שמחים שהגענו לכאן ושיש פה נשים. צריכות להיות יותר נשים. המטרה היא להגן על מדינת ישראל, ואם יהיו יותר לוחמים ולוחמות שיכולים לעשות את זה – זה מבורך". 

"אני לא מבטל את החשש של הרבנים, אבל הפחד עלול להוביל אותך להסתגרות ואטימות"

עם זאת, לטייסים חשוב להדגיש שהם לא מבטלים את החששות של הרבנים. סגן ש' הסביר: "אני מבין את החשש אבל חושב שספצפיסית בקורס טייס זה מנופח מדי". סגן ס' הוסיף: "אני לא מבטל את החשש ומעלים אותו, אבל הפחד עלול להוביל אותך להסתגרות ואטימות".  

נשים מהוות 18% ממערך הלחימה בצה"ל, בקורס טיס הן נוכחות כבר 27 שנים, ובצה"ל ממשיכים לפתוח עוד ועוד תפקידים לשירות נשים. ארגוני רבנים חוששים שמדובר בתהליך שיחליש את צה"ל, אבל דווקא הבוגרים הדתיים של קורס טיס 184 סומכים על מפקדי הצבא ועל שיקול הדעת שלהם, גם במחלוקת הכי בוערת היום בתפר שבין הציונות הדתית לצה"ל.

"בפרקטיקה, כשאנחנו ביחד בצוות, השיח פותר את הדברים האלה יחד עם הרצון הטוב לשרת יחד", אומר סגן ד'. "אני סומך על המפקדים שלי שהם עושים את זה בצורה המקצועית ביותר, ובסופו של דבר מה שעומד לנגד עיניהם זו אותה מטרה – הניצחון".