t
-

הקאמבק הסעודי: ביידן ומשבר האנרגיה מחזירים את הסעודים למרכז הבמה

עד לפני ארבע שנים הייתה סעודיה אחת מבעלות בריתה החשובות של ארה"ב, אבל הרצח של העיתונאי חשוקג'י, שיוחס לה, בודד את מעצמת הנפט מהקהילה הבין-לאומית. על רקע משבר האנרגיה והאתגרים הביטחוניים - הנשיא ביידן מתכנן לבקר בסעודיה בחודש הבא
איתמר מאירי ורועי קייס
23 ביוני 2022
22:24
עודכן ב 11:26

בשבוע שעבר, בטקס חגיגי אך צנוע, נחשף שם חדש לרחוב שבו שוכנת שגרירות סעודיה בוושינגטון: רחוב ג'מאל חשוקג'י, על שמו של העיתונאי הסעודי שנרצח לפני כארבע שנים באיסטנבול. הטקס נערך בדיוק יממה לאחר שהבית הלבן הודיע כי הנשיא ביידן יבקר בסעודיה בחודש הבא – הודעה שאכזבה לא מעט ארגוני זכויות אדם בארצות הברית.

דוח מודיעין אמריקני קבע כי יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן, הוא שעמד מאחורי חיסולו של חשוקג'י. זו הייתה נקודת מפנה ביחסים של ארצות הברית עם המדינה, שנחשבה בת ברית יציבה וחשובה במזרח התיכון. אם טראמפ עוד התכוון לסלוח ולשכוח, ביידן הבטיח עוד בקמפיין הבחירות שהיחסים לא יחזרו להיות כפי שהיו. "הם רוצחים ילדים וחפים מפשע, ועליהם לתת על כך דין וחשבון", אמר ביידן ב-2019, והבטיח: "לא נמכור להם עוד נשק. נגרום להם לשלם את המחיר ונהפוך אותם למנודים, כפי שמגיע להם".

עם כניסתו לתפקיד, ביידן השהה עסקאות נשק ולפי דיווחים גם הוציא סוללות טילים מסעודיה. במערב יישרו קו ונעמדו יחד מול הפרת זכויות האדם והפגיעה בחופש הביטוי. בן סלמאן הפך מוקצה, בריון, מישהו שעדיף לא לעשות איתו עסקים.

זה לחלוטין השפיע דרמטית על כל המאמצים של סעודיה להראות איזשהן פנים אחרות כלפי המערב, להראות שהיא לא מדינה אסלאמית קיצונית, מה שכאמור גרר ביקורות מאוד משמעותיות עד היום. בכל ריאיון של בן סלמאן לכלי תקשורת מערבי עד היום הוא נשאל על פרשת חאשוקג'י. השד הזה ממשיך לרדוף אותו.

אבל מאז קרו כמה דברים. וכידוע, אנו חיים בעולם של אינטרסים וכיבוי שריפות. המלחמה באוקראינה הזניקה את מחירי הדלק לשיאים חסרי תקדים. צריך למצוא דרך להוריד את המחיר, בכל מחיר. "אנחנו בבעיה ברגע זה ממש. הרגע הפסדנו מיליון חביות נפט מתוצרת לוב בגלל המתיחות המתמשכת במדינה הזו", מסבירה מומחית אמריקנית לכלכלה. "אין לנו עודף אספקה או בולמי זעזועים כדי להתמודד עם בעיות עם יצרנים נוספים".

"מדובר במישהו ששחט תושב אמריקני וחתך אותו לחתיכות"

בוושינגטון סבורים שסעודיה היא היחידה שמסוגלת, אולי, לבלום את המשבר. לכן, הנשיא האמריקני החליט למחול על כבודו ולנסוע לשכנע את הסעודים לשאוב עוד נפט. אבל חרף האינטרס הברור, לא כולם אוהבים זאת. "מדובר במישהו ששחט תושב אמריקני וחתך אותו לחתיכות באופן מחושב ונוראי ביותר", אומר חבר הקונגרס אדם שיף, מהמפלגה הדמוקרטית. "עד שסעודיה לא תעבור שינוי גדול בתחום של זכויות אדם, אני לא הייתי רוצה שום קשר אליו".

נשיא ארצות הברית נמצא במצב לא מזהיר בסקרי דעת הקהל. ככל שהמשבר הכלכלי, ובעיקר משבר הדלק, יעמיק - הסיכוי שלו ושל הדמוקרטים לספוג תבוסה בבחירות אמצע הקדנציה עולים. בבית הלבן ניסו להצדיק את הנסיעה, להסביר שהכול למען העם האמריקני ושמדובר בכלל בכינוס, לא ביקור ממלכתי.

בינתיים, בן סלמאן עצמו נהנה משבוע מוצלח למדי. הוא ציין חמש שנים בתפקיד יורש העצר, במסע חשוב למצרים, ירדן וטורקיה. אתמול הוא הגיע לאיסטנבול בפעם הראשונה מאז רצח חשוקג'י והתקבל בחמימות על ידי ארדואן. כאילו לא קרה כלום. הבריון המוקצה שוב הופך לחביב השכונה.

לפני כמה שנים, בן סלמאן אמר בריאיון לכאן חדשות כי תוכניתו היא בכלל להיפטר מהנפט ולהתבסס בעתיד על אנרגיות מתחדשות. הנפט מביא את העולם לשכוח לבן סלמאן את הסיפור של חאשוקג'י, והוא מגיע לטורקיה מהדלת הקדמית, לא האחורית, כמנצח, אל מול ארדואן אותו סולטאן שרק לפני כמה שנים אמר: "לא נתפייס עם סעודיה עד שהם לא יביאו אלינו את הרוצחים". הם גם סגרו כבר את התיק של חאשוקג'י בטורקיה, אגב.

צרות המערב מספיק גדולות כדי להעניק לחבר בן סלמאן הזדמנות שנייה

לא רק הנפט מביא את הקהילה הבין-לאומית לחזר אחר יורש העצר. שיחות הגרעין עם איראן תקועות, המלחמה והטרור בתימן פוגעים בין היתר בתעשיית הנפט, וגם בחזית מול רוסיה צריך את הסעודים בצד הנכון.

סעודיה היא ללא ספק מדינה בעלת משמעות קריטית בעולם הערבי, אי אפשר להתעלם מזה, איך שלא מסובבים את זה. זה לא רק הנפט, הוא עיקרי, אבל יש גם מישורים אחרים, כמו המיקום האסטרטגי שלה בחופי הים האדום - מצרי הורמוז. בסופו של דבר, האמריקנים והמערב צריכים אותה לטווח הארוך. אז כן, יש זמן לכעוס, ויש זמן לשים את העבר בצד ולהתמודד עם צרות ההווה והעתיד. והצרות האלה, כך נראה, מספיק גדולות כדי להעניק לחבר בן סלמאן הזדמנות שנייה.