הריאיון עם בנט

בנט ענה על השאלות, אבל לא הבטיח שיש לתשובות קשר למציאות

הפרה וקיום הבטחות, ביטחון, פסילת נתניהו, הכעס (?) על סילמן והטענה שהאיומים כלפיה "לא היה כמוהם בתולדות המדינה". מה בנט ענה ולמה הוא באמת התכוון?
עוד יום עם סולימאן מסוודה
26 ביוני 2022
08:01

ראש הממשלה נפתלי בנט, ואולי החל ממחר ראש הממשלה היוצא, עבר שנה סוערת וקשה ביותר בתפקידו. אתמול (שבת) הוא העניק לשלוש המהדורות ראיונות פרידה. דב גיל-הר שלנו ראיין אותו ושמע ממנו הרבה דברים: הפרת הבטחות וקיום הבטחות אחרות, ביטחון, כלכלה, שיתוף פעולה עם רע"ם ואפילו עניינים אישיים.

האזינו להסכת עוד יום עם סולימאן מסוודה

> נתחיל באחד הדברים החשובים ביותר לישראלים – ביטחון. בנט נשאל על השנה הראשונה וכנראה האחרונה שלו בתור ראש ממשלה, וכך הוא ענה: "היה פה פער בלתי-נתפס בין ממשלה ביצועיסטית שמחזירה ביטחון, מעלה משכורת חיילים ומה לא - לבין קואליציה מאוד קשה, שהיו לה חוליות חלשות שחטפו כתישה מהצד השני".

נכון, הממשלה הצליחה להעלות את שכר החיילים ועשתה עוד מהלכים טובים אחרים. אבל בואו נתמקד בביטחון. נדמה שאם הייתם שואלים את תושבי אלעד, בני ברק, באר שבע, או אפילו תל אביב אם הממשלה הנוכחית "החזירה את תחושת הביטחון", התשובה שלהם לא בהכרח תהיה כן. בתקופתו הקצרה מאוד של בנט כראש ממשלה אירע גל טרור רצחני שהתחיל בפיגוע דקירה בשכונת ארנונה בירושלים ונגמר בפיגוע הגרזנים המחריד באלעד. בגל הטרור הזה, שנמשך כחודש וחצי, נרצחו 16 ישראלים ושלושה עובדים זרים, ונפצעו 68 בני אדם. בעקבות הגל הזה, כוחות הביטחון פתחו במבצע הצבאי "שובר גלים" שנמשך עד היום.

צפו בריאיון עם רה"מ בנט

> אחת השאלות הנפוצות כרגע היא אם בנט עשוי לפרוש מהחיים הפוליטיים, ואם כן - אם הוא ישוב לפוליטיקה. כך הוא ענה: "מה שיקבע זה לא איזו קונסטלציה וכמה מנדטים, כי את זה נדע לפתור. אלא אני שואל את עצמי איך מוציאים מדינת ישראל מהבור הזה והאם יש לי תפקיד בדבר? אין לי תשובה עדיין".

מספר המנדטים דווקא כן קובע. למעשה, בנט, שסיים את קמפיין הבחירות עם שישה מנדטים, נמצא עכשיו בראש מפלגת שלטון עם שלושה מנדטים, אחרי פרישתם של שיקלי, סילמן ואורבך - פחות מאחוז החסימה. לפי הסקרים היום, אילו היו בחירות, הקואליציה הנוכחית לא הייתה מקבלת רוב וגוש נתניהו, בלי ימינה, מתקרב ל-61. אז האם מספר המנדטים קובע? בוודאי שכן.

> במהלך הריאיון בנט ניסה להגן על עצמו וסיפר על המחירים האישיים שהוא שילם למען הקמת הממשלה הזאת. "נשכבתי על הגדר", הוא אמר.

בנט אכן שילם מחירים אישיים. אבל הוא גם לא מספר על התמורה – המאוד יוקרתית: תפקיד ראש ממשלת מדינת ישראל. נכון, זה אולי התפקיד הכי קשה בעולם, אבל בכל זאת אתה ראש ממשלה. ולא סתם ראש ממשלה, ראש ממשלה עם מפלגה של שישה מנדטים, דבר חסר תקדים בפוליטיקה הישראלית שאין לו אח ורע בעולם.

> על הרבה דברים נשאל בנט, אבל כמובן יש את הנושא החשוב ביותר, נושא שעם ישראל לא מפסיק להתווכח סביבו מאז תקופת המקרא, הנושא הטעון שמפלג את העם מיציאת מצרים ועד הגעתו לארץ המובטחת בפעם השלישית – וזה כמובן נושא כן ביבי, לא ביבי. דב גיל הר שלנו שאל את בנט אם נתניהו יכול לחזור להיות ראש ממשלה, והנה התשובה החד-משמעית שהוא קיבל: נתניהו פסול. "ההתנהגות שלו היא ההתנהגות הכי פלגנית שראיתי המון שנים", הוא טוען ואמר כי הוא לא האדם המתאים להיות בכס ראש הממשלה.

לכאורה בנט פוסל את נתניהו, ואי אפשר להגיד את זה בצורה יותר מובהקת. אבל, ממש כמה שניות אחרי אותה תשובה, בנט נשאל אם הוא רואה את עצמו יושב בעתיד בממשלה תחת נתניהו בקונסטלציה כזו או אחרת. וכך הוא ענה: נתניהו לא פסול. "כל מי שמסכים להיכנס לממשלה בעד מדינה יהודית ודמוקרטית, יכול להיכנס. אני לא אפסול אף אחד", ליתר דיוק. מבולבלים? גם אנחנו. בנט נותן שתי תשובות שונות. ולא ברור איך הוא ינהג בעתיד.

> הוא נשאל גם על הסיבה שהקואליציה התפרקה, על מי שנטשו אותו, שהם דווקא אנשים ברשימה שלו, ועל אחת ספציפית. "מה שעבר על עידית סילמן, הרדיפה והאיומים עליה, על בעלה והפרנסה שלו ועל הילדים - לא היה בתולדות המדינה דבר כזה שהולכים ברמה אישית", הוא אמר. "לצערי, בסוף החוליות האלה נשברו, ואני אפילו לא כועס עליהם. הלקח הוא שצריך לחבק יותר את חברי הכנסת, לתת להם יותר תשומת לב, צריך גם פוליטיקה. אי אפשר רק לדאוג לעם ישראל כי אז אתה מאבד את הקואליציה".

שני דברים לא מדויקים סיפר כאן בנט. אחד, הוא בוודאי כועס עליהם, ובמיוחד על סילמן. אחרי שהיא פרשה מהקואליציה, סיעת ימינה התכנסה בכנסת לקראת ההצבעה על מינויו של מתן כהנא לסגן שר הדתות, והיא נשאלה על ידי בנט מה היא תצביע. סילמן ביקשה לחכות עד ההצבעה ובנט דרש לקבל תשובה עכשיו. היא סירבה לענות. אנשים שישבו בחדר סיפרו שבנט פשוט גירש אותה ממנו. הדבר השני שסיפר בנט הוא שהלחצים שהופעלו עליה היו מהקשים ביותר בתולדות המדינה. אבל מה עם האיומים שבנט ומשפחתו קיבלו? האיומים על מנסור עבאס שבעקבותיהם הוצמד לו מאבטח אישי? האיומים והמתקפות האישיות על ראש הממשלה לשעבר בנימין נתניהו ומשפחתו? ורק להזכיר לכם, נרצח כאן ראש ממשלה בגלל מתקפות אישיות והסתה פרועה נגדו.

> הנושא האחרון מורכב מתתי נושאים, או ליתר דיוק, לאמירות שאמר בנט בעבר ולא היה אומר היום. כפי שאומרים, מלאכתם של צדיקים נעשית בידי אחרים. והאחר הוא כמובן דב גיל הר שלנו.