כטב"מ
צילום: אי-פי

ההתכתבות המתוחה בין לפיד לשר החוץ האירופי על רקע חידוש שיחות הגרעין

לפיד לבורל: "מאוד מאכזב - לחזור למו"מ עכשיו זאת טעות" • הוול סטריט ג'ורנל דיווח כי ארה"ב כינסה בכירים מצבאות במזרח התיכון בחודש מארס לדיון על איום הכטב"מים והטילים האיראניים ובהם נציגי ישראל, סעודיה, קטר, ירדן, מצרים, איחוד האמירויות ובחריין
עמיחי שטיין ובן יניב
26 ביוני 2022
13:39
עודכן ב 16:04

התכתבות מתוחה בין שר החוץ יאיר לפיד לשר החוץ של האיחוד האירופי ג'וזף בורל לפני נסיעתו לטהראן בסוף השבוע האחרון. בורל כתב ללפיד לפני נסיעתו לאיראן כי הוא "הולך להציל את הסכם הגרעין". לפיד השיב לו: "ראיתי. מאוד מאכזב - לחזור למו"מ עכשיו זאת טעות, בעיקר על רקע הניסיונות האיראנים לפגוע בישראלים בטורקיה". עוד כתב לו לפיד כי "איראן מנסה למשוך זמן". את הדברים מסר היום (ראשון) גורם מדיני לכאן חדשות.

מוקדם יותר דווח בוול סטריט ג'ורנל האמריקני כי ארצות הברית כינסה לפני כשלושה חודשים בכירים מצבאות ברחבי המזרח התיכון לדון באיום הכטב"מים והטילים האיראניים. פרט לנציגי צה"ל השתתפו בדיון גם נציגים של צבא סעודיה וכן נציגי קטר, ירדן, מצרים, איחוד האמירויות ובחריין.


כטב"ם איראני. (צילום: אי-פי)

גורמים בארצות הברית ובאזור ציינו כי המפגש, שהוגדר חשאי, נועד לבחון כיצד יוכלו הצבאות לתאם מהלכים נגד יכולות הטילים והרחפנים ההולכות וגדלות של איראן. השיחות, שלא נחשפו בעבר, התקיימו בשארם א-שייח' וסימנו את הפעם הראשונה שמגוון כזה של קצינים ישראלים וערבים בדרגים שונים נפגשו בחסות צבא ארצות הברית, כדי לדון כיצד להתגונן מפני איום משותף. את הצבא האמריקני ייצג במפגש הגנרל פרנק מקנזי, אז ראש הפיקוד המרכזי של ארצות הברית.

לפני כחודש הותר לפרסום כי מחשש לנקמה איראנית על חיסול בכיר במשמרות המהפכה, ישראל העלתה את הכוננות הביטחונית ותגברה את מערכי ההגנה האווירית וכיפת ברזל, מחשש לשיגור טילים וכלי טייס בלתי מאויישים מתאבדים לעבר מטרות בישראל. 

לפני כשלושה חודשים נכנסה לשימוש חיל האוויר מערכת ההתרעה האווירית "טל שמיים" שתשמש לגילוי והתרעה של איומים אוויריים מתקדמים, כמו טילי שיוט וכטב"מים איראניים. יחידת "טל שמים", שנפתחה לשם הפעלת המערכת, אמונה על השלמת התמונה המבצעית לחיל האוויר מול איומים בגבול הצפון, כמו הבלון שמוצב בדרום המדינה.

לקראת מלחמה עם איראן? | האזינו להסכת "עוד יום"

בסוף השנה שעברה חשף שר הביטחון בני גנץ כי איראן ניסתה להעביר באמצעות כלי טיס בלתי מאוייש חומרי נפץ מסוריה לגורמי טרור באיו"ש. לדבריו, הכטב"ם יורט סמוך לבית שאן. גנץ ציין כי הכטב"ם יורט בפברואר 2018, כשאיראן שיגרה כטב"ם מסוג שאהד 141 משדה התעופה T4 בסוריה, שנשא חומר נפץ שיועד לגורמי טרור ביהודה ושומרון. "איראן לא רק משתמשת בכלי טיס בלתי מאויישים כדי לתקוף, אלא גם בכדי לבצע העברות אמל"ח לשלוחיה", אמר גנץ בכנס של המכון למדיניות ואסטרטגיה.