עלי חרב

החשוד ברצח פלסטיני טוען כי הושפל בחקירתו; שב"כ: "טענות משוללות כל יסוד"

החשוד היהודי ברצח הפלסטיני עלי חרב, שנדקר למוות בשבוע שעבר באזור אריאל, טוען שעבר חוויות משפילות ומבזות בחקירתו • עוה"ד של החשוד לכאן רשת ב: "הוא סיפר שעשה את צרכיו ונגרר על הרצפה. התעללו בו" • בשב"כ דוחים על הסף את הטענות: "מטרתן לייצר דה-לגיטימציה לפעילותנו"
כרמל דנגור
27 ביוני 2022
08:00

לפני קצת פחות משבוע נדקר למוות עלי חרב, פלסטיני בן 27. יהודי, תושב השומרון בן 44, נעצר קרוב ליממה אחר כך - בחשד לרצח בנסיבות טרור ושיבוש מהלכי משפט. העצור טוען כי הוא זה שהותקף בידי הפלסטינים, במסגרת סיור לקראת הקמת מאחז - אותו ערך עם קבוצת נערים יהודים. מאז מעצרו, נאסר על החשוד להיוועץ בעורך דין, והאיסור הזה צפוי להסתיים היום (שני).

במכתב ששלח עורך הדין עדי קידר מארגון "חוננו", למבקר תלונות הנחקרים בשב"כ - הוא כותב כי החשוד ברצח העיד בפני בית המשפט על חוויות משפילות ומבזות שעבר בחקירתו, בין השאר - לדברי החשוד - גרירתו על הרצפה ללא בגדים. עורך הדין קידר סיפר לדב גיל-הר בתוכנית הבוקר הזה בכאן רשת ב: "אתמול כשהוא עמד בפני השופט הוא גולל אירוע מזעזע. הוא סיפר שעשה את צרכיו ונגרר על הרצפה. התעללו בו כשהוא חווה אירוע רפואי מורכב". 

על האירועים עצמם אמר עורך דינו של החשוד: "גם מהצד הערבי וגם מצד גורמים שהיו באזור התמונה די ברורה. היה שם טיול של נערים צעירים שהחשוד היה איתם, הם נקלעו לסיטואציה התקפית של פורעים פלסטינים מבוגרים מהם, שהיו מצויידים באלות. לא מדובר באירוע תג מחיר או נקמה של מתנחלים. מי שחולל את האירוע זה הצד השני. זה אירוע מורכב שלא מצריך את החקירה בתנאים האלה. למה למקד בחשוד את החקירה? למה להתעלל בו? מרגע שנעצר, מניעת המפגש עם עורך דין הייתה הזויה". 

האזינו לריאיון המלא עם עוה"ד עדי קידר לכאן רשת ב

בשב"כ דחו על הסף את הטענות ומסרו: "מדובר בחקירת אירוע חמור, בו הרוג פלסטיני. החקירה מצויה תחת צו איסור פרסום, ולכן לא נוכל להתייחס לפרטיה. החקירה מתנהלת בהתאם להוראות הדין, ונתונה תחת ביקורת שיפוטית קפדנית בהליכים וערכאות שונות. הטענות בדבר שלילת זכויות הנחקר והתיאורים שהוזכרו - משוללים כל יסוד. מטרתם להסיט את השיח מהחשדות החמורים וליצור דה לגיטימציה לפעילות השירות".

אתמול פורסם לראשונה בכאן חדשות כי ישנה עצורה נוספת בחקירה. מדובר בתושבת אריאל שארגנה את הסיור לקראת הקמת המאחז. היא חשודה בשיבוש חקירה ונעצרה בידי שוטרי ימ"ר ש"י בביתה.

בד בבד, ישראל עצרה אתמול שלושה מקרובי משפחתו של עלי חרב. שלושתם – נעים חרב דודו, בן דודו פיראס חרב וזיד חרב קרוב משפחה נוסף – היו נוכחים בזמן הדקירה. הם שוחררו כעבור 14 שעות, ואינם חשודים בעבירות כלשהם ולא הוטחו בהם האשמות בחקירה. בחקירתם הם תיארו את מה שאירע, והחקירה התמקדה בטענתם כי היו כוחות משטרה וצבא בזמן הדקירה. נעים חרב סיפר לכאן חדשות על החקירה: "הדגש היה סביב השאלה אם הצבא והמשטרה היו במקום בזמן הדקירה ואמרתי שכן ופירטתי. החוקר אמר לי יש ספק, אמרתי לו – אתה חופשי לחשוב ככה, זה מה שאני ראיתי בעיניים שלי". 

בהכנת הידיעה השתתפה נורית יוחנן