-
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

פה אחד: חוק פיזור הכנסת עבר בקריאה ראשונה

הישיבה תתחדש בצהריים. הכנסת צפויה להתפזר סופית ברביעי. בין ההבנות שסוכמו: חוק הנאשם לא יקודם, מימון המפלגות יגדל ויועברו חוקים בהסכמה במליאה • אין הסכמה על חוק המטרו • שני התאריכים שהוגדרו לבחירות – 1.11 ו-25.10 • אחרי הדיווח בכאן חדשות: בנט החליט להישאר בתפקיד רה"מ החליפי "כדי לסייע ללפיד בעניין איראן" • עימות בין שקד לכהנא על ראשות ימינה
כתבי כאן חדשות
27 ביוני 2022
07:00
עודכן ב 02:30

פיזור הכנסת - עדכונים שוטפים

02:28 | פה אחד: חוק פיזור הכנסת עבר בקריאה ראשונה, בתמיכת 53 ח"כים. הישיבה תתחדש בצהריים. הכנסת צפויה להתפזר סופית ביום רביעי. ח״כ ניר אורבך: "ההצעה היא מיזוג של 10 הצעות חוק מהקואליציה והאופוזיציה. באופן חריג, הוחלט על שני תאריכים, ובהמשך ייקבע מועד הבחירות". ח"כ בצלאל סמוטריץ' קרא לעצור את הבחירות ולכונן ממשלה מהכנסת הקיימת

02:20 | ח"כ יואב קיש: מוכן להכניס את חוק המטרו להסכמות בין הקואליציה לאופוזיציה, אם הקואליציה תסכים לקיים את הבחירות בתאריך המועדף על האופוזיציה - 25 באוקטובר

00:15 | שר האוצר אביגדור ליברמן על חוק המטרו: "אסור לאפשר למיליארדי שקלים שכבר הושקעו בפרויקט המטרו לרדת לטמיון רק בגלל שיקולים פוליטיים"

00:13 | ועדת הכנסת אישרה את הצעת החוק לפיזור הכנסת לקריאה ראשונה. ההצעה תעלה לדיון במליאה, וצפויה לעבור בקריאה ראשונה עוד הלילה

23:18 | ראש הממשלה בנט לאופוזיציה על חוק המטרו: "אל תמנעו מישראל מטרו כל כך חיוני. אין כאן ימין ושמאל. אם החוק לא יעבור כעת, זה יידחה בשנים רבות והילדים של כולנו ישלמו את המחיר. בכל פעם שנהיה בפקקים, הישראלים יזכרו שכמה פוליטיקאים קטנים מנעו מהם את המטרו מסיבות תמוהות. תנו למטרו להתקדם".

23:08 | שרת התחבורה מרב מיכאלי על חוק המטרו: "‏אנחנו ברגע קריטי לעתיד מדינת ישראל. אם חוק המטרו לא יעבור כי חלק מחבריי בקואליציה נכנעים לאופוזיציה על הגב של הציבור, הם יצטרכו לתת דין וחשבון למה הפרויקט הלאומי שיוציא אותנו מהפקק נעצר בגלל פוליטיקה קטנה". 

22:56 | עוד בהסכמות: העלאת יחידת מימון הבחירות לכל ח"כ, מ-1.4 מיליון היום, ל-1.66 - לדרישת הליכוד ומרצ.

22:52 | חוק המטרו נותר כעת מחוץ להסכמות. החוק אמור היה לעבור בקריאה שנייה ושלישית ולייצר את התשתית הגדולה ביותר להקמת הפרויקט היקר בישראל — רכבת תחתית בישראל שעלותה מוערכת ביותר מ-150 מיליארד שקלים. המטרו אמור לכלול 109 תחנות ב-24 רשויות, ולעבור מרעננה בשרון, פתח תקווה ולוד במזרח ועד אזור השפלה.

אם החוק לא יעבור, הוא יצטרך לעבור הליך חקיקה מחדש או להחיל עליו דין רציפות, דבר שיכול ליצור עיכוב נוסף של שנים בהחלתו.

22:24 | הושגו הסכמות בין הקואליציה לאופוזיציה - חוק פיזור הכנסת יעבור עד יום רביעי בערב. לפי ההסכמות, חוק הנאשם לא יקודם ויועברו חוקים בהסכמה במליאה. שני התאריכים לבחירות יוגדרו - 1 בנובמבר ו-25 באוקטובר ועליהם יצביעו הח"כים. 

20:40 | חוסר ההסכמות על קביעת מועד לבחירות - בין השאר בגלל התנגדות רע״ם והרשימה המשותפת. המפלגות הערביות מתנגדות לבחירות ב-25 באוקטובר, בטענה שהמהלך יחזק את מפלגת הציונות הדתית. התאריך המסתמן לבחירות - 1 בנובמבר20:20 | אחרי הדיווח בכאן חדשות: בנט החליט להישאר בתפקיד רה"מ החליפי "כדי לסייע ללפיד בעניין איראן". פעילים בימינה לבנט: שקד רוצה להחזיר את נתניהו לשלטון20:12 | עימות בין שקד לכהנא על ראשות ימינה, אם בנט יפרוש: השניים נפגשו עם בנט כל אחד בנפרד. כל אחד מהם מנסה לגייס ח"כים אחרים בימינה לטובתו. כהנא למקורביו: אם שקד תוביל את ימינה - לא אשאר איתה


19:52 | הסכמות מסתמנות בין קואליציה לאופוזיציה: הקואליציה תוותר על חוק המטרו, וכמה חוקים נוספים. האופוזיציה תעביר בקריאה ראשונה חוק פרטי שידחה את הרפורמה של הנדל בטלפונים הכשרים, כדי שיוכלו להחיל עליו דין רציפות בכנסת הבאה

18:15 | על רקע חוסר ההסכמה בין הקואליציה לאופוזיציה על תאריך הבחירות, נשקל הפיתרון של הכרעה על תאריך הבחירות באמצעות הצבעה במליאה - כלומר שהצעת החוק לפיזור הכנסת תכלול את שני התאריכים (25 באוקטובר ו-1 בנובמבר) והתאריך שיזכה לרוב במליאה יוכרז כתאריך הבחירות. ההצבעה תהיה במסגרת ההסתייגויות בקריאה השנייה והשלישית (ולא בקריאה הראשונה).

18:00 | דחייה נוספת בדיון בוועדת החוקה על פיזור הכנסת

17:50 | מסתמנות הסכמות ראשוניות בין הקואליציה לאופוזיציה: פיזור הכנסת יעבור בקריאה ראשונה היום, וביום רביעי בשנייה ושלישית. עדיין אין הסכמה על תאריך בחירו

17:30 | ח"כ מירב בן ארי לכאן רשת ב: לא רואה היתכנות להעביר את חוק הנאשם, לדעתי הכנסת תתפזר השבוע

17:15 | ח"כ סמוטריץ' לכאן רשת ב: עובד קשה בתקופה האחרונה להקים ממשלה חלופית, אי אפשר להכניס את המדינה לשיתוק. גם לי יש משקעים מהשנה האחרונה מול סער, אך אני יודע שחייב לשים את זה בצד

קודם לכן אמר יו"ר מפלגת הציונות הדתית בישיבת סיעתו כי "סיכמנו בישיבת ראשי מפלגות האופוזיציה שנעשה הכול כדי לדחות את פיזור הכנסת לשבוע הבא, ננקוט כל צעד פרלמנטרי שברשותנו".  יו"ר כחול לבן ושר הביטחון בני גנץ אמר בישיבת סיעתו כי "נעשה הכול שלא תקום ממשלה חלופית בכנסת הזאת בראשות נתניהו".

האם קיים עדיין סיכוי לממשלה חלופית - ומי קובע מתי תפוזר הכנסת? | זאב קם עונה על שאלות גולשים

יו"ר יהדות התורה משה גפני הגיב על אמירתו של חבר הכנסת מיקי זוהר מהליכוד, ולפיה "החרדים ישבו איתנו כמו ילדים טובים", ואמר בריאיון לאסתי פרז בכאן רשת ב: "אנחנו לא נהיה ילדים טובים, יש לנו העמדות שלנו". עם זה, ציין גפני כי "אנחנו רוצים שנתניהו יהיה ראש הממשלה, למרות האמירה הלא חברית הזאת".

האזינו לריאיון עם ח"כ גפני בכאן רשת ב

עוד אמר כי הוא פחות אופטימי באשר להקמת ממשלה חלופית בלא בחירות, אך עדיין יש אפשרות כזאת: "אני לא מזלזל בבעיות. יש לגוש שלנו רוב מוצק בכנסת ולו כולם היו יחד, היה אפשר להרכיב ממשלה".

יו"ר ישראל ביתנו ושר והאוצר, אביגדור ליברמן, תקף את מפלגת הציונות הדתית של בצלאל סמוטריץ' בישיבת סיעתו, ואמר: "זו מפלגה אנטי ציונית שדוגלת במדינת הלכה". ליברמן חזר והבהיר שלא יישב עם ש"ס ויהדות התורה וטען כי "הן עשו הכול כדי לדכא את הציבור החרדי ולהפוך אותו לעני ומסכן".  

בקואליציה העבירו מסר לאופוזיציה כי יסכימו לעצור את הליך החקיקה של "חוק הנאשם", בתמורה לכך שלא יעוכבו הליכי פיזור הכנסת - כך פורסם היום בתוכנית הבוקר הזה בכאן רשת ב. אם כך יהיה, בקואליציה מתחייבים שהחוק לא יקודם בכנסת גם לאחר פיזור הכנסת, במסגרת חקיקת ניקוי השולחן שצפויה בשבועות הקרובים.

בתוך כך, עומר נסאר, מזכיר הוועד הארצי לראשי הרשויות הערביות, אמר היום לכאן חדשות: "החלטנו לאחר פגישת הוועד אתמול להתחיל במגעים עם המפלגות הערביות להחזרת רע״ם לרשימה המשותפת. מקווה שנפגיש בין הצדדים בקרוב".

השתתפו בהכנת הידיעה: מיכאל שמש, זאב קם, סולימאן מסוודה ויערה שפירא