אלון קסטיאל
צילום: פלאש 90

ועדת השחרורים החליטה: אלון קסטיאל ישוחרר – רק אם יורחק מתל אביב

עופרי יהב, אחת הנפגעות: החלטת ועדת השחרורים - אונס שני עבורי • בדיון נשמעו עמדותיהן של הנשים שנפגעו מעבריין המין • לפני כשלושה שבועות בית המשפט המחוזי דחה את בקשתו של קסטיאל לשחרור מוקדם, והחזיר את הדיון לוועדה
ורד פלמן ואורלי אלקלעי
27 ביוני 2022
18:00

ועדת השחרורים החליטה היום (שני) כי עבריין המין אלון קסטיאל ישוחרר – רק אם יורחק מתל אביב. בוועדה נשמעו עמדותיהן של הנשים שנפגעו מקסטיאל. אחת הנפגעות, עופרי יהב, אמרה לאחר ההחלטה כי זה כמו "אונס שני" עבורה.

בחודש שעבר החליטה ועדת השחרורים לשחרר את עבריין המין, כשנה לפני תום העונש שנגזר עליו. ההחלטה עוררה ביקורת, והפרקליטות ביקשה לעכב את המהלך. לפני כשלושה שבועות בית המשפט המחוזי בנצרת קיבל את ערעור הפרקליטות ודחה את קיצור העונש. 

שרי גולן, אחת מהנשים שנפגעו מעבריין המין, הגיבה אז להחלטת השופטים בריאיון לכאן רשת ב, ואמרה: "גם אם בסופו של יום הוא ישוחרר, מדובר במסר היסטורי. אנחנו לא אוויר, אנחנו בנות אדם, יש לקול הנפגעות משמעות - גם לנו יש חוק. אני מקווה שאתן לכל הנפגעות את הכוח להשמיע את קולן".

ביולי 2018 נגזרו על קסטיאל 57 חודשי מאסר בפועל, לאחר שהורשע בביצוע שורת עבירות מין. במסגרת הסדר הטיעון הוא הורשע בניסיון אונס, מעשה מגונה בכוח, מעשה מגונה והטרדה מינית בארבע נשים, מתוך 12 נשים שהתלוננו נגדו.

עורכת הדין עינת פישר-לאלו, מנכ"לית שדולת הנשים, מסרה בתגובה להחלטת הוועדה “החלטה קשה ומצערת של ועדת השחרורים, אשר בחרה שלא לתת משקל מספק, הן לעמדתן של הנפגעות ולהשלכות השחרור הצפוי עליהן, והן למסר הציבורי הקשה בנוגע ליחס לעבירות מין, לפגיעה בהרתעה ובאמון הציבור במערכת האכיפה.
תחושת המוגנות של הנפגעות אינה עניין גיאוגרפי. קיצור עונשו, הקצר ממילא, של עבריין מין סדרתי מורשע, הוא מסר קשה עבורן ועבור כל אישה שמעיזה לקום ולהתלונן, ומרגישה היום שאין מערכת חזקה מספיק שתגן עליה".

מנכ"לית איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ולנפעי תקיפה מינית, אורית סוליציאנו, אמרה היום: "ההחלטה שנתנה היום ועדת השחרורים מקוממת ומעידה על אטימות מוחלטת. לדברים שאמרו היום שרי גולן עופרי יהב, בפני חברי הועדה צריך היה להינתן משקל מכריע. ברור שמי שהחזיקו בדעת הרוב לא מבינים את ההשלכות הקשות של הכרעתם. העובדה שהמילים הנוקבות והקשות של שרי ועופרי, לא השפיעו, מעידה על קהות חושים של חברי הוועדה"

יו"ר נעמת, חגית פאר, מסרה בתגובה: ״זו פשוט שערורייה- וועדת השחרורים חושבת כנראה שעברייני מין פועלים רק בתל אביב. מה ימנע מעבריין מין סדרתי שכזה לפגוע בבנות מחוץ לתל אביב והאם ההיגיון המנחה כרגע הוא שנפשן וגופן של בנות מחוץ לתל אביב שווים פחות?".