אברה מנגיסטו והישאם א-סייד

חמאס: הידרדרות במצבו הרפואי של שבוי ישראלי בעזה

גורם ישראלי: "הודעת חמאס היא פרובוקציה במלאת 8 שנים לצוק איתן. לא מכירים שינוי במצבם הבריאותי" • בישראל ידוע על שני שבויי חמאס ישראלים שעודם בחיים: אברה מנגיסטו והישאם א-סייד • ישראל: "ארגון הטרור אחראי למצבם של השבויים, מחזיק אזרחים פגועי נפש בניגוד לכל האמנות"
כתבי כאן חדשות
27 ביוני 2022
19:43
עודכן ב 21:57

דובר הזרוע הצבאית של חמאס הודיע היום (שני) כי חלה הידרדרות במצבו של אחד מהשבויים הישראלים המוחזקים בעזה וכי בעוד כמה שעות יפרסם הארגון הוכחה לכך. גורם ישראלי מסר כי הודעת חמאס היא "פרובוקציה במלאת 8 שנים לצוק איתן. לא מכירים שינוי במצבם הבריאותי". 

ממשרד ראש הממשלה נמסר בתגובה: "חמאס מוכיח גם הערב שהוא ארגון טרור ציני ונפשע, שמחזיק אזרחים פגועי נפש בניגוד לכל האמנות והחוקים הבינלאומיים, כמו גם את גופות חללי צה"ל. חמאס הוא זה שאחראי למצבם של האזרחים השבויים. מדינת ישראל תמשיך במאמציה, בתיווך מצרים, להשבת השבויים והנעדרים, באחריות ובנחישות".

בישראל ידוע על שני שבויי חמאס ישראלים שעודם בחיים: אברה מנגיסטו והישאם א-סייד. אביו של  א-סייד מסר: "לא שמענו שום דבר חדש, רגילים למצבים הנפשיים הקשים האלה". אחותו של מנגיסטו אמרה לכאן חדשות בתגובה: "אמרו לנו שהם עושים את זה כדי לחמם את המשפחות". 

קבוצת הפעילים למען אברה מנגיסטו מסרה כי היא "דורשת מהממשלה להביא בפני המשפחות מידע אמין, ברור וחד משמעי באשר למצבם של הבנים ולא להסתפק בהערכות וניחושים. בשמונה השנים מאז אברה מוחזק בשבי החמאס, לא נעשו על ידי ממשלות ישראל הפעולות הנדרשות על מנת להחזירו הביתה. הגיע הזמן לפעול כעת, במקום להסתפק בהיגררות אחרי הודעות שמפרסם חמאס". 

לפני כחודשיים נחשף בחדשות הערב בכאן 11 מסמך שסווג "סודי ביותר", המעיד כי כמה ימים אחרי סבב הלחימה בין ישראל לחמאס באוגוסט 2018, התקיימה פגישה דרמטית של ראשי מערכת הביטחון בנושא השבויים והנעדרים. זאת הייתה, ככל הידוע, ההזדמנות הכי קרובה מאז מבצע "צוק איתן" ועד היום להתקדם לעסקת שבויים עם חמאס.

המשתתפים באותו דיון היו - ראש השב"כ נדב ארגמן, ראש אמ"ן האלוף תמיר היימן, ראש המוסד יוסי כהן, מתאם השבויים והנעדרים ירון בלום והרמטכ"ל גדי איזנקוט שיזם את הדיון. בכירי מערכת הביטחון הגיעו למסקנה שהתנאים הקיימים הם הטובים ביותר עבור ישראל להגיע לעסקת חילופי שבויים, שתחזיר הביתה במחירים סבירים את שני חללי צה"ל סגן הדר גולדין וסמ"ר אורון שאול שנפלו במבצע "צוק איתן", ואת שני האזרחים המוחזקים חיים ברצועה - מנגיסטו וא-סייד.

לפי גורם שהיה מעורב בגיבוש התוכנית, ראש הממשלה לשעבר בנימין נתניהו סיכם את הדיון והתחייב לקבל החלטה, אבל דיון נוסף לא התקיים, נתניהו לא אישר לקדם את התוכנית, ועסקת שבויים לא התרחשה. במסמך המלא שנאסר לפרסום, מפרטים ראשי מערכת הביטחון מה לדעתם ישראל צריכה להיות מוכנה לתת לחמאס בתמורה להשבת השבויים והנעדרים. בדיון שעסק בתוכנית דרש נתניהו לצמצם את מספר המחבלים שישוחררו.

מטרת המסמך הייתה לתת לראש הממשלה ״גב ביטחוני״ לעסקת שבויים. וזו נקודה חשובה, כי מעת לעת אנחנו שומעים על התנגדויות של גופי ביטחון לשחרור מחבלים - ופה הגיעו להסכמה נדירה גם על הסעיף הכי רגיש שיהיה בכל עסקה.

בהכנת הידיעה השתתפו: עומרי חיים, איתי בלומנטל, גילי כהן, איציק זוארץ ורועי קייס