חוף ים
צילום: יוסי אלוני, פלאש 90

איך לעבור את החופש, ולא להישאר עם הלשון הפיננסית בחוץ?

המדריך להורה החסכן בחופש הגדול: איך משתפים ילדים בתכנון הכלכלי בקיץ בלי לפשוט את הרגל? ביקשנו מהעוקבים שלנו בטוויטר לשתף בעצות שלהם - והבאנו לכם את המיטב
יפעת גליק
28 ביוני 2022
14:56

אחרי האחים הגדולים, התיכוניסטים, ביום חמישי ייצאו גם תלמידי בית הספר היסודי והגנים לחופש הגדול. זאת אומרת, עכשיו כשיהיו עוד כמה ימים - באדיבות יפה בן דוד. 

אבל כמה יעלה לנו, ההורים, החופש הגדול? בואו ננסה להרכיב מדריך - איך לעבור את זה בלי להוציא ים כסף? ניקח את שני הילדים שלי, יובל, מסיים כיתה ג', ושירה, מסיימת את גן חובה. אנחנו גרים בירושלים, דירוג חברתי כלכלי אשכול 3. 

אנחנו ההורים, עובדים כל אחד בעבודה משלו, והם לא יכולים לשמור על עצמם. קייטנה של בית הספר של החופש הגדול היא חינמית. אבל על צהרון צריך לשלם. כמה? סדר גודל של 200 שקל לשבוע לשלושה שבועות - אם הולכים על הצהרון הציבורי. מסגרת פרטית תעלה משהו כמו 400 שקל לשבוע.

על זה תוסיפו עוד בייביסיטר - 35 שקלים לשעה, שעתיים בכל יום. כל זה רק עד סוף יולי. אבל תראו, הם משתעממים והם רוצים קייטנות. אנחנו רשמנו לשתי קייטנות עד אמצע אוגוסט. פה המחירים עוד יותר קופצים. בערך 2,000 שקל לקייטנה. אחר כך יש עוד קייטנה, בסגנון הארי פוטר - עוד 2500 שקל. יום ארוך, כן? 

עכשיו נשארו עוד שבועיים וחצי באוגוסט - עם הלשון הפיננסית בחוץ, לגמרי. נגמר הכסף. בואו נפשיל שרוולים יצירתיים - ביקשנו בטוויטר עצות טובות לסידורים לחופש שלא עולים הרבה כסף. דנה הציעה לעלות על רכבת ולתת לילדים לבחור באיזו תחנה לרדת, ואז ללכת לטיול בסביבה ולנסות לנסח מה מיוחד באזור. זה תכלס יום שלם. כרטיס רגיל מתל אביב לחיפה עולה 27 שקלים. חופשי יומי - 39 שקלים. 

תמר כתבה - קייטנה משותפת. זאת אומרת לאגד כמה הורים. בכל יום הילדים אצל הורה אחר. מדובר בכל פעם בנטל של כמה מאות שקלים, אבל תחשבו שזה באמת מתחלק. 

גאולה, אמא של דוד ושירה, מציעה לראות את מרקו מחפש את אמא כל הקיץ. זאת אומרת, להתבטל. פה אנחנו נשענים על מנוי נטפליקס או דיסני, נניח, שממילא יש בבית, ואז קונים חטיפים ועושים יום סרט. 

זה המדריך להורה החסכן שלנו. לכו על זה בענק. והכי חשוב, שימו קרם הגנה מהשמש. כן, אפשר גם ללכת סתם לים. הים לא עולה כסף, חוץ מהגלידה.