-

במצרים, ירדן ובאמירויות: גל רצח הנשים ממשיך להכות במדינות ערב

שלושה מקרי רצח אכזריים של נשים צעירות, בשלוש מדינות ערביות, מעוררים זעם ומחאה נגד אלימות כלפי נשים • אלא שעל אף הזעזוע, יש מי שמטילים את האשמה דווקא על האנשים, מסיבות הלכתיות
רועי קייס
29 ביוני 2022
05:21

מעת לעת אנו שומעים על מעשי רצח של נשים במדינות ערב. אלא שבימים האחרונים צבר של מעשי רצח מזעזעים של נשים בידי גברים בשלוש מדינות שונות, הציף את הנושא על סדר היום גם ברשתות החברתיות וגם בכלי התקשורת השונים.

לפני כשבוע, ניירה אשרף הגיעה לשערי אוניברסטת העיר אל-מנסורה שבצפון מזרח מצרים. חברה ללימודים, מוחמד עאדל, שחט אותה לאור יום בסכין. הסיבה לכך, לפי התקשורת המצרית, היא סירובה להיות איתו בקשר זוגי. עוברי האורח שהיו עדים לתקרית הקשה, שתועדה גם בוידאו, תפסו אותו בכוח אחר המעשה - והוא נעצר.

הרצח הזה עורר תרעומת רבה ברחוב המצרי. הדרישות להענישו בחומרה ואפילו להוציאו להורג, עונש שקיים בחוק המצרי, נשמעו היטב. ביומיים האחרונים נפתח משפטו וגם גרסתו לאירוע נשמעה. הוא אמנם התחרט על מעשיו, אך ניסה לתרץ את המעשה בכך שאשרף הונתה אותו כדי שיממן אותה ובהמשך עזבה אותו על אף שהסכימו על אירוסין. במשפחתה אומרים שהוא משקר.

ניירה אשרף: סירבה להיות ביחסים עם חבר ללימודים - ונרצחה

אלא שמתברר שיש במצרים מי שאולי סבור שיש הצדקה לרצח הזה. אל תוך הזעזוע מהאירוע, התעוררה סערה חדשה סביב דבריו של מטיף מצרי ידוע בשם מברוכ אל-עטייה, שהעלה סרטון שנוי במחלוקת בדף הפייסבוק שלו שבו הסביר כי כדי למנוע מעשי רצח כאלה, על האישה לעטות חיג'אב ולהתכסות.

הדברים הללו הוסיפו שמן למדורה ועוררו זעם שהופנה לאותו מטיף, בעיקר בקרב ארגוני זכויות נשים במצרים. המועצה הלאומית של נשות מצרים הגישה נגדו תלונה לתובע הכללי, בטענה שהוא מסית לאלימות נגדה. בעקבות ההתקפה עליו, הוא הודיע שהוא פורש באופן זמני מתפקידו.

אבל לא רק במצרים האלימות נגד נשים הפכה לשיחת היום. גם בירדן, שם סטודנטית בשם אימאן אירשיד, בשנות ה-20 לחייה, סיימה את מבחני סוף הסמסטר באוניברסיטה למדעים יישומיים בצפון רבת עמון. כשיצאה מהפקולטה, אדם בתחפושת פתח באש לעברה וירה חמש או שש יריות. היא נפצעה אנושות ומתה מפצעיה בבית החולים. הרוצח נמלט מהמקום.

אימאן אירשיד: נורתה למוות בצאתה מהאוניברסיטה

רק בתחילת השבוע הוא אותר, אך כשכוחות הביטחון הגיעו אליו - הוא כבר ירה בעצמו ומת מפצעיו מבית החולים. בתקשורת הערבית קושרים בין מקרה הרצח המזעזע במצרים, לבין מקרה הרצח המזעזע בירדן.

על אף הגינויים והעובדה שהשיח בכללותו מוקיע את מעשי הרצח, בשטח הגל הזה נמשך. ממש בימים האחרונים מהנדסת ירדנית שחיה באמירויות, לובנא מנסור, נדקרה למוות בידי בעלה אחרי שככל הנראה ביקשה להתגרש ממנו. במקביל ביממה האחרונה גופתה של מגישת טלוויזיה במצרים נמצאה אחרי שהיא נעלמה במשך שלושה שבועות. החשד הוא שבעלה, שופט במקצועו, רצח אותה וקבר אותה.

וכך, גל האלימות נגד נשים בעולם הערבי ממשיך להכות במלוא עוזו ולעלות לסדר היום, לא פחות מעניינים אחרים.