t
הישאם א-סייד
צילום: רויטרס

בישראל עודכנו: חמאס הסכים לאפשר כניסת אזרח ישראלי לעזה בניסיון להניע מגעים לעסקת שבויים

פרסום ראשון: סאמי עובייד, פעיל ציבורי בעזה ויואל מרשק, איש התנועה הקיבוצית, פועלים לקדם יוזמה אזרחית להנעת פתרון לסוגיית השבויים והנעדרים וקיבלו אישור כניסה לרצועה • מרשק בריאיון: "מה יש לנו להפסיד? עצם כניסתי תזיז את השטיח"
רועי קייס
29 ביוני 2022
10:11
עודכן ב 20:26

פרסום ראשון: בישראל עודכנו כי חמאס הסכים עקרונית לאפשר כניסת גורם אזרחי ישראלי לעזה, בניסיון להניע מגעים לעסקה. כך פורסם היום (רביעי) בתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב. 

האזינו לריאיון בכאן רשת ב

זה כמה שנים מנסים סאמי עובייד, פעיל ציבורי בולט בעזה, ויואל מרשק, איש התנועה הקיבוצית, לקדם יוזמה אזרחית להנעת פתרון לסוגיית השבויים הנעדרים. יוזמה שבמסגרתה מרשק עצמו, נוסף על נציג ממשפחת השבויים והנעדרים ייכנס לרצועה כדי לדון בנושא. מ-2018 בחמאס דחו את היוזמה הזאת, אבל בתחילת השנה הנוכחית פנה סאמי עובייד למשרד הפנים בעזה בנושא וקיבל, לראשונה, אינדיקציות חיוביות מחמאס. מרשק ונציג של משפחת השבויים והנעדרים נדרשו להעביר לחמאס פריט מסויים שהעיד על הנכונות שלהם להיכנס לרצועת עזה והם עשו זאת.

בחמאס נתנו אור ירוק ומרשק ביקש התחייבות בכתב שיערבו לו, אך בחמאס הסכימו רק לתת מילתם בנושא. בינתיים בשל סיבות טכניות, רק מרשק נותר בתמונת היוזמה הזאת, ללא הנציג מאחת ממשפחות השבויים והנעדרים. בחודש וחצי האחרון מרשק נפגש עם אישיות ביטחונית בכירה בישראל ועדכן אותו בנושא היוזמה וההסכמה העקרונית של חמאס. הוא ביקש לתת לו להיכנס לרצועה, כדי לקדם את הנושא. אותה אישיות ביטחונית בכירה אמרה לו שהנושא ייבדק. עד היום לא התקבלה תשובה בנושא.

מרשק התראיין הערב למאיה ראכלין בתוכנית ערב ערב בכאן 11 ואמר: "הרומן שלי עם חמאס התחיל אחרי עופרת יצוקה. לפני 4 חודשים הגיע אישור לכניסתי לעזה ל-3 ימים עם הבטחה שאצא בשלום. אין התחייבות שאראה את השבויים. 8 שנים מדברים על עסקה ולא קורה כלום. מה יש לנו להפסיד? עצם כניסתי תזיז את השטיח". 

שר הביטחון, בני גנץ, אמר הבוקר כי מטרת הסרטון שחמאס פרסם היא סחטנות על גבה של סוגיה הומניטרית וכי ניסיונות סחטנות ותרגילי תודעה לא ישפיעו על התנהלות ישראל. בכינוס הסייבר של מרכז הסייבר באוניברסיטת תל אביב אמר גנץ כי חמאס מחזיק את ארבעת הבנים בניגוד לחוק והמוסר. "חמאס אחראי לכך ואנו מצפים מהקהילה הבינלאומית לפעול מול חמאס. מדינת ישראל פועלת במגוון אמצעים וממשיכה להפוך כל אבן להשיב את הבנים הביתה. מדובר בסוגייה הומניטרית, כך אנחנו רואים אותה ועל הבסיס הזה נמשיך לפעול".

האזינו לריאיון בכאן רשת ב

עזרא סער, לשעבר איש הקשר של שב"כ מול מצרים, אמר היום כי חמאס הוריד את המחיר בתמורה לשחרורו של הישאם א-סייד  גם תקשורתית וגם בשיחות אינטימיות. בריאיון לקלמן ליבסקינד ואסף ליבמן בכאן רשת ב אמר סער כי הצהרה תקשורתית היא לא כמו מה שמגיעים אליו בסוף לשיחות, אבל לדבריו, יש משמעות לכך שחמאס שם את תג המחיר הזה על השולחן וצריך לשים לב לכך. 

"צריך מאוד להיזהר, המניפולציות של הארגון הזה, צריך לקחת אותן בעירבון מוגבל מאוד. קצת הופתעתי מהדרך שבה זה נעשה זה מעיד קצת על השיטה שבה חמאס חושב שעכשיו אפשר להפעיל מניפולציות על הציבור הישראלי ועל ישראל", אמר סער. לדבריו, הסיפור של להעביר תמונות ללא תמורה זה משהו חריג מקומותינו. "אנחנו לא מכירים את זה מהעבר. סביר להניח שזה מעיד על מצוקה או איתות של חמאס שהוא רוצה להתקדם עם הסוגיה הזו. חמאס רוצה להראות הישגים ואין תועלת מלהחזיק אזרח שלא מפיקים שום דבר מהשבי שלו. שבויים זה אחת השיטות לממש מטרה של טרור, ואם לא מצליחים, אז למה עשית את כל המהלך ולאן זה מוביל?".

סער סיפר כי יש כמה ערוצים שבהם ישראל פועלת כדי לברר את מצב השבויים ולהביא לשחרורם. "במסגרת השיחות הללו, שהן כמעט יומיומיות ומתבצעות באמצעות מתווכים במרבית המקרים מועברים מסרים, לישראל יש מודיעין טוב. לא מספיק כדי להגיע לשבויים הללו, אבל מספיק כדי לדעת מה מצבם. מספיק כדי לדעת שא-סייד ומנגיסטו חיים".

יממה אחר ההודעה החריגה של חמאס כי חלה הידרדרות רפואית במצבו של אחד מהשבויים ברצועת עזה, פרסם הארגון אתמול תיעוד של אחד הישראלים המוחזקים בעזה, הישאם א-סייד, כשהוא שכוב במיטה ומחובר לבלון חמצן. כדי לאמת את העובדה שמדובר בתיעוד עדכני, אנשי חמאס צילמו את א-סייד, כשברקע נראית טלוויזיה ובה משודר כינוס בקטר שנערך בימים האחרונים".