-
צילום: רויטרס

שוודיה ופינלנד הוזמנו רשמית להצטרף לנאט"ו

המזכ"ל סטולטנברג הזמין את המדינות לברית: "הדלת עודנה פתוחה" • נשיא אוקראינה זלנסקי: "על כל הרוג שלנו יש חמישה הרוגים רוסים, אך לא נוכל להחזיק מעמד לאורך זמן"
שחר אלהרל
29 ביוני 2022
11:03
עודכן ב 16:55

מזכ"ל נאט"ו הזמין היום (רביעי) את פינלנד ושוודיה באופן רשמי להצטרף לברית. המזכ"ל ינס סטולטנברג אמר על ההחלטה: "זה מוכיח כי דלתה של נאט"ו עודנה פתוחה". בהמשך הוסיף כי החברות בברית נאט"ו מוכנות לסייע לאוקראינה לטווח הארוך.

סאונה מדינית: כתף קרה לפוטין מהמדינות שהכי חוששות ממנו | האזינו לפרק ב"עוד יום"

לצד זאת, אמרה נציבת האיחוד האירופי אורסולה פון דר ליין על ההזמנה: "זה הופך את נאט"ו לגדולה יותר, אירופאית יותר, וחזקה יותר". פון דר ליין צייצה כי "פוטין רצה לפלג ביננו. הוא קיבל התיישרות גדולה יותר בין נאט"ו לאיחוד האירופי. זהו יום טוב לנאט"ו, לאיחוד האירופי, לשבדיה ולפינלנד". 

ברקע, כלי תקשורת ברוסיה ואוקראינה פרסמו היום  תמונות מפגיעת הטיל הרוסי בעיר האוקראינית קרמנצ'וג שעל גדות נהר הדנייפרו. בהפגזה נהרגו לפחות 16 בני אדם ולמעלה מ-30 עדיין מוגדרים נעדרים. לטענת רוסיה מה שגרם לפגיעה הקשה בקניון היא העובדה שבמקום אוחסנו כלי נשק מערביים, בעוד אוקראינה טוענת שמדובר בהפגזה שנועדה לזרוע הרס והרג בקרב תושבים מקומיים.

נשיא אוקראינה ולדימיר זלנסקי התייחס היום למצב בשדה הקרב ואמר: "לא נחזיק מעמד לבד מול רוסיה לאורך זמן. על כך טנק שלנו יש להם לפחות עשרה. אבל אנחנו מקבלים סיוע מערבי וזה עוזר לנו. על כל הרוג שלנו, יש רוסים 5 הרוגים. אנחנו פוגעים באויב במקומות מסויימים ומאחרים אנחנו נאלצים לסגת, בשל אילוצי כוח אדם".  

ובתוך כך ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון אמר הלילה: "אני משוכנע שאם ולדימיר פוטין היה אישה – הוא לא היה פולש לאוקראינה". בראיון לרשת טלוויזיה גרמנית קבע ג'ונסון: "אם נשיא רוסיה היה אישה הוא לא היה מתנהל כמו מאצ'ו ופותח במלחמה חסרת תכלית עם אלימות רבה ועשרות אלפי קורבנות בנפש". עם זאת, בהצהרה אחרת לתקשורת ציין ראש ממשלת בריטניה: "אני חושב שלא יהיה עימות ישיר בין בריטניה לבין רוסיה ואנחנו עובדים על כך שהעימות יהיה מוגבל לאוקראינה".

מנגד, דוברת משרד החוץ הרוסי מריה זכארובה תקפה אמש בחריפות את בריטניה כשאמרה: "זו מדינה שמרשה לעצמה להתערב בעניינים פנימיים של מדינות אחרות ולנסות להכתיב להם מדיניות. בריטניה ידוע כמדינה שתומכת בעיקר במהפכות אנטי חוקתיות ברחבי העולם".