פגישתם הקודמת

הרצוג נפגש בחשאי עם המלך עבדאללה בירדן

הנשיא הגיע לפגישה בארמון בהזמנת המלך יום לאחר פגישתו עם אבו מאזן. בהודעת לשכת הרצוג נכתב כי המפגש היה "חם"
יערה שפירא ועידו קורן
29 ביוני 2022
15:30

נשיא המדינה יצחק הרצוג ביקר שלשום (שני) בחשאי בירדן, בהזמנת המלך עבדאללה השני, יום לאחר פגישת ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן עם המלך עבדאללה בעמאן. הרצוג ועבדאללה נפגשו בארמון המלך, ודנו ביחסים בין המדינות. בהודעת לשכת הנשיא נכתב כי המפגש נערך לקראת ביקור נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן בישראל וכי הוא היה "חם".

השניים נועדו גם ב-30 במארס, אז הדגיש עבדאללה בפני הרצוג את חשיבות המאמץ למימוש השלום ואמר כי "צריך להימנע מכל פעולות שיכשילו את האפשרות להגעת המתפללים למסגד אל-אקצא". עוד בהודעה לאחר מכן נכתב כי המלך הדגיש את הצורך להימנע מלפגוע בסטטוס קוו ההיסטורי והחוקי הקיים בירושלים ובמקומות הקדושים. הוא הוסיף כי "הסכסוך התארך מאוד והאלימות נוצרת כתוצאה מקרקע פוריה להקצנה".

עוד העלה מלך ירדן בפני הרצוג באותה פגישה יוזמה לשיתוף פעולה אזורי בנושא הביטחון תזונתי, נושא שמטריד את המלך וכן מנהיגים אחרים באזור. היוזמה, עוסקת בהקמת מאגר רזרבות משותף של מוצרי מזון וחיטה, שכל מדינה שנמצאת במצוקה תוכל להיעזר בו. בין המדינות שהוזכרו כמי שיקחו חלק במיזם - ישראל, ירדן, מצרים וגם הפלסטינים. הרקע ליוזמה הן ההשלכות הכלכליות של המלחמה הרוסית באוקראינה, שפוגעת באספקת המזון והחיטה למדינות רבות, ובהן לא מעט מדינות ערביות שנסמכות במידה רבה על הייבוא מרוסיה ומאוקראינה.