אר. קלי
צילום: אי-פי

אר. קלי נידון ל-30 שנות מאסר על ניצול וסחר בנשים

זמר ה-R&B בן ה-55 נקנס גם ב-100 אלף דולר, והוא עדיין עומד למשפט בגין עבירות פליליות בשלושה תיקים אחרים. קלי הורשע ב"יצירת רשת של אנשים שעובדים בשירותו, שלכדו עבורו נשים, בנים ובנות ששירתו עבור פורקנו המיני בלבד"
שחר אלהרל
29 ביוני 2022
23:01

הזמר והראפר אר. קלי נידון הערב (רביעי) ל-30 שנות מאסר בכלא פדרלי, לאחר שהורשע בחודש ספטמבר בשנה שעברה בעבירות סחר בבני אדם למטרות מין, ניצול מיני והתעללות מינית. זמר ה-R&B בן ה-55, ששמו האמיתי הוא רוברט סילבסטר קלי, נקנס גם במאה אלף דולר, והוא עדיין עומד למשפט בגין עבירות פליליות בשלושה תיקים אחרים.

קלי הורשע בניצול מעמדו, פרסומו והשפעתו כדי לפתות נשים וילדים ולהתעלל בהם מינית. בית המשפט קבע שהראפר "יצר רשת של אנשים שעובדים בשירותו שלכדו עבורו נשים, בנים ובנות ששירתו עבור פורקנו המיני בלבד". רשת זו, שפעלה יותר מ-20 שנה, הביאה לכך שקלי הורשע לא רק בשמונה סעיפים של סחר בבני אדם למטרות מין, אלא גם בסעיף אחד של הונאה פושעת מתחום הפשע המאורגן.

במעמד גזר הדין היום, בו נכחו גם חלק מקורבנותיו, השופטת אמרה כי קלי השתמש במין כנשק, אילץ את קורבנותיו לבצע מעשים בל-יתוארו ואף הדביק את חלקן במחלות חשוכות מרפא. השופטת הוסיפה כי גזר הדין משמש אמצעי הרתעה להישנות פשעים מסוג זה בעתיד.

קלי התפרסם בראשית שנות ה-90. באמתחתו שלושה פרסי גראמי על השיר I Believe I Can Fly, אותו כתב וביצע בפסקול הסרט "ספייס ג'אם". הוא הוציא 12 אלבומים ומכר כ-35 מיליון עותקים, מה שהפך אותו לזמר ה-R&B המצליח ביותר בשנות ה-90.

ב-2002 נחקר לראשונה בחשד לקיום יחסי מין עם בת 14, כעבור שנה נעצר - אך בהמשך ההאשמות נגדו בוטלו כליל. בינואר 2019 שודרה ברשת "לייפטיים" האמריקנית הסדרה התיעודית "לשרוד את אר. קלי", שהביאה שורה של עדויות נשים שגוללו את מסכת ההתעללות שהזמר ביצע בהן. בחודש שלאחר מכן נעצר קלי באשמת התעללות מינית בארבע נשים בשנים 2010-1998, שלוש מהן היו קטינות בעת ביצוע המעשים.