-

הרב שמואל אליהו על תחקיר כאן חדשות: "מחזקים את הנפגעות, 95% מהתלונות - אמיתיות"

הרב אליהו אמר על תחקיר "עדויות מהאולפנות" של אורן אהרוני: "פניתי לנשים שהופיעו בכתבה בשביל לחזק אותן". לצד זאת, יצא הרב נגד התחקיר: "ביזיון. לקחו מקרים בודדים והפכו מאות אולפנות לסדום ועמורה"
עקיבא ווייס
30 ביוני 2022
20:19
עודכן ב 07:45

תחקיר עדויות מהאולפנות: רב העיר צפת ואחד מבכירי רבני הציונות הדתית, הרב שמואל אליהו, התייחס לתחקיר כאן חדשות של אורן אהרוני שחושף עדויות של נשים שחוו תקיפות מיניות כתלמידות במוסדות חינוך של הציונות הדתית. כשנשאל על התחקיר אמר הרב כי "אנחנו מחזקים את הנפגעות, מתוך ניסיון למדנו כי יותר מ-95% מהתלונות הן תלונות אמיתיות. לכן פניתי לנשים שהופיעו בכתבה בשביל לחזק אותן. המטרה של כולנו היא לחזק את הנשים שנפגעו ולבער את הפוגעים ביד קשה".

לצד דברים אלו, הרב אליהו יצא נגד התחקיר: "צריך לדעת, התחקיר 'עדויות מהאולפנות' הוא ממש ביזיון. לקחו מקרים בודדים והפכו מאות אולפנות לסדום ועמורה. אין דבר יותר שקרי מזה. אין מקום שנקי מפוגעים. השאלה היא כמה הם שכיחים ואיך מטפלים בהם".

מיכל רשף מארחת את אורן אהרוני לשיחה על סדרת הכתבות | "עוד יום"

הרב אליהו הוסיף: "הניסיון שלנו עם מקרים שקרו באולפנות הוא שהמערכת מטפלת בפגיעות מיניות ביעילות. במקרים שהיה חשד על איש או אישה מהצוות שלא התנהג כמו שצריך - הם בדקו וטיפלו ביעילות ובנחישות. צריך לזכור כי אחרי כל המלל יש עדות ב'תחקיר' על הדר עזרא ויזל, היא טופלה והפוגע ישב בכלא. הובאה שם תלונה אנונימית בפנים מכוסות על מישהו שפגע בבית ספר יסודי ולא באולפנה. צריך לעודד אותה להתלונן במשטרה. אם היא לא יכולה או לא רוצה, פתוחה בפניה האפשרות לפנות לפורום תקנה או לבית הדין המיוחד.

"חשוב להזכיר כי בכתבה העיתונאית מובאת עדות על מקרים מלפני 10 או 20 שנה, בימים ההם המודעות לפגיעות מיניות לא הייתה כמו היום. לפרסם היום כתבה שמספרת כאילו באולפנות היום יש 'חדרים חשוכים' שבהם 'בשקט מצמרר' בנות עוברות 'תקיפות בידי רבנים' - זה פשע עיתונאי".

עדויות מהאולפנות: קשר השתיקה נשבר

בפרויקט המיוחד של אורן אהרוני מתוך "עדויות מהאולפנה", שלוש תלמידות לשעבר מספרות על הפגיעות המיניות שעברו מצד רבנים במוסדות החינוך, ועל קשר השתיקה סביב אותם אירועים חמורים.

התחקיר נוצר בעקבות פוסטים של צעירות מהציונות הדתית, שקראו לנשים לשתף את מה שעבר עליהן במהלך שנות הלימוד באולפנה. בעקבות הפוסטים הגיעו עשרות תלונות מהשנים האחרונות מ-20 אולפנות שונות על מגוון רחב של פגיעות מיניות בידי רבנים וצוותי הוראה – מעשים אסורים שנעים על קשת רחבה שבין התבטאויות לא ראויות, נגיעות, הטרדות ועד כדי אונס.

פרק 1: א' מספרת על הרב שאנס אותה בבית הספר והרב שהטריד אותה באולפנה

במרכז הפרק הראשון עומד סיפורה של א', שנאנסה על ידי רב בבית הספר שלה, ואחר כך הוטרדה על ידי רב האולפנה. היא הפגינה תסמינים פיזיים, מצבה הנפשי הידרדר והיא ניסתה שוב ושוב לברוח מבית הספר. כל נורות האזהרה היו שם - אבל אף אחד לא זיהה אותן. בחלוף השנים היא הבינה שהיא לא היחידה, ושהקהילה יודעת על ההטרדות ומשתיקה אותן.

פרק 2: תלמידה לשעבר חושפת את ההטרדות של רב האולפנה במעלה אדומים

בפרק השני נחשפת צפנת לבנון, שלמדה באולפנת צביה במעלה אדומים. רק בשנים האחרונות היא הבינה שנפגעה מינית על ידי רב האולפנה. והיא לא הייתה היחידה. היא שיתפה את סיפורה ברשתות החברתיות וקיבלה תגובות מעשרות נשים נוספות עם סיפורים שונים מאולפנות שונות. עכשיו היא מנסה לעורר את השיח כדי לגרום לשינוי ומודעות בקרב הציבור.

פרק 3: עדותה של הדר שנפגעה מינית בידי רב באולפנה בה למדה

בפרק השלישי אנו מביאים את סיפורה של הדר עזרא. כשהייתה בת 15, תלמידה באולפנה, רב שלימד במוסד התאהב בה. הוא שכנע אותה שחיבוקים ונשיקות ביניהם זה בסדר. הנשיקה הראשונה שלה הייתה איתו, והוא הציע לה לקיים עמו יחסי מין.

כשמערכת היחסים ביניהם התגלתה, היו ניסיונות טיוח והשתקה. הדרך הקשה שעברה הותירה לא מעט צלקות ותחושה של שנים שהיא הייתה אשמה. אבל לא עוד.

פרק 4: המפגש המשותף של הנשים שנפגעו מינית באולפנות

בפרק הרביעי הן נפגשות לשיחה משותפת על הטיוח וההשתקה, על האווירה שמייצרת פגיעות ועל התיקון. על הדרך שלהן להבין שהן לא היו אשמות, ומה הן חושבות שהמערכת צריכה לעשות כדי לטפל ולעצור את התופעה.


תגובות

תגובת הרב אלי טובול: "לאורך עשרות שנים לימדתי תלמידות ותלמידים וחינכתי אותם לערכים ולמידות טובות. אני מכחיש את הטענות שעלו בכתבה - לא היו דברים מעולם".

מאולפנת צביה מעלה אדומים נמסר: "לבנו עם הבוגרת שלנו, המתארת שחוותה מילים שנאמרו בצורה פוגענית. שוחחנו עם הרב והוא מכחיש את הדברים. יחד עם זאת חשוב להבהיר, כי האמירות ככל שהיו, נאמרו מלפני למעלה מ- 20 שנה. כבר שנים רבות מאוד, אין שיחות אישיות בין מורים לתלמידות, שיחות מקצועיות מתקיימות עם דלת פתוחה וחל איסור מוחלט למורים לשוחח עם תלמידות על נושאים אישיים. בעקבות פניית הכתב, נבדקה שוב באמצעות ממונת המוגנות באולפנה מערך המוגנות והנהלים. המוגנות הינו ערך עליון באולפנה והמוסד פועל בהתאם לחוקי חובת הדיווח ללא שום משוא פנים. ב"ה האולפנה מונה כיום 700 תלמידות, מציינת 30 להיווסדה וגידלה אלפי בוגרות. האולפנה תמשיך להיות מקום בטוח לתלמידות. מוגנות התלמידות באולפנה היא מעל הכל".

המינהל לחינוך דתי במשרד החינוך: "בחמ"ד מגנים כל השתקה ורואים בחומרה מקרים של 'טיוח' באירועים בהם יש חשד לפגיעה. ככל שיתקבלו פרטים ומידע על המקרים שהובאו בתחקיר, הם יבדקו ויטופלו ללא משוא פנים, במלוא כובד הראש וללא פשרות.

עוד מבהירים בחמ"ד, כי הם מקדמים מדיניות ברורה של דיווח ומתן סיוע לנפגעות, באמצעות השירות הפסיכולוגי ייעוצי. הם אף פועלים להכשיר את אנשי החינוך לאיתור, זיהוי וליווי של ילדים ובני נוער במצבי פגיעה. לקיים שיעורים בנושא מוגנות במסגרת שעות כישורי חיים ובמהלך שבוע מערכת החינוך למוגנות ומניעת פגיעה החל מידי שנה, כפי שמתקיים בכלל מערכת החינוך.

סדרת הכתבות מחזקת את האחריות של החמ"ד להמשך העלאת השיח בנושא, למתן כלים לתלמידות ולתלמידים, להיות להם לאוזן קשבת, וללוות אותם בצורה רגישה ומקצועית. כאמור, גם לפעול בנחרצות כנגד הפוגעים".