נתניהו, לפיד, שקד, בן גביר, מיכאלי
צילום: יונתן זינדל, אוליבייה פיטוסי / פלאש 90

מהפריימריז ועד לבחירות: הדרך לקלפי

בן גביר לא צפוי להתמודד לראשות הציונות הדתית • אחרי העימות בין מנסור עבאס לאחמד טיבי במליאה - בכירים בשתי המפלגות פוסלים איחוד • שקד מעוניינת לשמור את קארה ופינטו לצידה - ותמתין לפני שתדון בחיבורים עם סיעות אחרות; כהנא מחפש דרכים להתפלג משקד ונמצא במגעים עם סער וגנץ | לו"ז הבחירות, החיבורים המתגבשים - ואלה שמתפוררים
יערה שפירא
30 ביוני 2022
22:50

אחרי שהכנסת התפזרה היום (חמישי), ועם כניסתו של יאיר לפיד לתפקיד ראש הממשלה בחצות - אפשר כבר לגמרי להכריז שאנחנו בתוך תקופת הבחירות. הדבר הבא שנמצא בפתח הוא הרכבת הרשימות, ובחלק המפלגות יהיו בחירות מקדימות - מהליכוד והציונות הדתית ועד מרצ והעבודה. אז מה הלו"ז בדרך לקלפי?

ב-18 ביולי תבחר העבודה את הרשימה וגם את יושב הראש, כנראה יושבת ראש - כי נראה שמיכאלי היא המועומדת היחידה כרגע.

הליכוד עוד לא קבע תאריך אבל גם שם הפריימריז אמורים להיות בסוף יולי, ונתניהו רוצה לקיים באותו יום את הבחירות לרשימה וגם לראשות התנועה. אחרי פרישתו הערב של יולי אדלשטיין מההתמודדות - ספק אם תהיה בכלל התמודדות על ראשות המפלגה, כי לא ברור אם יש מועמדים נוספים לנתניהו.

> בחירות 2022: מה הכי חשוב לישראלים? | המדד

לגבי מרצ, מועד הבחירות המקדימות של הוא בינתיים הכי מעורפל. זה יקרה כנראה באוגוסט, אבל אפילו זה לא בטוח. ושם מעמדו של ניצן הורוביץ אינו יציב. כבר יש קולות שקוראים להחליף אותו.

בציונות הדתית יהיו לראשונה בחירות מקדימות לרשימה שלה וגם לתפקיד יושב הראש, והן יהיו ב-23 באוגוסט. השאלה היא אם בן גביר יתמודד. התשובה היא: נראה שלא - הוא יגיע עם רשימה משלו לאיחוד עם הציונות הדתית לקראת הסוף, ויגבה מחיר גבוה יותר מבפעם שעברה.

נראה ש-15 בספטמבר יהיה המועד האחרון להגשת רשימות המועמדים לכנסת. עד אז, יצטרכו לעשות את כל החיבורים והאיחודים והבחירות הפנימיות - ואחרי סגירת הרשימות, נגיע לישורת האחרונה של הקמפיינים לכנסת, לקראת יום הבחירות - עכשיו זה רשמי - ב-1 בנובמבר.

עתיד ימינה לאן? התוכניות של שקד וכהנא

בחדשות הערב בכאן 11 פורסם כי שקד מעוניינת לשמור את חברי ימינה קארה ופינטו לצידה, היא נפגשה עם שניהם וההערכה בסביבתה שהם ישארו - אף שהם אומרים שטרם החליטו. שרת הפנים גם החליטה להמתין לפני שתדון בחיבורים עם סיעות אחרות. לפחות בישורת הראשונה, היא רוצה לנהל קמפיין עצמאי שידגיש את הצורך בממשלת אחדות שלא תפסול אף אחד - כולל לא את נתניהו.

שר הדתות מתן כהנא נמצא במגעים גם עם גנץ וגם עם סער ובוחן את אפשרויותיו בשתי המפלגות. הוא שואף לפרוש מימינה יחד עם יחידת המימון שמגיעה לו כחבר כנסת. לשם כך יצטרך להתפלג מימינה - ואת זה אפשר לעשות רק עד יום ראשון. יש לו שתי אפשרויות להתפלגות: לצד שניים נוספים מהסיעה, או אם שקד תסכים לפצל אותו מרצון. ביום ראשון ייפגש כהנא עם שקד.

הקרב המסתמן על הקול הערבי

עוד פורסם בחדשות הערב כי הקרע בין הרשימה המשותפת לרע"ם מעמיק. אחרי העימות החריף במליאה בין מנסור עבאס לאחמד טיבי, בכירים בשתי המפלגות פוסלים איחוד.

השתתף בהכנת הידיעה: סולימאן מסוודה