אילוסטרציה הטרדה מינית -קצין, קצינה צה"ל, צבא
צילום: גטי אימג'ס

פרסום ראשון: עליה בדיווחים על מקרי אונס צה"ל

מרבית מההטרדות המיניות בתוך הצבא - בין חיילים וחיילות בשירות חובה • בצה"ל טוענים: העלייה בדיווחים על פגיעות נובעת דווקא משיפור בפתיחות של המשרתים והאמון שלהם בגופים המטפלים - כך שהם מרגישים נוח יותר לבוא ולדווח • היוהל"ם תוביל בחודש הבא פורום למידה על שיוויון מגדרי בגופי הביטחון השונים
כרמלה מנשה
01 ביולי 2022
17:16

פרסום ראשון: עליה בדיווחים על מקרי אונס בתוך הצבא בשנה החולפת, מ-22 מקרים בשנת 2020 ל-46 בשנת 2021. כך פורסם הערב (שישי) בתוכנית "שרון ואורי" בכאן 11. עליה שלילית נרשמה גם בדיווחים על אירועי פגיעה מינית שקרו במרחב האזרחי: מ-719 ב-2020 ל-851 ב-2021.

מהדיווחים עולה כי מרבית האירועים בצבא הנוגעים להטרדות מיניות נעשים בין חיילים וחיילות בשירות חובה. בצבא מאמינים כי מקור העליה בדיווחים נובע דווקא מאמון המשרתים במפקדים ומאמון במרכז הטיפול של מהו"ת וכן בעליה במודעות לנושא זה. כמו כן, בשנה שעברה הוכפל מספר הבקשות לסיוע נפשי על רקע פגיעה מינית ל-542 בקשות.

"ראינו בשנה האחרונה כי צה"ל מפגין מדיניות של אפס סובלנות כלפי כל פגיעה מינית - מאווירה מטרידה ועד מקרים קשים", נמסר לכאן חדשות מבכיר במשרד היוהל"ם. בצה"ל מציינים כי נעשות פעולות משמעותיות לעידוד דיווח על פגיעות מיניות.

בפגיעות בתוך הצבא ישנה יציבות במספר הדיווחים משנה שעברה, מ-1542 ל-1567. לדיווחים מנעד רחב מבחינת חומרה - ממקרים קשים כמו סא"ל דן שרוני שנעצר השנה לאחר שהואשם בצילום בסתר של חיילות, ועד לאווירה מטרידה ביחידה, שמטופלת ביד קשה גם כשלא מגיעה לסף הפלילי.

בחודש הבא תוביל יועצת הרמטכ"ל לענייני מגדר (היוהל"ם), תא"ל אלה שדו שכטמן, פורום למידה עם כלל הממונות על שיוויון מגדרי בגופי הביטחון השונים. מטרת הפורום היא ליצור שיח ונוהל משותף לטיפול במשרתות ומשרתי החובה בהקשרי תקיפה מינית.