שירין אבו עקלה
צילומים: פייסבוק, פלסטינים

הרשות הפלסטינית: הקליע שהרג את העיתונאית הועבר לארה"ב

התובע הכללי של הרשות: "לא נעביר את הקליע לידי ישראל". גורם ישראלי מבהיר: הקליע יועבר על-ידי הפלסטינים לאמריקנים - שינכחו בבחינה הפורנזית הישראלית
גילי כהן
02 ביולי 2022
19:32
עודכן ב 02:08

הרשות הפלסטינית העבירה אמש (שבת) את הקליע שהרג את העיתונאית הפלסטינית-אמריקנית שירין אבו עאקלה לבדיקה פורנזית שיבצע הצד האמריקני. התובע הכללי של הרשות הפלסטינית אכרם חטיב אמר לערוץ אל-ג'זירה: "לא נעביר את הכדור שהרג את שירין אבו-עאקלה לישראל כלל וכלל. בשל הביטחון שלנו בכך שכוחות הכיבוש הם שירו את הקליע, הסכמנו שהאמריקנים ייבדקו אותו. קיבלנו כמה ערבויות מהמתאם האמריקני שהקליע לא יועבר לישראל".

עם זאת, גורם ישראלי מבהיר: הקליע יועבר על-ידי הפלסטינים לאמריקנים - שינכחו בבחינה הפורנזית הישראלית. מוקדם יותר הערב העריכו גורמים ישראלים כי הפלסטינים יעבירו ביממה הקרובה את הקליע שהוצא מגופתה של העיתונאית לידי גורם אמריקני. זאת, כדי לבצע בדיקה בליסטית שתאפשר לקבוע מי האחראי למותה.

אבו עאקלה נהרגה בחילופי אש בין צה"ל למחבלים בג'נין בחודש מאי האחרון. ממצאי הביניים של תחקיר האירוע בצה"ל העלו כי העיתונאית נהרגה מאש חמושים או מירי של חייל צה"ל דרך חרך בג'יפ.הם הוסיפו כי קבלת הקליע, שהפלסטינים מסרבים להעביר לישראל, תסייע להכריע בשאלה זו.

לפני כשבועיים טען משרד נציב האו"ם לזכויות אדם הוא מצא שהעיתונאית נהרגה מירי של כוחות צה"ל. "אנחנו במשרד זכויות האדם של האו"ם סיימנו את המעקב העצמאי שלנו אחר התקרית", נאמר בהצהרה.בצה"ל פרסמו תגובה רשמית להודעת האו"ם ובה קרא לפלסטינים להעביר את הקליע לישראל ולקיים חקירה משותפת. "תחקיר צה"ל קובע כי העיתונאית לא נורתה בשום פנים ואופן במכוון ולא ניתן לקבוע האם נהרגה מירי חמושים פלסטינים אשר ירו בסביבתה באופן בלתי נשלט או ע"י חייל צה"ל בשוגג", נכתב בהודעה. גנץ תקף את התחקיר - "חסר אחיזה במציאות".