מוחמד בן סלמאן

הנסיך המדליק מסעודיה שמשנה את המזרח התיכון | עוד יום

לפני 5 שנים בלבד הוא הפך ליורש העצר של סעודיה והיום הוא אחד הדמויות המשפיעות בעולם - מוחמד בן סלמאן שינה סדרי עולם באחת המדינות הדתיות על הכדור, הפך מוקצה אחרי חיסול חאשוקג'י, ועכשיו גורם לביידן לחזר אחריו בלית ברירה. יואב זהבי ורועי קייס מסבירים איך MBS עלה לגדולה
עוד יום
03 ביולי 2022
07:16

יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן הוא אחת הדמויות הכי מסקרנות במזרח התיכון, אולי בעולם. צעיר, משכיל, נאה. איש ששינה סדרי עולם באחת המדינות הכי דתיות על הכדור. הוא חובק בחום על-ידי המערב, הפך מוקצה לאחר שחיסל עיתונאי בשיטות מאפיונריות ועכשיו - בחסות המלחמה באוקראינה - גרם למנהיג המעצמה החזקה בתבל לחזר אחריו בלית ברירה. הפעם ב"עוד יום", כתב תחום החוץ יואב זהבי וראש תחום העולם הערבי רועי קייס, ינסו לברר איך עלה MBS לגדולה והפך לאחת הדמויות המשפיעות בעולם. 

הנסיך המדליק שמשנה את המזרח התיכון | האזינו לפרק בהסכת "עוד יום"

בן סלמאן, יליד 1985, נחשב מדור הנסיכים הצעירים של בית המלוכה הסעודי. החל מתחילת העשור הקודם הוא מפלס את דרכו בשקט דרך תפקידים כמו ראש הלשכה של המלך ושר ההגנה, עד לתפקיד יורש העצר ב-2017, אז הוזז לטובתו מוחמד בן נאאף. בכך, בגיל 32 בלבד, נמצא בן סלמאן פסע מכס המלוכה, כשהמלך סלמאן, בשנות ה-80 לחייו, סובל מבעיות בריאותיות, ובכך הוא הופך להיות דמות הרבה יותר משמעותית בעיני הסעודים. 

כדי לבצר את שלטונו, כמה חודשים אחרי שהוא מתמנה, מכריז בן סלמאן על מלחמה נגד השחיתות והוא מכניס כ-400 נסיכים ובכירי ממשל למעין מעצר בית במלון ריץ קרלטון היוקרתי. הוא טוען כי הם מתנהלים בצורה ראוותנית ולא חסכנית, ודורש מהם להחזיר את הכסף שמעלו בו, או להיכנס לכלא. בכך הוא מצר את צעדיהם של מי שאולי יכולים להכשיל אותו בדרך לכס המלוכה. 

כבר עם עלייתו לשלטון של המלך סלמאן לשלטון, בן סלמאן מעורב בכל המהלכים. הוא מכריז מלחמה נגד החות'ים בתימן שנמתכים על ידי איראן וגם מכריז על חזון 2030, החזון הגדול שלו לסעודיה שבמסגרתו הוא קורה לגיוון הכלכלה - פחות להסתמך על הנפט, ולהסתכל שנים קדימה ולפתוח את המדינה למערב. גם במובן החברתי הוא נוקט רפורמות מרחיקות לכת, כאלה שעד לפני שנים נראות לנו דמיוניות לחלוטין. כדי לשלב כמה שיותר סעודים בשוק העבודה שמסתמך על עובדים זרים, נשים סעודיות לפתע נדרשות ללכת לעבודה ואפילו מקבלות זכויות נוספות כמו ביטול האיסור לנשים לנהוג. 

במערב מרוצים מהרפורמות שנעשות תחת בן סלמאן, אבל באוקטובר 2018 חלה תפנית שמשנה את כל התמונה. העיתונאי הסעודי הביקורתי כלפי המשטר ג'מאל ח'אשוקג'י נרצח באכזריות באיסטנבול. הפרשה הזו מכתימה את שמו של בן סלמאן שנחשב להבטחה גדולה עבור המערב. למזלו, מי שהיה בבית הלבן באותו זמן הוא דונלד טראמפ, שהיה ביחסים מאוד טובים עמו. 

עד לפני שנה אף מנהיג מערבי לא הגיע לסעודיה, כשהראשון לשבור את קו השביתה היה נשיא צרפת מקרון, ולאחריו ראש ממשלת בריטניה ג'ונסון. בעוד שבועיים יגיע לריאד נשיא ארה"ב ביידן שאמר בקמפיין הבחירות שלו כי יהפוך את סעודיה למצורעת בגלל פרשת הרצח של ח'אשוקג'י, אך כעת בגלל עליית מחירי הדלק בצל המלחמה באוקראינה, הוא לפתע זקוק לבן סלמאן. 

במקביל, מתחיל בן סלמאן לבסס את מעמדו כמנהיג החזק במזרח התיכון, עם מדיניות חוץ מאוד כוחנית. כאמור הוא הכריז מלחמה נגד המורדים החות'ים, כל זאת כחלק מאבק כולל שלו נגד איראן, בה הוא מנסה לפגוע בכל המוקדים - דמשק, ביירות, צנעא ובגדד. 

באשר ליחסים עם ישראל, לבן סלמאן אין את הדבקות הגדולה של הדור הוותיק בסוגיה הפלסטינית.בריאיונות שהוא מעניק לתקשורת הערבית הוא אומר שישראל לא אויב וכי יש פוטנציאל גדול לשיתוף פעולה בין הצדדים. אפשר רק לנחש שהסכמי אברהם לא היו יכולים להתרחש בלי אור ירוק מסעודיה, המדינה החשובה בציר הסוני ה"מתון". כמה רחוק בן סלמאן יכול ללכת עם ישראל? הוא ככל הנראה יצטרך לחכות שאביו לא יהיה בשטח.