רגעי ההצתה

שופך דלק ומצית את המרפסת: גבר חשוד שניסה לרצוח את גרושתו וילדיהם

אחרי שצו ההרחקה שלו פג - בן 30 הגיע בשעת לילה לבית של אם ילדיו בצפון השרון והצית את המרפסת הסמוכה לחדרי הילדים. תיעוד ממצלמות האבטחה מגולל את המעשה המחריד - שנגמר בנס ללא נפגעים • לכאן רשת ב סיפרה האישה על אלימות קשה מצידו ומצד בני משפחתו, שהלכה והידרדרה כשנפרדו: "ביום שהחלטתי לעזוב את הבית ולהתגרש איימו עליי ברצח ושרפו לי את האוטו. אני הנרצחת הבאה, חיה בפחד"
אורלי אלקלעי
03 ביולי 2022
10:57

"אני שומעת פיצוץ עצום בסביבות שלוש בלילה, קמתי מהר ואני רואה את כל הבית בוער מאש. שלפתי מהר את הילדים מהחדרים בזמן שהם ישנו. האש כמעט הגיעה אליהם. פתחתי את הדלת של הבית וברחתי איתם החוצה. לא יודעת מאיפה קיבלתי כוחות. זה היה תוך שניות ספורות, אחרת לא היינו בחיים. איך ששמעתי את הפיצוץ אני רואה את כל הבית ל"ג בעומר. הוא שפך שני ג'ריקנים. ישר ידעתי שזה הוא, הגרוש שלי".

העדות הקשה הזאת של אישה בשנות ה-30 לחייה היא שחזור אמיתי של לילה מחריד אחד לפני שבועיים ביישוב בצפון השרון. גבר, גם הוא בשנות ה-30 לחייו, חשוד שניסה לרצוח את גרושתו ושלושת ילדיהם הקטנים. ב-21 ביוני, בשעת לילה, הגיע הגרוש לבית האישה מיטל (שם בדוי) עם שני ג'ריקנים מלאים בנוזל בעירה והצית את המרפסת הסמוכה לחדרי הילדים. בריאיון לקרן נויבך בתוכנית "סדר יום" בכאן רשת ב היא משתפת על חיים בפחד מתמיד, כבר יותר מעשר שנים. 

האזינו לריאיון עם מיטל בכאן רשת ב

תיעוד שנתפס במצלמות האבטחה ברחוב מגולל את המעשה המחריד - שנגמר בנס ללא נפגעים. להבה גדולה התלקחה במקום, והמצית ברח. בתסריט אחר ההצתה הזאת יכלה להיגמר באסון גדול. 

לחשוד בניסיון הרצח היו צווי הרחקה שניסו להגן על האישה. היום שבו הוא הגיע לשרוף את דירתה הוא היום שבו פג תוקפו של הצו. לאחר ההצתה הוא ברח ונעצר כעבור יומיים בטבריה. מעצרו הוארך כמה פעמים ובימים הקרובים יוגש נגדו כתב אישום ובקשה למעצר עד תום ההליכים.

"הכתובת על הקיר, אני הנרצחת הבאה"

בריאיון בתוכנית סדר יום סיפרה האישה (מיטל, שם בדוי) כי 12 השנים בהם חיה יחד עם הגרוש היו גיהנום צרוף. לדבריה, היא חוותה אלימות קשה מצד בעלה לשעבר כשהיו נשואים ואף כשהייתה בהיריון: "בחודש התשיעי להריוני הוא תקף אותי, עד כדי אשפוז. הייתי עם פגיעות ראש קשות. צווי ההרחקה לא עניינו אותו, וגם לא המשטרה. הם ממש מאפיה".

מיטל מעידה כי מאז שהיא נפרדה ממנו, האלימות כלפי רק התגברה, מצידו ומצד בני משפחתו. גיסה לשעבר נמצא בכלא לאחר שנעצר בחשד שהצית את מכוניתה. 

"אני חיה בפחד מעל עשר שנים, מאויימת ממנו ומהמשפחה שלו", אומרת מיטל. "הם אומרים לי בבירור - 'את לא תישארי חיה'. לפני שנה וחצי שרפו לי את הרכב. כל הזמן באי שקט, באיומים. היה לי עימות עם הגרוש שלי בתחנת משטרה, והוא אמר לי מול מפקד תחנה: 'את לא תישארי חיה'. למה? כי הבאתי שלושה ילדים ממנו ולא נשארתי איתו".

שבועיים לפני ההצתה קרה אירוע אלים נוסף, שהיה תמרור אדום בוהק. "הוא פתח את הדלת של הבית שלי והתחיל להשתולל. הוא איים עליי. התקשרתי למשטרה ורק אחרי שעתיים חזרו אליי ואמרו שאני צריכה להגיע לתחנת המשטרה להגיש תלונה - כל זה כשאני אישה מאויימת ובסיכון. רק עכשיו אחרי ההצתה הנוראית הזאת הם טיפלו בחומרה. ואחרי שבועיים הוא בא להצית אותנו".

"אני חיה בפחד מעל עשר שנים. שבועיים לפני ההצתה הוא התפרץ לבית שלי והתחיל להשתולל. התקשרתי למשטרה, חזרו אליי רק אחרי שעתיים"

על השאלה מה היה מחזיר לה את תחושת הביטחון, עונה מיטל בתקווה מהולה בייאוש - ובעיקר מבקשת מגופי השלטון והאכיפה להתעורר. "אני לא יודעת מה יגרום לי להיות בטוחה יותר. הבנתי שרוצים להעביר בכנסת חוק לגבי איזוק אלקטרוני, אולי זה. אני מבקשת שהמשטרה תגן עליי, כי אני לא רוצה להיות הנרצחת הבאה".

אלימות זוגית | האזינו לפודקסט "לא טוב לי"