-
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

הערכה: היועמ"שית עשויה לאשר את מינוי הרמטכ"ל

חוות הדעת של מערכת הביטחון כנראה תשכנע את בהרב מיארה לשנות את עמדתה, לאחר שהתנגדה עקרונית למינוי בתקופת בחירות • קיש איים: אם היועמ"שית תאשר את המינוי - היא תוחלף כשהליכוד יחזור לשלטון. ח"כ קריב הגיש נגדו תלונה במשטרה בגין סחיטה באיומים
תמר אלמוג
03 ביולי 2022
21:08
עודכן ב 23:00

הקרב על מינוי הרמטכ"ל: היועצת המשפטית לממשלה גלי בהרב מיארה עשויה לקבל החלטה שתאשר את הליך מינוי הרמטכ"ל בתקופת בחירות, כך פורסם היום (ראשון) בחדשות הערב בכאן 11. חוות הדעת שהוגשה היום מטעם מערכת הביטחון היא זו שעלולה להטות את הכף, למרות עמדתה של בהרב מיארה שלא למנות בתקופה זאת. 

לפי הערכות, הנתונים שהוצגו בחוות הדעת של מערכת הביטחון יכולים להביא לשינוי דעתה, ולאישור המינוי בשל הנסיבות. בחוות הדעת שהגיש יועמ"ש מערכת הביטחון עו"ד איתי אופיר נמסר כי ניתן להמשיך בתהליך המינוי גם בתקופת הבחירות. לחוות הדעת צורפה סקירה מבצעית אודות האתגרים של המערכת וסקירה מדינית מסווגת אודות האתגרים הביטחוניים והמדיניים הניצבים כעת בפני מדינת ישראל. 

מוקדם יותר היום עורר ח"כ מהליכוד יואב קיש סערה כשאיים כי במידה ותאשר את המינוי, בהרב מיארה תוחלף ברגע שמפלגתו תחזור לשלטון: "אם היועמ"שית תאשר מינוי רמטכ"ל לממשלת מעבר - המשמעות הישירה תהיה דווקא כלפיה ולמעמדה. רק יועמ"שית 'מטעם' תאפשר זאת, ולכן במידה שתפעל כך היא תוחלף מיידית כשנחזור לשלטון".

בקואליציה תקפו את דבריו של קיש. שר המשפטים גדעון סער הגיב לאמירתו וכינה אותה "גנגסטריזם" בציוץ בחשבון הטוויטר שלו. יו"ר ועדת החוקה הרב גלעד קריב אף הגיש תלונה במשטרה נגד קיש בגין סחיטה באיומים: "מסר ברור שישנם קווים אדומים שאסור לחצות אותם גם במסגרת מערכת בחירות". 

כמה שעות לאחר מכן חבר הכנסת קיש חזר בו מדבריו. "אני שנים בפוליטיקה ובציבוריות הישראלית - לכל ידוע שאינני אדם שמאיים או מדבר בשפה לא נאותה. לצערי, דבריי לא הובנו כהלכה, לא הייתה לי כל כוונה לאיים - לא על היועמ"שית ולא בכלל. זו לא דרכי ולכן כתבתי מחדש את הדברים פומבית".