-
צילום: פלאש 90

הנחיה חריגה: איזוק אלקטרוני במעצר - כפוף להצהרת בריאות

ההנחיה ניתנה לבתי המשפט בעקבות בעיה בקוצב לב של אחד העצורים שנגרמה בעקבות השימוש באזיק במעצר בית. ביקורת בקרב שופטים: "כיצד נוכל לשאת באחריות לבריאות העצורים?"
שלי טפיירו
03 ביולי 2022
21:51

נשיא בית המשפט המחוזי בחיפה האחראי על האיזוק האלקטרוני, פרסם הנחיה גורפת לכל השופטים כי בית משפט הקובע להתקין אזיק אלקטרוני - יעשה זאת כפוף להצהרת בריאות של העצור. היום (ראשון) פורסם בחדשות הערב בכאן 11 את פרטי ההנחייה החריגה, שבאה בעקבות תקלה בקוצב לב של עצור ששוחרר לביתו ונשא את האזיק. 

האיזוק האלקטרוני מהווה חלופה לכליאה בעקבות מצוקת הצפיפות בבתי הכלא ונועד לפקח על העצור בזמן מעצר בית. שופטים מתחו ביקורת בעקבות ההנחיה וטענו "כיצד נוכל לשאת באחריות לבריאותם של מי שיהיה עם איזוק וכיצד ניתן אם וכאשר לאמוד את הסיכון?" 

ברשות השופטת אישרו את הפרטים ומסרו בתגובה: "בעקבות אירוע מצער לאחרונה והאפשרות שהאזיק האלקטרוני עלול לשבש את פעולת קוצב הלב וההפך, עודכנו השופטים כי ככל שניתנת החלטה להתקנת אזיק אלקטרוני, על בית המשפט לקבל הצהרה מתאימה על מצבו הרפואי של העצור והמצאת מסמכים מתאימים שיאפשרו ביצוע בדיקות נדרשות, שיבטיחו את אפשרות השימוש באיזוק האלקטרוני ללא סיכון בריאותי".