נפגעת תקיפה מינית, ארכיון

ללא סיוע והגנה: ישראל מסרבת לאשר את שהייתה של פלסטינית שהותקפה מינית בארץ

למרות שהיא מאויימת במקום מגוריה, ושהתוקף הוא אזרח ישראלי שההליכים המשפטיים נגדו טרם הסתיימו - המנהל האזרחי מסרב להאריך את שהייתה בישראל
ורד פלמן
04 ביולי 2022
12:16

פלסטינית עברה תקיפה מינית קשה ואלימה בידי אזרח ישראלי בשטח ישראל, אך המינהל האזרחי מסרב להאריך את אישור השהייה שלה בארץ. זאת למרות שהיא מאויימת במקום מגוריה וההליכים המשפטיים נגד התוקף טרם הסתיימו, כך פורסם היום (שני) בתוכנית "סדר יום" בכאן רשת ב.

לפני כשנה וחצי, בעקבות הצעת עבודה שפירסם האזרח הישראלי, פגשה אותו האישה סמוך לבסיס צבאי נטוש - לשם הוביל אותה. לאחר מכן ביצע בה מעשי סדום ומעשים מגונים, תוך שהוא מאיים עליה בסכין שיהרוג אותה ושיפרסם תיעוד מהמעשים אם תתלונן עליו.

הגבר, עבריין מין מורשע, הורשע במעשים לפני כחצי שנה בהסדר טיעון, שלא כלל את העונש, ונגזרו עליו 18 שנות מאסר בפועל. שופטי בית המשפט המחוזי בנצרת כתבו בגזר הדין: "המקרה הוא מהחמורים והמזעזעים שנחשפו בפנינו בסוג זה של עבירות. הנאשם העביר את המתלוננת, אישה צעירה חסרת מעמד בארץ וקשת יום, מסכת של תלאות שכללה מעשים מינים מהחמורים ביותר". בנוסף, בית המשפט פסק לה פיצויים בסך של 80 אלף שקלים.

לאחר המקרה האישה קיבלה אישור שהיה בישראל, שתוקפו פג בחודש מרץ, ומאז לא הוארך, למרות פניות עורך דינה והסכנה הנשקפת לה אם תשוב לביתה ברשות הפלסטינית. זאת נוסף על כך שההליך עדיין מתנהל, לאחר שהגבר ערער על גזר הדין, והפיצוים טרם שולמו לה.

בשיחה עם כאן חדשות אמרה האישה: "הלכתי לעירייה יותר מפעם אחת כדי לסדר את הטיפול, אמרו לי הגשנו את התיק אבל הוא מסורב, יש בעיה בגלל אישור השהייה", סיפרה והסבירה כי "העניין של האונס שהיה, מבחינת הערבים הם לא מחשיבים את זה כקורבן, זו סוגיה של כבוד. אין הרבה איומים מצד המשפחה, אבל ברור מה הם יעשו כשאחזור", אמרה והתכוונה לכך שיהרגו אותה.

מהיחידה לתיאום פעולות הממשלה בשטחים נמסר: "לא ניתן לפרט אודות עניינה של המבקשת מטעמי פרטיות. עם זאת, יש לציין כי המבקשת קיבלה היתרי שהייה זמניים בשטח מדינת ישראל, בהמלצת מתאם הרווחה, שתוקפם פקע במרץ 2022. עד לימים אלו, לא התבקשנו להאריך את היתר השהיה שלה בטענה של איום או סיכון שנשקף לה בשטחי איו"ש. ככל שתוגש בקשה כזו, היא תיבחן כמקובל על ידי הגורמים הרלוונטיים".