t
שירין אבו עאקלה
צילום: אי-פי

ארה"ב אחרי בדיקת הקליע: לא ניתן לקבוע מי ירה בשירין אבו-עאקלה

משרד החוץ האמריקני: אי אפשר לקבוע מאיזה כלי נשק נורה הקליע כי הוא ניזוק; אין סיבה להאמין כי הירי היה מכוון • לפיד: נותן גיבוי מלא ללוחמי צה"ל, מביעים צער על מותה של העיתונאית • גנץ: האחראים לאירוע הם קודם כל הטרוריסטים שפועלים מתוך אוכלוסיה אזרחית
כתבי כאן חדשות
04 ביולי 2022
16:42
עודכן ב 18:49

מות העיתונאית בג'נין: משרד החוץ האמריקני הודיע היום (שני) כי לא ניתן לקבוע מי ירה בעיתונאית הפלסטינית שירין אבו-אעקלה והדגיש - אין סיבה להאמין שהירי היה מכוון. ההודעה נמסרה בתום בדיקה בליסטית שעשה מומחה אמריקני במעבדת המשטרה בירושלים, לאחר שהרשות הפלסטינית העבירה לידי האמריקנים את הקליע. בהודעה האמריקנית נכתב כי מומחים בליסטיים קבעו שהקליע ניזוק קשות ולכן אין אפשרות להגיע למסקנה ברורה אם נורה מנשק שהיה בשימוש חיילי צה"ל, כפי שנטען בהאשמות כלפי ישראל.

ראש הממשלה יאיר לפיד התייחס להודעה ומסר: "התחקיר הצה"לי מבהיר כי לא ניתן לקבוע מי אחראי למותה המצער של העיתונאית שירין אבו עאקלה, אך בוודאות ניתן לקבוע כי לא הייתה כוונה לפגוע בה. ישראל מביעה צער על מותה. כראש ממשלת ישראל אני נותן גיבוי מלא וחד משמעי ללוחמי צה"ל שמסכנים את חייהם כדי להגן על אזרחי ישראל אל מול הטרור ועושים ימים ולילות למען ביטחון ישראל".

שר הביטחון בני גנץ אמר הערב בתגובה להודעת משרד החוץ האמריקני כי "מי שנושא באחריות לאירוע הם קודם כל הטרוריסטים שפועלים מתוך אוכלוסייה אזרחית". עוד הוסיף שר הביטחון כי "לחיילי צה"ל ומפקדיו יש את החובה להגן על אזרחי ישראל ואת כל הגיבוי מהדרג המדיני למלא את משימתם. לצד זאת, אנו שומרים על טוהר הנשק ועושים מה שאף צבא לא עושה בכדי להימנע מפגיעה בבלתי מעורבים - מהבחירה בחימושים, דרך המשימות ועד לתחקיר". 

מצה"ל נמסר כי "חד משמעית לא התבצע ירי מכוון מצד הלוחמים לעבר העיתונאית. בקליע נערכה בדיקה בליסטית במעבדה לזיהוי פלילי, על ידי גורמים מקצועיים ישראליים, ונכחו בה נציגים מקצועיים של ה-USSC, כדי לזהות את כלי הנשק ממנו נורה. הבדיקה נערכה בישראל, ולכל אורכה נכחו בה נציגים מה-USSC. על אף המאמצים נמצא כי בשל מצבו הפיזי של הקליע ואיכות הסימנים עליו, קיים קושי של ממש בביצוע הזיהוי, ובהתאם לא התאפשר לקבוע האם הקליע נורה או לא נורה מהנשק שנבדק".

עוד נמסר מצה"ל כי בהתאם לממצאי הבדיקה, הרמטכ״ל אביב כוכבי הנחה להמשיך לתחקר את האירוע בשקיפות וכי החלטת הפרקליטות הצבאית באשר לפתיחת חקירת מצ״ח תתקבל לאחר השלמת התחקיר הפיקודי.

שר המשפטים ברשות הפלסטינית הגיב להודעה האמריקנית ואמר כי "ללא התאמה בין הקליע לרובה שירה לעבר שירין – התחקיר לא יושלם". בתביעה הכללית הפלסטינית מסרו: "מסקנות התחקירים שמבצעים גופים אחרים אינם מחייבים אותנו חוקתית. ישראל נושאת באחריות המלאה לחיסול המכוון בשירין אבו-עאקלה, ואנו נמשיך את ההליכים הנדרשים כדי להביא את ישראל בפני בתי הדין הבין-לאומיים".

אבו-עאקלה נהרגה בחילופי אש בין צה"ל למחבלים בג'נין בחודש מאי. ממצאי הביניים של תחקיר האירוע בצה"ל העלו כי העיתונאית נהרגה מאש חמושים או מירי של חייל צה"ל דרך חרך בג'יפ. הם הוסיפו כי קבלת הקליע, שהפלסטינים מסרבים להעביר לישראל, תסייע להכריע בשאלה זו.

בחודש שעבר טען משרד נציב האו"ם לזכויות אדם כי מצא שהעיתונאית נהרגה מירי של כוחות צה"ל. "סיימנו את המעקב העצמאי שלנו אחר התקרית", נאמר בהצהרה שפרסם. בצה"ל פרסמו תגובה רשמית להודעה ובה קראו לפלסטינים להעביר את הקליע לישראל ולקיים חקירה משותפת.

בהכנת הידיעה השתתפו יואב זהבי, עמיחי שטיין גילי כהן ואיתי בלומנטל