יורם לוינשטיין
צילום: מתוך עמוד האינסטגרם

מאחורי הווילון: מה קורה בסטודיו למשחק של יורם לוינשטיין?

התלמידים רואים בו "האלוהים של התיאטרון" ומרגישים אסירי תודה להתקבל לבית הספר שלו • תחקיר כאן חדשות חושף עדויות של תלמידיו של לוינשטיין בשנים האחרונות, שטוענים שחוו הטרדה מינית והצעות מגונות מצידו. תלמידות טוענות להשפלות והתעמרות מול כל הכיתה • תלונה ראשונה כבר הוגשה במשטרה
מיכל רבינוביץ'
04 ביולי 2022
19:53
עודכן ב 21:13

כבר עשרות שנים שיורם לוינשטיין הוא שם נרדף לעשייה מפוארת בתחום הקולנוע, הטלוויזיה והתיאטרון בישראל. איילת זורר, אקי אבני, חברת הכנסת אפרת רייטן, אסי לוי - כל הכוכבים האלה הם רק חלק קטן מהשמות הגדולים שעברו אצלו בבית הספר למשחק שייסד. אבל זו אינה חזות הכול, ויש לכאורה גם צד אחר שהיה מנת חלקם של בוגרים ובוגרות בבית הספר.

הכתבה כוללת צילומי אילוסטרציה של במה, חללים משרדיים ותיאטרליים ואין להם קשר לנאמר ולתוכן הכתבה

עדויות שנחשפות לראשונה הערב (שני) בתחקיר של מיכל רבינוביץ' בחדשות הערב בכאן 11, מציירות תמונה של הטרדות מיניות לכאורה, הצעות מגונות ואף חיבוקים ומגע לא הולם, מצד יורם לוינשטיין המנהל והמייסד. תלמידיו בשנים האחרונות טוענים גם שספגו ממנו השפלות, צרחות ושימוש בדימויים מיניים בוטים בזמן שיעורים וחזרות.

א', סטודנט לשעבר של לוינשטיין, מספר: "בהתחלה אמרתי טוב זה נפל, היד שלו נפלה, הוא מבוגר. אתה הרבה זמן עם היד על המותן, היד נופלת. אבל אז כשזה כבר התחיל להיות עוד פעם ועוד פעם ועוד פעם אתה כבר מרגיש שהוא לא מחבק רק את המותן, הוא כבר מגיע לטוסיק, וגם השיחות איתו התחילו להיות כאלה שכל פעם שהוא פוגש אותי אז הוא אומר לי כמה הוא התגעגע אליי ושהוא חושב עליי בלילות".

סטודנט נוסף, ב' סיפר כי "הוא אמר לי באופן חד משמעי 'כשאתה עושה סקס, תחשוב עליי'. פעם אחת היינו בשיפוצים שם והייתי צריך מברגה ואז אמרתי 'יורם יש לך מברגה?', משהו כזה. הוא אומר לי 'אוהו, איזו מברגה יש לי'. הנגיעות שלו, כן היו שם חיבוקים מיניים ואני לא ידעתי איך גם לשחרר אותם. הוא היה משפיל קבוע נשים. עם גברים עוד אז הוא היה מפלרטט הרבה, אבל עם נשים הוא פשוט אמר לה 'תראי איך את נראית. תראי איך הציצי שלך נופל, גועל נפש'".

כך נחצו גבולות במוסד היוקרתי כעניין שבשגרה, כאילו הכול לגיטימי ובשם האומנות. נגד לוינשטיין הוגשה לפני פחות משנה תלונה במשטרה על הטרדה מינית. במשך שנים הם שתקו מפחד ומבושה והערב הם מספרים את הסיפור שלהם, שהוא לא רק שלהם, והוא ממש לא חלק מהמקצוע כפי שיש מי שמנסים וינסו להציג אותו ככזה.

תגובתו של יורם לוינשטיין: "הסיפור הזה נפל עלי כרעם ביום בהיר. לא הצלחתי לחשוב על מישהו שיכול או יכולה להיות להם הצדקה להגיד כלפיי דברים כאלה. אם האישום הוא חיבוק, אז בהחלט אנחנו מחבקים, אוהבים ותומכים בתלמידים בכל דרך. אלו לא חיבוקים עם קונוטציה מינית חלילה. התיאורים שמובאים כאן מופרכים. החדר שלי אף פעם לא נעול, והציטוטים שיוחסו לי בכתבה שקריים.

"מעולם לא הייתי מאפשר לשיח עם תלמיד לעבור לפסים לא הולמים שכאלה. וגם המקרה של חן בראל זכרונה לברכה מנוגד לחלוטין למה שטענתם. הניסיון לצייר כאילו ערכתי בביתי מסיבה עם תלמידים הוא פשוט עיוות של המציאות. פעם בשנה התקיים כנס של העמותה שהיה באופן סמלי ביום ההולדת שלי ונידבתי את חצר ביתי לעניין. היו שם מורים, תורמים של העמותה, וחברי ההנהלה, לצד בוגרים ותלמידים משנה ג' בלבד. האירוע המצער נחקר על ידי המשטרה והתיק נסגר. אני עומד על כך שכל טענה שקרית תתברר עד הסוף ואני בטוח שהבירור יעלה שלא נפל פגם בדבריי וגם ישפוך אור על הנסיבות שהובילו להצפה של הטענות האלו".

תגובת ארגון השחקנים והשחקניות בישראל (שח"ם): אנחנו מאמינים לכל מתלונן ומתלוננת. כפי שתואר בכתבה, שח"ם טיפל בתלונה בכל האחריות והרגישות המתבקשת בפניות מסוג זה לצד אפס סבלנות לתופעת ההטרדות המיניות וכך נמשיך לעשות.

"זו הזדמנות טובה להזכיר לכל התעשייה ובפרט, לבעלי השררה, כי במסגרת אמנה למניעת הטרדות מיניות, שח"ם אוסר על קיום מפגשים לאחר שעות הלימודים על אחת וכמה וכמה מחוץ לכותלי בית הספר. אנחנו נעמיד לטובת המתלוננים והמתלוננות כל סוג של תמיכה, לרבות תמיכה משפטית מלאה. שח"ם הוא ביתן וביתם, על כל המשתמע מכך".

• לפניות למיכל רבינוביץ' בנושא התחקיר: michalr@kan.org.il