השקיה, מים, חקלאות, שדה
צילום: ענת חרמוני, פלאש 90

באוצר סגרו הסכם עם החקלאים: למה ח"כים ניסו לבטל את הרפורמה ולהקפיץ את יוקר המחייה?

אחרי ויכוח של כשנה וברקע איומים של חברי כנסת להפיל את הרפורמה בחקלאות, הצדדים הגיעו להבנות • עיקרי ההסכם: הורדת מכסים על פירות וירקות תוך שמירה על הגנת הצומח וענף הדבש הישראלי, מתווה לשיפוי החקלאות במידה ויעלו בעתיד מחירי המים, תמיכות בהשקעות בענף והקלות בתנאי העסקת עובדים זרים
יערה שפירא וליאל קייזר
04 ביולי 2022
20:46

משרדי האוצר והחקלאות הגיעו הערב (שני) להסכם עם ציבור החקלאים לגבי הרפורמה בחקלאות - אחרי ויכוח מייגע בין הצדדים שנמשך כשנה. ההסכם מגיע על רקע איומים של חברי כנסת ביממה האחרונה, בהם רם שפע, אלון שוסטר ורם בן ברק, כי במידה שלא יהיו הסכמות עם החקלאים עד הערב, יפילו חברי הכנסת מהקואליציה והאופוזיציה את הצווים במליאה.

למה חברי כנסת ניסו לבטל את הרפורמה ולהקפיץ את יוקר המחייה?

הפוליטיקאים מתניעים קמפיינים ומבטיחים להילחם ביוקר המחייה - אבל את זמן הפציעות של הכנסת מנצלים הערב כדי לנסות לבטל את הרפורמה שאמורה להוזיל את הפירות והירקות. בין מי שחתרו לביטול הזה הם כאמור רם שפע, אלון שוסטר ורם בן ברק. הקולות של הלובי החקלאי שווים כמה מנדטים, אז כדי להרוויח עוד כמה קולות יש פוליטיקאים שמוכנים לייקר את החיים של כולנו. 

עיקרי ההסכם שהושג עם החקלאים

• הגדלת התמיכה הישירה: החקלאים יקבלו תמיכה ישירה עד כ-950 שקלים לדונם למטעים. המשמעות: התמיכה הישירה לחקלאי גדלה בפי 10 מההסכם המקורי.

• שינוי בצו המכס - שמירה על הגידולים המשמעותיים והמרכזיים כמו פלפל, עגבניה, גזר, תפוח אדמה, תפוחים ואפרסקים והגדלת ההגנה המכסית בצורה משמעותית בכדי לשמור על הייצור המקומי באזורי הגליל, גולן ועוטף עזה. המשמעות: שמירה על גידולים חקלאיים משמעותיים בעיקר באזורים האסטרטגיים- עוטף עזה והנגב, הערבה התיכונה והגולן והגליל (ולפי קריטריונים של יישוב סמוך גבול, ישובי עדיפות לאומית ושאר היישובים).

• הורדת התשומות לעובדים הזרים: ביטול האגרה השנתית על העסקת עובדים זרים בחקלאות בסך 1,200 שקלים לשנה, הפחתה משמעותית של אגרות הבקשה לעובד בסך 620 שקלים, המשולמות בגין העובדים הזרים בחקלאות וכן ניכוי חודשי משכר העו"ז על ידי קידום תקנות להעלאה משמעותית של הסכום המותר בניכוי.

• מניעת עליית מחירי המים - ייקבע מנגנון שמחייב את המדינה לשפות ולפצות את החקלאים במידה ותהיה עליה במחירי המים

• הגנת הצומח - כללי הגנת הצומח לא ישונו

• חקיקה תומכת ייצור מקומי - מכירה ישירה וסימון ארץ מקור: הממשלה תפעל להשלמת הליכי החקיקה לסימון ארץ המקור במוצרי חקלאות, לעידוד השקעות הון בחקלאות וכן תקודם חקיקה שתאפשר מכירה ישירה בשטח חקלאי.

• השקעה בחקלאות הישראלית: תיקצוב של כ-600 מיליון שקלים למחקר ולפיתוח בענפים בחלוקה שווה עד שנת 2026, השקעות הון בענפי הצומח, הקמת מתקנים אגרו-וולטאיים והגדלה של היצע הקרקעות לפרויקטים סולאריים בשטחים חקלאיים תוך מתן תמורה הולמת לחקלאים והבטחת המשך הפעילות החקלאית.