הדס קליין בבית המשפט, הבוקר
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

העוזרת של מילצ'ן: אי אפשר לא להביא מתנות לבלפור

קליין העידה: מילצ'ן אמר שביבי מבקש סיגרים, תדאגו שלא יהיה מצב שאין בבית; פאקר התאהב בנתניהו ואמר שכל מה שמבקשים – לתת. היה מדובר בקו אספקה שוטף שבו סופקו סיגרים, שמפניות ואף תכשיטים לזוג נתניהו, לדרישתם • במסגרת התיק מואשם רה"מ דאז בקבלת טובות הנאה ששווין מאות אלפי שקלים ממילצ'ן ומאיש העסקים ג'יימס פאקר
תמר אלמוג ואמוץ שפירא
05 ביולי 2022
10:30
עודכן ב 19:59

משפט נתניהו: העוזרת של איש העסקים ארנון מילצ'ן, הדס קליין, החלה לתת את עדותה הבוקר (שלישי) בבית המשפט המחוזי בירושלים במסגרת תיק 1000. נתניהו מואשם בתיק בקבלת טובות הנאה ששווין מאות אלפי שקלים מארנון מילצ'ן ומאיש העסקים ג'יימס פאקר. לפי כתב האישום ועדותה של קליין במשטרה, היה מדובר בקו אספקה שוטף שבו סופקו סיגרים, שמפניות ואף תכשיטים לבני הזוג נתניהו, לפי דרישתם. 

תיק 1000 | עידכונים שוטפים 

13:52 | קליין: "ארנון ביקש ממני לומר למנהלת החשבונות, שרה שוחט, להכין טבלה של ההוצאות לנתניהו. לא אהבתי את זה, לא רציתי שיהיה רשום כמה נתנו לשרה ולביבי. הפחיד אותי להעמיד את הסכומים האלה שחור על גבי לבן - חששתי שעברנו את הגבול. בסוף שרה עשתה את הטבלה. ארנון רשם לעצמו את המספר ואמר לי שיראה אותו לנתניהו"

13:07 | קליין: "ארנון הסביר לגיי'מס שחייבים לתת להם מתנות, שאם תגיע בידיים ריקות - לא תוזמן יותר"

12:51 | קליין על מילצ'ן: "הם היו חברים, אין ספק. הוא אהב לבוא לשם ואת הכוח הזה. הוא אהב להגיד - 'אני חבר של ראש הממשלה'. לא יודעת אם היה משתף פעולה עם המתנות אם לא הייתה דלת פתוחה וטלפון פתוח כל הזמן, ללשכה, לבית"

12:46 | קליין: "בשישי בערב הייתה שיחה מלשכת ראש הממשלה, וארנון מצלצל אלי. עזבתי ארוחת ערב עם אמי בשישי ונסעתי לתת שמפניות למושיקו כדי שלא תהיה תקלה"

12:10 | קליין: "שרה אמרה שקיבלו ייעוץ משפטי שלמעט דירה כל הדברים מותרים שייתנו. היא ביקשה שאכתוב תצהיר לבית המשפט שאנחנו חברות. אמרתי - 'שרה אני לא יכולה, אנחנו לא חברות ילדות, ובשניה יידעו את זה', היא אמרה שהם קיבלו ייעוץ שזה מותר. מילצ'ן היה אומר שאין ברירה, שאנחנו לא יכולים להגיד לא לראש הממשלה" 

11:23 | תשובת קליין לשאלה מי יזם את הבאת המתנות: "שרה מבקשת שמפניות מארנון וממני, ארנון גם מתקשר אלי ואומר שביבי מבקש את הסיגרים, 'ותדאגו שיהיה בבית כדי שלא יהיה מצב שלא יהיה'".

11:14 | קליין: "אי אפשר לא להביא מתנות לבלפור. חטפתי טלפון שעשיתי פאשלה איומה שלא הבאתי את הדגם הנכון של הסיגר"

10:55 | קליין, עדת התביעה הראשונה בתיק 1000, פירטה על המתנות שניתנו לזוג נתניהו: "נתתי לשרה באופן אישי שרשרת וטבעת שרכשתי באגס ותמר בבריכה בקיסריה. כשארנון הגיע עם הסיגרים בתיק על הכתף - אני רכשתי אותם. היינו מביאים לפחות שני ארגזי שמפניות, בכל ארגז שישה"

10:32 | קליין בתגובה לשאלה אם נחשפה למתנות שיועדו לבני הזוג נתניהו: "הייתי האמצעי שעשה את זה בפועל ברוב המקרים". היא אמרה כי איש העסקים האוסטרלי ג'יימס פאקר התאהב בנתניהו ואמר שכל מה שמבקשים – לתת. לדבריה, "היו לפעמים טלפונים מרוגזים אם לא עשיתי מה שביקשו"

מהי הפרשה ומה ההבדל?

עד כה נשמע תיק 4000. הבחירה של הפרקליטות והיועץ אז הייתה להתחיל בו, אולם די בתחילת הדרך, לאור חששות בנוגע למשך הזמן והשפעתו על העדים בתיק 1000, בעיקר מילצ'ן, הוחלט לערוך מעין הפסקה מתודית ואחרי שמיעת עדים מרכזיים בתיק זה - לעבור לשמיעת תיק טובות ההנאה.

אתמול עוד נשמע עד בתיק 4000, שי חייק, שהיה דובר של נתניהו. הדס קליין, עדת תביעה מרכזית ומשמעותית בתיק, הייתה ועודנה יד ימינו של ארנון מילצ'ן וכן של ג'יימס פאקר. כזכור, לפני כשמונה חודשים מסרה עדות נוספות, עם פרטים חדשים - ובעיקרם רכישת תכשיט לבקשת שרה נתניהו.

כפי שפורסם בכאן חדשות, היועץ החליט לא להוסיף את הדברים לכתב האישום, אולם העדויות כן צפויות להתייחס לנושא. לבקשת הפרקליטות תוקן כתב האישום לאחרונה כך שהוספו עדי תביעה בהם בתו של מילצ'ן, שניתן יהיה לשאול אותם בנושא.

מייצג את נתניהו בתיק 1000 ויחקור את קליין בחקירה נגדית עורך הדין עמית חדד. עורך הדין בעז בן צור ייצג את קליין ואת מילצ'ן בעבר ועל כן מנוע מלייצג את נתניהו בנושא. בצוות התביעה יש צוות נפרד לתיק 1000, ובראשו עורך הדין ד"ר אלון גילדין, מפרקליטות מיסוי וכלכלה.

החקירה הראשית על ידי הפרקליטות מתוכננת נכון לעכשיו לכשלושה דיונים. לאחר מכן החקירה הנגדית צפויה לתפוס כשמונה עד 10 ימי דיונים. 

העדות שתכריע את המשפט? | האזינו לפרק בהסכת "עוד יום"