בוריס ג'ונסון
צילום: רויטרס

דרמה בבריטניה: שני שרים בממשלת ג'ונסון התפטרו בהפרש של דקות

שרי האוצר והבריאות עזבו לאחר התנצלות רה"מ על התנהלותו בפרשת ההטרדות המיניות של חבר מפלגתו: "לציבור מגיעה ממשלה שתתנהג כראוי" • לא עברו שעתיים וסגן יו"ר סיעת המפלגה השמרנית הודיע גם הוא על התפטרות וקרא לג'ונסון לעשות זאת גם: "הפסיד את תמיכת המפלגה והמדינה כולה"
שחר אלהרל
05 ביולי 2022
21:40
עודכן ב 06:44

טלטלה פוליטית בבריטניה: שני שרים בממשלת ג'ונסון התפטרו אתמול בערב (שלישי) בהפרש של דקות. ההתפטרויות הגיעו דקות אחדות לאחר שראש הממשלה, בוריס ג'ונסון, התנצל בטלוויזיה בפני העם הבריטי על התנהלותו סביב סערת ההטרדות המיניות של חבר הפרלמנט ממפלגתו ששימש כסגן המצליף.

שר האוצר, רישי סונאק, ושר הבריאות, סאג'יד ג'אוויד, שיגרו את מכתבי ההתפטרות שלהם לראש הממשלה ג'ונסון כשהם מכילים ביקורת חריפה ביותר על יושרתו וכושר ניהולו.

שר האוצר היוצא, רישי סונאק, מבכירי חברי הקבינט של ג'ונסון, כתב במכתבו כי "הציבור מצפה מהממשלה, ובצדק, להיות מנוהלת כראוי, באופן רציני ובר-יכולת. אני מכיר בכך שייתכן שזוהי המשרה המיניסטריאלית האחרונה שלי, אולם אני מאמין ששווה להילחם עבור הסטנדרטים האלו - ולכן אני מתפטר".

בעוד שסונאק המשיך לנמק את החלטתו ותלה אותה גם במחלוקות מקצועיות וניהוליות שהיו לו עם ראש הממשלה, שר הבריאות ג'אוויד הפנה את ביקורתו כולה ליושרתו וסגנונו של ג'ונסון: "אני חש צער עצום להגיד לכם שאני לא יכול יותר, במצפון נקי, להמשיך לשרת בממשלה הזו. הציבור הבריטי מצפה, ובצדק, ליושרה מהממשלה שלו".

ג'אוויד ביקר את ג'ונסון על כך שגם לאחר הצבעת האי אמון שג'ונסון שרד בחודש שעבר, ג'ונסון לא הראה שום כוונה לעשות חשבון נפש, לשנות את דרכיו ולהפגין ענווה: "לכן, איבדת את האמון שלי גם".

כשעתיים לאחר ההתפטרויות, הודיע בשידור חי גם סגן יו"ר סיעת המפלגה השמרנית, בין אפולמי, כי הוא מתפטר מתפקידו וקרא לראש הממשלה ג'ונסון להתפטר גם כן: "השיח הוא על יושרתו ועל המשמעות שלה לאנשים במדינה הזו. אני חושב שראש הממשלה הפסיד לא רק את תמיכתי שלי, אלא את תמיכת המפלגה ואת תמיכת המדינה, ולכן עליו להתפטר. אני חושב שאני חייב להתפטר. אני לא יכול לשרת תחת ראש הממשלה", אמר אפולמי. במהלך הלילה, גם אלכס צ'אלק, חבר פרלמנט בריטי שפועל כפרקליט המדינה, הודיע על סיום תפקידו ואמר: "הגיע הזמן למנהיגות חדשה". 

יו"ר האופוזיציה ויו"ר מפלגת הלייבור, קיר סטרמר הגיב להתפטרויות: המפלגה השמרנית היא מושחתת ושינוי של אדם אחד לא יתקן זאת. רק שינוי אמיתי של הממשלה יכול לתת לבריטניה את ההתחלה החדשה שהיא צריכה. אחרי כל הסקנדלים, ההתנהגות "הסליזית", והכישלונות, זה ברור שהממשלה הזו קורסת".

בכלי התקשורת המקומיים מדווחים כי שרי הממשלה הבכירים האחרים, כמו סגן ראש הממשלה דומיניק ראב, שר ההגנה בן וואלאס, שרת החוץ ליז טראס ושרת הפנים פריטי פאטל, לא מתכוונים להתפטר.