גו'נסון בפרלמנט
צילום: רויטרס

שרים המליצו לג'ונסון להתפטר – אך הוא סרב

לטענת ראש ממשלת בריטניה, מהלך שכזה יוביל לכאוס והפסד בבחירות • הנהלת המפלגה השמרנית שינתה את החוקה ותתאפשר הצבעת אי אמון נגדו • ראש ממשלת בריטניה נשאל אם יתפטר נוכח הבעת אי האמון של השרים וחברי הממשלה שהתפטרו: "אם הייתי מרגיש שהממשלה לא יכולה להמשיך לכהן"
מאיה ראכלין, בר שפר ורם ברנדס
06 ביולי 2022
14:44
עודכן ב 22:45

טלטלה בבריטניה: 38 שרים וחברי ממשלה הגישו אתמול והיום (רביעי) מכתבי התפטרות לראש הממשלה בוריס ג'ונסון. לדבריהם, הם איבדו אמון בהנהגתו. לפי דיווחים בממלכה הנהלת הסיעה השמרנית שינתה את החוקה כך שתתאפשר הצבעת אי אמון נוספת נגדו. קבוצת שרים בכירה נפגשה עם ג'ונסון הלילה והמליצה לו להתפטר אך הוא סרב. לדבריו, התפטרות תוביל לכאוס ותבוסה של המפלגה בבחירות הבאות. 


ג'ונסון נשאל בפרלמנט אם יתפטר בנסיבות כלשהן והשיב: "אם הייתי מרגיש שהממשלה לא יכולה להמשיך לכהן, הייתי מתפטר", אך הוסיף: "העבודה שלי היא להמשיך".

ההתפטרויות החלו אתמול דקות אחדות לאחר שראש הממשלה התנצל בטלוויזיה בפני העם הבריטי על התנהלותו סביב סערת ההטרדות המיניות של חבר הפרלמנט ממפלגתו, ששימש כסגן המצליף - תפקיד מקביל ליו"ר קואליציה בישראל. שר האוצר, רישי סונאק, ושר הבריאות, סאג'יד ג'אוויד, שיגרו את מכתבי ההתפטרות שלהם לראש הממשלה ג'ונסון כשהם מכילים ביקורת חריפה ביותר על יושרתו וכושר ניהולו.

שר האוצר היוצא, רישי סונאק, מבכירי חברי הקבינט של ג'ונסון, כתב במכתבו כי "הציבור מצפה מהממשלה, ובצדק, להיות מנוהלת כראוי, באופן רציני ובר-יכולת. אני מכיר בכך שייתכן שזוהי המשרה המיניסטריאלית האחרונה שלי, אולם אני מאמין ששווה להילחם עבור הסטנדרטים האלו - ולכן אני מתפטר".

בעוד שסונאק המשיך לנמק את החלטתו ותלה אותה גם במחלוקות מקצועיות וניהוליות שהיו לו עם ראש הממשלה, שר הבריאות ג'אוויד הפנה את ביקורתו כולה ליושרתו וסגנונו של ג'ונסון: "אני חש צער עצום להגיד לכם שאני לא יכול יותר, במצפון נקי, להמשיך לשרת בממשלה הזו. הציבור הבריטי מצפה, ובצדק, ליושרה מהממשלה שלו".

ג'אוויד ביקר את ג'ונסון על כך שגם לאחר הצבעת האי אמון שג'ונסון שרד בחודש שעבר, ג'ונסון לא הראה שום כוונה לעשות חשבון נפש, לשנות את דרכיו ולהפגין ענווה: "לכן, איבדת את האמון שלי גם".

חבר הפרלמנט נעצר בחודש מאי בחשד לתקיפה מינית ואונס. המעשים המיוחסים לו התרחשו בין השנים 2002-2009 והוא נמצא במעצר בעוד החקירה נמשכת. בריאיון עם ג'ונסון באפריל האחרון הוא הסכים כי עבירות מין מהוות בסיס להדחה עבור שרים. הוא ענה כך בתגובה לדיווח של עיתון ה"סאנדיי טיימס" על כך ש-56 חברי פרלמנט עומדים בפני האשמות של התנהגות מינית לא ראויה - החל בהטרדה מילולית, ועד לעבירות מין של ממש.