ספר הילדים
צילום: גטי אימג'ס

זאב בעור כבש? חמישה תושבי הונג קונג מואשמים בהסתה בספרי ילדים

הנאשמים עומדים למשפט על הסתה נגד סין בספרים מאויירים על זאבים וכבשים. החמישה נעצרו לפני כשנה, והרשויות טוענות שהספרים הם אנלוגיה לתושבי הונג קונג ותושבי סין היבשתית, ושמטרתם לעורר שנאה כלפי סין בקרב תושבי הונג קונג
תמר יערי
06 ביולי 2022
16:10

אתמול (שלישי) נפתח בהונג קונג משפטם של שני גברים ושלוש נשים בשנות ה-20 לחייהם, המואשמים בהסתה בעקבות פרסום ספרי ילדים מאויירים על כבשים וזאבים. החמישה, לשעבר חברים בהנהלת אגודה של מטפלים בלקות שפתית, נעצרו בחודש יולי בשנה שעברה והרשויות טוענות שהספרים הם בעצם אנלוגיה לתושבי הונג קונג ותושבי סין היבשתית, ושמטרת הספרים היא לעורר שנאה בקרב תושבי הונג קונג כלפי הסינים.

לפי התובעת מטעם המדינה, לאורה אנג, דמויות הכבשים מייצגות את תושבי הונג קונג, שמתוארים כמיעוט פגיע, ומנהיגי להקת הזאבים מייצגים את השלטון הסיני, שמוצג כטוטליטרי וחסר רחמים. להקת הזאבים עצמה, היא טענה, מייצגת את תושבי סין, שמתוארים כבריונים שמתעמרים בתושבי הונג קונג.

בפתיחת המשפט אנג נתנה גם כמה דוגמאות. על הספר "12 הכבשים הלוחמות מהכפר" היא אמרה למשל שהוא בעצם מתייחס להעמדה לדין של 12 אזרחי הונג קונג שנעצרו על ידי הרשויות הסיניות לפני כשנתיים, על רקע מחאתם נגד "חוקי הביטחון הלאומי" שאושרו בשנת 2020. חוקים אלה הוציאו לאחר העברתם, לפי ההערכות, כשני מיליון בני אדם למחות ברחובות, מה שנענה באלימות מצד הרשויות ומעצרים המוניים.

על ספר אחר אמרה אנג שהוא מעודד אזרחים להתחמש ולפתוח במרד נגד השלטון וספר נוסף, לטענתה, מאשים את הסינים במגפת הקורונה, ומציג אותם כאנוכיים ולא היגיניים.

חמשת הנאשמים הצהירו היום בפני בית המשפט כי הם כופרים בהאשמות נגדם. משפטם צפוי להימשך חמישה ימים, ואם יימצאו אשמים, ייגזר עליהם עונש של עד שנתיים מאסר.