דגל איראן
צילום: רויטרס

איראן: סגן שגריר בריטניה בטהראן ואזרחים זרים נוספים נעצרו בחשד לריגול

לפי סוכנות הידיעות פארס החשודים הסתובבו באזור אסור במרכז המדבר של איראן • סגן השגריר התנצל אחרי מעצרו וגורש מהמדינה • משרד החוץ הבריטי: הדיווח על מעצר הדיפלומט "הוא דיווח שווא"
מואב ורדי ורם ברנדס
06 ביולי 2022
21:36
עודכן ב 22:46

איראן הודיעה הערב (רביעי) כי עצרה כמה זרים, בהם סגן שגריר בריטניה בטהראן – באשמת ריגול. סוכנות הידיעות פארס המקורבת למשמרות המהפכה כתבה כי "ארגון המודיעין של משמרות המהפכה זיהה דיפלומטים של שגרירויות זרות שרגלו במקום להתייעץ". המעצר בוצע סמוך לתרגילי חיל האוויר של משמרות המהפכה. משרד החוץ הבריטי הכחיש את מעצר הדיפלומט ואמר שמדובר בדיווח שווא. 

"חיל משמרות המהפכה האסלאמית זיהה ועצר את הדיפלומטים האלה שרגלו ודגמו את אדמת ארצנו באזור אסור", הוסיפו בסוכנות פארס. על פי הדיווח זה, דיפלומטים אלו נצפו על ידי מל"טים של משמרות המהפכה בזמן שהם דגמו את האזור האסור במרכז המדבר של איראן. 

לפי דיווחי הטלוויזיה האיראנית, סגן שגריר בריטניה באיראן, גילס וויטקר, נעצר בזמן שטייל עם משפחותו כ"תיירים לכאורה" במדבר, בקרבת חפירות משמרות-המהפכה באזור. הוא התנצל לאחר מעצרו וגורש.

בין האזרחים הזרים האחרים שנעצרו על ידי שירותי המודיעין של משמרות המהפכה, בת זוגו של נספח התרבות של אוסטריה בטהראן ושני פרופסורים למדעי הקרקע מפולין. הדיווח ששודר בערוץ השני האיראני, טוען כי "ישראל שולחת את האנשים האלה כדי 'לגנוב מידע' מהרפובליקה האסלאמית ושוב לפתוח את נושא ההיבטים הצבאיים האפשריים של תוכנית הגרעין האיראנית".