ג'ונסון
צילום: אי-פי

בוריס ג'ונסון הודיע על פרישה: "ברור שהמפלגה רוצה מנהיג חדש"

ראש הממשלה הבריטי אמר בהצהרה לממלכה בדאונינג 10 כי בימים האחרונים ניסה לשכנע את חברי מפלגתו שזה מטורף לשנות הנהגה כעת | איך הגענו למצב הזה ומה צפוי בהמשך?
כתבי כאן חדשות
07 ביולי 2022
07:39
עודכן ב 19:15

בוריס ג׳ונסון, ראש הממשלה הבריטי, הודיע על התפטרותו היום (חמישי). בהצהרה אותה מסר בדאונניג 10 אמר ג'ונסון כי "ברור שהמפלגה רוצה מנהיג חדש", והוסיף שבימים האחרונים ניסה לשכנע את חברי מפלגתו שזה מטורף לשנות הנהגה כעת. 

בנאום קצר ג'ונסון הצהיר כי יעניק למנהיג או למנהיגה החדשים את מלוא התמיכה שיוכל, והוסיף: "אני רוצה שתדעו כמה אני עצוב לוותר על התפקיד החשוב ביותר בעולם. אני רוצה להודות לכם, העם הבריטי, על הזכות הגדולה שנתתם לי ואני רוצה שתדעו שלפחות עד שהמנהיג החדש ייכנס לתפקידו אמשיך לשרת אתכם". ג'ונסון לא התייחס בדברים לפרשיות ולשערוריות שהובילו להתפטרותו.

ג'ונסון צפויי להישאר בתפקידו עד שייבחר מנהיג חדש למפלגה בקיץ. בין המועמדים להחליפו נמצאים גם פוליטיקאים שכיהנו כשרים בממשלת ג'ונסון כמו בן וואלאס, ג'רמי האנט, ליז טראס, סאג'יד ג'אוויד ודומיניק ראב. עוד עלו שמותיהם של חברי הפרלמנט סטיב בייקר, פני מורדאונט, נאדים זאהווי ורישי סונק. 

בכך ג'ונסון הצטרף למרגרט תאצ'ר, דיוויד קמרון ותרזה מיי, שלושה מתוך ארבעה ראשי הממשלה השמרנים ב-30 השנה האחרונות - שנאלצו להסכים להתפטר בגלל לחץ מפלגתי. בניגוד לפרישת מיי, אז היה יורש טבעי (ג'ונסון) ואג'נדה ברורה (ברקזיט), כאן יש מקרה של חברי מפלגה מהצמרת ועד הספסלים האחוריים שמדיחים ראש ממשלה על בסיס מעמדו הציבורי. 

המהלך הדרמטי בא לאחר שיותר מ-50 שרים ותת שרים בממשלה התפטרו ביומיים האחרונים במחאה על הישארותו של ג'ונסון בתפקיד. אמש אמרו בכירים במפלגה השמרנית כי בכוונתם לשנות את חוקת המפלגה ולהדיח את ג'ונסון, כבר בשבוע הבא.

אתמול הודיע למשלחת השרים הבכירים בקבינט שלו, שהגיעה לדאונינג 10 בניסיון להוביל להתפטרותו - שהוא נשאר. ג'ונסון פיטר את מייקל גוב, שר בממשלה ואחד הידידים הגדולים שלו, שהיה שותף צמוד במלחמה על הברקזיט, אבל גם מי שפנה אליו אתמול ואמר לו שהגיע הזמן להתפטר.

הניסיונות להדיח אותו

 - יותר מ-50 שרים וסגני שרים בממשלה שלו התפטרו תוך יממה, מספר חסר תקדים

 - בגלל שהוא כבר שרד ניסיון הדחה בתוך המפלגה השמרנית, החוקים קובעים שהוא מוגן מפני ניסיון כזה ללפחות עוד שנה. אבל, עכשיו התכנסה ועדה מיוחדת של המפלגה השמרנית (ועדת 1922), והם החליטו לנסות לשנות את החוק כדי להעמיד אותו שוב בפני הצבעת אי אמון (שבה סביר להניח שהוא יפסיד).

חידת בוריס ג'ונסון | האזינו לעוד יום עם עקיבא נוביק ועמיחי שטיין

למה זה התחיל? לילה של שתייה של חבר פרלמנט זוטר מדיח את ראש הממשלה

 - חבר פרלמנט שמרן בשם כריס פינצ׳ר, שלח מכתב התפטרות לראש הממשלה ובו הוא כותב שהוא "שתה יותר מדי ערב אחד והביך את עצמו ואנשים אחרים״ - אבל אז נחשף שההאשמות יותר חמורות מזה: שהוא נגע בשני גברים בניגוד לרצונם.

הפרלמנט תדרך את התקשורת שפינצ׳ר יחזור לתפקיד כי הוא הבין את הבעיה במעשים שלו והוא לא יחזור עליהם, אבל היו חברי פרלמנט שמרנים שזעמו על ההחלטה הזאת.

התברר שהיו כבר האשמות קודמות נגד פינצ׳ר, וג'ונסון בכל זאת קידם אותו לתפקיד המצליף, סוג של יו״ר הקואליציה. ג׳ונסון הודה השבוע לפני גל ההתפטרויות שהוא היה מודע לחלוטין להאשמות והתנצל. בדאונינג 10 אמרו גורמים שהוא ״שכח״ שיש האשמות.

זה בגדול מה שהוביל לגל ההתפטרויות חסר התקדים, אבל - זו ממש לא הסיבה היחידה

שלטונו של בוריס ג׳ונסון כבר סבל מטלטלות בגלל טעויות חמורות שהוא עשה. נתחיל במדיניות הקורונה הכושלת, שהובילה למוות המוני בגלל הנגיף, ואחר כך התפוצצה פרשת ה״פארטיגייט״ שהוכיחה שבזמן שכל אזרחי בריטניה היו בסגר קפדני, ג׳ונסון חגג עם אנשים בדאונינג 10 במספר מסיבות. הוא עמד תחת חקירה עצמאית מיוחדת. ובפני הצבעת אי אמון - ושרד אותה.

מה האירוע?

חברו של ג'ונסון אומר לכאן חדשות: ״כוח העל שלו הוא ההישרדות שלו״. הוא יודע כנראה שלהיבחר שוב אין לו סיכוי, אך הוא כנראה מאמין שכמו בפעמים הקודמות - הוא יצליח לעבור הלאה ואנשים ישכחו/יסלחו.