.
צילום: אגף דוברות והסברה, משרד הביטחון

שנתיים להסכמי אברהם: ישראל מכרה נשק למדינות ערב ביותר מ-3 מיליארד דולר

שר הביטחון: מאז שנחתמו הסכמי אברהם התקיימו כ-150 מפגשים של אנשי מערכת הביטחון עם מקביליהם במדינות האזור כדי לקדם ברית נגד איראן • גנץ: חיזבאללה עשו שימוש בכטב"מים תוצרת איראן • כפי שפורסם בכאן חדשות: ביידן יבקר בבסיס חיל האוויר כדי לקדם מכירת מערכות הגנה אוויריות לסעודיה
איתי בלומנטל
07 ביולי 2022
12:00

נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן יבקר במהלך ביקורו בישראל בבסיס חיל האוויר בפלמחים שם ייפגש עם שר הביטחון בני גנץ, הרמטכ"ל אביב כוכבי וראשי "מנהלת חומה" של משרד הביטחון, שמפתחים את מערך ההגנה האווירית של ישראל. הביקור של ביידן בבסיס חיל האוויר פורסם לראשונה בכאן חדשות בתוכנית "השבוע".

גורמים בישראל אומרים כי ביקור ביידן יאפשר קידום שיתופי פעולה אזוריים משמעותיים ואף ינסו לקדם בזמן הביקור מכירת מערכות הגנה למדינות באזור כדוגמת סעודיה, במסגרת הקמת פורום אזורי להגנה אווירית כשברקע נשקף איום מאיראן. שר הביטחון גנץ אמר כי "בתקופה שמאז הסכמי אברהם, התקיימו כ-150 מפגשים של אנשי מערכת הביטחון עם מקביליהם במדינות האזור והסכמי אברהם (לא כולל מצרים וירדן). בנוסף, נחתמו עסקאות בלמעלה משלושה מיליארד דולר עם מדינות האזור. 

גנץ התייחס גם לניסיונות של חיזבאללה לשגר ארבעה כלי טיס לכיוון אסדת כריש ואמר כי "חיזבאללה עשו שימוש בכטב"מים תוצרת איראן. חיזבאללה פועל בשליחות איראן. אנחנו ממשיכים לפעול בכל מקום שיידרש".

במהלך ביקורו של ביידן באזור הוא צפוי להיפגש עם ההנהגה הפלסטינית ולדרוש מישראל לבצע שורת מחות לאוכלוסייה האזרחית. גנץ הסביר כי "כדי לבנות אמון גם הרשות הפלסטינית צריכה לעשות צעדים – אנחנו דורשים מהרשות הפלסטינית להרחיב את הפעילות הביטחונית שלה בשטחי A, ודורשים לבלום את סוגיית הפנייה להאג. מבחינתי יש עוד הרבה דברים שאפשר לעשות, מגישה קלה יותר לנסיעה לחו"ל דרך שדה התעופה רמון ועד לנוכחות פלסטינית בגשר אלנבי.