.
צילום: רועי אלימה, פלאש 90

הנתון שהאוצר ניסה להסתיר: בכמה עלה שכר המפכ"ל בין 2020-2018?

מנתונים שהגיעו לידי כאן חדשות עולה שהשכר החודשי של המפכ"ל עלה בשנתיים האלו ב-7,583 שקלים. תוספת השכר בוצעה לפני כניסתו של המפכ"ל הנוכחי שבתאי לתפקיד. השבוע המפכ"ל התעמת עם נציגי האוצר בדיון על שכר השוטרים. גורם במשטרה: הוא דורש תוספות רק לשוטרים שמשתכרים נמוך
משה שטיינמץ
07 ביולי 2022
21:45

השבוע המפכ"ל יעקב שבתאי התעמת עם סגן הממונה על התקציבים במשרד אוצר, בזמן דיון על שכר השוטרים. נציג האוצר טען כי "השכר רק עלה", והמפכ"ל ענה: "אתה מטעה את הציבור". האוצר הציג בדיון את עליית השכר לפי דרגות, אך נמנע מלהציג את העלייה בשכר בדרגת רב ניצב – דרגת המפכ"ל.  מנתונים שהגיעו לכאן חדשות, ופורסמו היום (חמישי) בחדשות הערב בכאן 11, עולה שבין השנים 2020-2018 השכר החודשי של המפכ"ל עלה בכ-7,583 שקלים. 

התוספת בשכר, שבוצעה לפני כניסתו של שבתאי לתפקיד, מסתכמת בעלות שנתית של 118,295 שקלים. גורם במשטרה ניסה להסביר את הסיבה לעלייה בשכר ואמר לכאן חדשות: "הסכמים היסטורים הצמידו את השכר במשטרת ישראל לזה של צה"ל, ושכר הניצבים והמפכ"ל מוצמד לשכר האלופים והרמטכ"ל".

הגורם המשיך: "הניצבים במשטרה, כמו גם האלופים בצה"ל, הם קצינים שהקריבו דבר או שניים למען ביטחון המדינה ואזרחיה. הניסיון להסיט את השיח דרך שכר של קצינים שהתחילו מלמטה, התפתחו במשטרה ושירתו 35 שנים ויותר – פתטי ובא לגנוב את הדעת. התוספות הללו לא ניתנו לבקשת המשטרה, הן ניתנו על ידי האוצר במסגרת ההסכמים עוד בטרם מונה המפכ"ל שבתאי. כעת המפכ"ל מבקש תוספת שכר רק לאלו המשתכרים בשכר נמוך, לעיתים נמוך מאוד, שוטרים וקצינים זוטרים בלבד ולא אלו הבכירים".

בדיון בכנסת על שכר השוטרים השבוע, המפכ"ל התייחס לגל ההתפטרויות במשטרה, והזהיר: "יש צבר של אירועים שלא מסתיים כל השנה. מתחנו את משטרת ישראל עד קצה גבול היכולת והמחיר הוא השחיקה. אנחנו מתקרבים למצב שבו באירוע חירום של רצח או אונס, לא רק שלא נוכל להגיע תוך דקות, ייתכן שלא נוכל להגיע כלל". 

מוקדם יותר התראיינה לכאן רשת ב סגנית ראש אגף משאבי אנוש במשטרה, תנ"צ הדס שפירא-מדמוני, והתייחסה לדבריו של המפכ"ל. "בשנה שעברה הייתה קפיצה משמעותית במספר השוטרים שעזבו, הרוב בגלל השכר", היא סיפרה לגילי כהן ורונן מנליס. "50% מהשוטרים שלנו הם בעלי ותק של 10 שנים ופחות, שוטרים צעירים שהשכר שלהם מאוד נמוך ביחס להשקעה שלהם".