יוסי ביילין

בנט הטיל וטו: מינוי יוסי ביילין ליו"ר רשות הטבע והגנים לא יעלה לאישור הממשלה

רה"מ החליפי התערב בתהליך בעקבות בקשת השרים שקד וסער שדרשו התחייבות כי השר לשעבר, איש העבודה ומרצ, לא יפגע באתרים הלאומיים בירושלים וביהודה ושומרון • יו"ר מרצ הורוביץ: "פסילה מחפירה"
יערה שפירא
08 ביולי 2022
14:49

מינויו של השר לשעבר, יוסי ביילין, לתפקיד יו"ר רשות הטבע והגנים לא יעלה בישיבת הממשלה הקרובה כפי שאמור היה. זאת לאחר שראש הממשלה החליפי, נפתלי בנט, נענה לבקשת השרים גדעון סער ואיילת שקד והפעיל את זכות הווטו המוקנית לו. 

יו"ר מרצ ניצן הורוביץ תקף את ההחלטה: "פסילה מחפירה של ד״ר יוסי ביילין, לשעבר שר המשפטים וסגן שר החוץ ויו״ר מרצ. אין מתאים מיוסי, מייסד ״תגלית״, אוהב הארץ בכל נימי נפשו, לתפקיד. האגף הימני בממשלה שגה קשות כאשר ניצל לרעה את המנגנון הפריטטי. זו כניעה מבישה להסתה וסטירת לחי לרוח השינוי של הממשלה".

גם תמר זנדברג, השרה להגנת הסביבה שביקשה להעלות את אישור המינוי בישיבת הממשלה, גינתה את ההחלטה: ״מתכווצת מבושה לנוכח הכניעה לקמפיין פוליטי מבית היוצר של מכונת הרעל. פסילה אישית ורדיפה של אדם בשל זהותו מהווים ניצחון לכל מה שהממשלה נלחמה נגדו בשנה האחרונה. כנראה שנכשלנו, ובמובן העמוק, אם זו הקלות שבה מחול השדים של בן גביר ושותפיו מגיע תוך שעות לצמרת מי שביקשו להנהיג שיח אחר, כבוד הדדי ואחדות". 

מוקדם יותר הבוקר הודיעה שקד שתתנגד למינוי ופנתה בעניין לבנט כדי לבטל או לעכב את המינוי עד שהממשלה תקבל התחייבות מפורשת מביילין כי שום אתר בירושלים או ביהודה ושומרון לא יפגע ופיתוחו לא יעוכב. דרישה דומה העלה גם השר הנדל, איש תקווה חדשה, שאמר: ״אין שום סיבה להביא מינוי כזה בתקופת בחירות, וללא וודאות כי היו״ר הנכנס ישמור על האתרים הלאומיים בירושלים וביהודה ושומרון״.