בית הספר "ליאו בק", ארכיון
צילום: כאן חדשות

הבריאות מעל הכול? זה הסיפור של בית ספר "ליאו בק" בחיפה

הרבה מבנים ישנים בארץ נבנו מאסבסט פריך, כך גם בית ספר "ליאו בק" בחיפה • השנה החליטו לצאת במבצע פינוי, אבל גילו שגם אחרי שמפנים אותו הוא עלול לסכן את הציבור • אז כש-2,500 תלמידים צריכים לחזור לבתי הספר בתחילת השנה, ברור למה ההורים שלהם חוששים. איך זה יסתיים?
יפעת גליק
09 ביולי 2022
09:14

כמה הייתם כועסים אם הבריאות של הילדים שלכם לא הייתה הדבר הכי חשוב לרשויות?

הנה סיפור מעצבן מחיפה: כמו הרבה מבנים ישנים, גם בית הספר ליאו בק בעיר נבנה מאסבסט פריך. זה חומר מסוכן שהסיבים שלו חודרים לריאות כשהוא מתפרק. החומר הזה מסוכן בטירוף למי שנושם אותו. בשנת 2011 נקבע בחוק שצריך לפנות בתוך עשור את כל האסבסט ממבני ציבור בישראל.

בית הספר "ליאו בק" הוא כנראה האחרון שנשאר עם אסבסט. לומדים בו בערך 2,500 תלמידים מגן ועד תיכון, והאסבסט בו מסוכן. אבל זה לא הספיק בשביל להוציא לדרך מבצע פינוי, ובמשך שנים התנהלה מלחמה על התקציב הנדרש של כ-10 מיליון שקלים. מאיזה כיס זה יבוא ומי ינהל את המבצע - וכלום לא קרה. רק לפני כמה חודשים סוף סוף נמצא התקציב, וסוכם על מתווה מסודר - והפינוי יצא לדרך.

אז מה הבעיה? שימו לב לחוות הדעת שהזמין בית הספר עוד ב-2017. חוות דעת של מפקח מורשה שקובעת: "ניסיון להסיר את האסבסט יסתיים, בסבירות גבוהה, בזיהום חלל המבנה באופן בלתי הפיך, ובחוסר אפשרות לחזור ולהשתמש בו כבית ספר לתקופה ממושכת ביותר - של שנים".

אי אפשר להיות בטוחים שהילדים לא ינשמו את האסבסט המסוכן וההורים מבקשים מהעירייה מבנה חלופי לפחות לשנה הקרובה. נו, תנו להם

אלא שהורים לתלמידים בבית הספר טוענים שכבר בשנה הבאה הם יצטרכו לחזור ללמוד במקום, אחרי שיסתיים הפינוי. הם חוששים לחיי הילדים שלהם ודורשים פתרון. במשרד להגנת הסביבה דחו את חוות הדעת. הם מדגישים יחד עם עיריית חיפה: "איכלוס המבנה מחדש יקרה רק אחרי שיימצא שבית הספר נקי לחלוטין מסיבי אסבסט". הם מוסיפים שכבר התבצעו דגימות מוצלחות. גם מפקח האסבסט אומר לנו: "אני מתרשם שמתבצעת עבודה טובה".

ההורים מצידם אומרים שדגימות הן רק סטטיסטיקה, והטכנולוגיה היום לא מאפשרת בדיקה של 100%. אי אפשר להיות בטוחים שהילדים לא ינשמו את האסבסט המסוכן. איך זה יסתיים? הם רוצים מהעירייה מבנה חלופי לפחות לשנה הקרובה. נו, תנו להם מבנה חלופי.

אנחנו כאן כדי לעקוב. 4 ארובות בסולם גליק. עם הבריאות של ילדים – לא מתעסקים.